Předchozí
1 z 3
Další

JABLONECKO

Velikonoce v Křišťálovém údolí se konají i v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V neděli předvede výrobu skleněných figurek Zdena Štrohalmová.Velikonoce v Křišťálovém údolí se konají i v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V neděli předvede výrobu skleněných figurek Zdena Štrohalmová.Zdroj: MSB Jablonec nad Nisou

Velikonoční jarmark na Bělišti
Kdy: pátek 22. - neděle 24. března
Kde: Městské muzeum v Železném Brodě, národopisná expozice Běliště, Železný Brod

Proč přijít: Jarmark v národopisné expozici se koná každoročně týden před Velikonocemi. V prostorech roubeného stavení si návštěvníci budou moci vybrat z velkého množství řemeslných výrobků, ke koupi budou především jarní dekorace, květiny, řehtačky a klapačky, kraslice, pomlázky, perníčky a podobně. K zahřátí se jistě bude hodit přichystané občerstvení s Bělišťákem, teplým moštem, jarní polévkou, čerstvými koláči, mazanci či jidáši. Výtvarnou dílnu pro děti připraví DDM Mozaika a RC Andílek. Tradičně se připojí místní Sdružení zdravotně postižených s výrobky ze své dílny. Návštěvníci se mohou těšit na páteční vystoupení swingového souboru Základní umělecké školy pod vedením Rudy Müllera od 16.45. V neděli od 14. hodiny odehraje loutkový soubor Na židli pohádku „O Slepičce Kropenaté“.

Od jara do zimy s regionálními výrobci
Kdy: pátek 22. března (do 27. dubna)
Kde: výstavní síň Zámečku, Smržovka

Proč přijít: Nová výstava vám představí řemeslné výrobky regionálních producentů od tradičních až po designové a inovativní. Jejich produkty jsou originální, s vysokým podílem ruční práce a často také z velké části nebo zcela z místních surovin. Navštivte výstavu, inspirujte se a poznejte místní značky tematicky uspořádané do čtyř částí podle ročních období. Samotné výrobky jsou doplněné fotografiemi a informačními texty, kde se dozvíte vše podstatné o projektu Liberecký kraj sobě, v rámci něhož výstava vznikla.

Ventolin & Johuš Matuš
Kdy: pátek 22. března ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: Disco král se svojí show – koncertem plným netradičních audiovizuálních vjemů, doprovázen rurálpopovým duo-sólem. Ventolin je elektronický projekt Davida Doubka, zakládajícího člena skupiny Kazety a člena divadla Nejhodnější medvídci, který na elektronické scéně působí od roku 2007. Jeho prvotinou z roku 2009 je EP Mžitky, v roce 2012 vydal debutovou desku Totem, následovalo EP Playbour. Kromě množství domácích koncertů v českých klubech a velkých i malých festivalech se každoročně vrací také na Slovensko a do Polska. K živému hraní Ventolin používá staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummachiny. Johuš Matuš je muzikantské a výtvarné duo-sólo ovlivněné ruralismem a existencialismem. V mezích vlastního žánru “rural-pop” skládá písně, maluje posrmrtné obrazy psů a točí filmy.

Velikonoce v Křišťálovém údolí 2024
Kdy: sobota 23. - neděle 24. března
Kde: Liberecký kraj

Proč přijít: Vítejte v Křišťálovém údolí - výjimečném sklářském a šperkařském kraji na severu Čech. Tradičně týden před svátky jara zde zahajte velikonoční svátky během celo víkendového programu. Čekají vás dva dny otevřených dveří ve sklárnách, ateliérech a muzeích. Nejen krásné velikonoční ozdoby, ale i výrobu šperků, bižuterie a skleněných výrobků zažijete ve velikonoční atmosféře přímo v místech vzniku. Velikonoční program si připravila i některá muzea. Navštivte naše skláře, šperkaře, muzea a tvořivé dílny. Během velikonoční akce můžete soutěžit o obří velikonoční vejce. Náročně broušený skleněný objekt bude letos dokonce zářit, pro jeho výrobu použil Leoš Smejkal z kamenicko - šenovského Studia Bystro Design uranové sklo. Jablonecké Muzeum skla a bižuterie nabídne v sobotu 23. března rodinnou tvůrčí dílnu s výrobou velikonočního přání z papíru a korálků a barevné knoflíkové záložky, v neděli předvede výrobu skleněných figurek Zdena Štrohalmová, která dokáže z barevných tyčinek vykouzlit u kahanu nejrůznější podoby zvířátek. Seznam dalších zapojených subjektů s programem najdete na www.crystavalley.cz.

FEST-UM 2024
Kdy: sobota 23. března od 14.00 do 21.00
Kde: sokolovna Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Slavnostní setkání a zároveň zakončení projektu Hledání ztracené identity, realizovaného z podpory Fondů EHP, které se uskuteční v rámci hudebně-divadelního festivalu FEST-UM. Cílem projektu bylo obnovení kulturního a společenského života v sokolovně, rozkrytí historických kořenů budovy a nalezení nové identity tohoto jedinečného místa v centru Jablonce.

Adam Mišík
Kdy: sobota 23. března ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: Adam Mišík je český zpěvák a textař a syn slavného otce – Vladimíra Mišíka, který se na české hudební scéně pohybuje již devátým rokem a je její výraznou mladou osobností. Ve svém portfoliu má rádiové hity, mnohá ocenění a také spolupráce s domácí rapovou scénou. Posledním počinem je album 2.0, které ukázalo umělcům nový směr a projekt Hills 97, kterým se Adam Mišík výrazně posunul k rapovému světu. Kromě zpěvu se věnuje i herectví, je známý z filmů (Banger) i televizních seriálů (Jedna rodina).

Přítelkyně
Kdy: sobota 23. března v 19.00
Kde: Městské divadlo, Železný Brod
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: Hra o lásce, přátelství a bilancování vlastních životů v hlavních rolích s Evou Malou a Helenou Mališovou. Představení bylo nastudováno pod režijním vedením herce Činoherního divadla v Praze Otmara Brancuzského. Na hudební a zvukové složce spolupracoval Dalibor Gondík a scénu navrhl Jan Janák.

Tlapky – Pohádková párty pro děti
Kdy: neděle 24. března v 15.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: Vezměte děti na oblíbenou tlapkovou párty. Čeká na ně taneční program, malování na obličej, hudba z pohádek a hlavně celá tlapková parta, se kterou se budou moci vaše dítka i vyfotit. Dětská diskotéka bude plná tance, bublinek a pohádkových kamarádů.

Květná neděle
Kdy: neděle 24. března v 9.00
Kde: Kostel Sv. Anny, Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Květná neděle je poslední z postních nedělí, v dalším týdnu po ní začínají nejdůležitější křesťanské svátky – Velikonoce. Vás během nedělního rána čeká žehnání ratolestí v kostele sv. Anny, po němž následuje průvod městem do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, kde se koná mše svatá. Průvod s ratolestmi symbolizuje Ježíšův vjezd do Jeruzaléma.

Přednáška, ZŠ Plavy.Přednáška, ZŠ Plavy.Zdroj: archiv

Dílo Václava Krále, Automoto museum Lučany nad Nisou.Dílo Václava Krále, Automoto museum Lučany nad Nisou.Zdroj: archiv

Velikonoce na Horním Tanvaldu.Velikonoce na Horním Tanvaldu.Zdroj: archiv

Visací zámek, klub Woko Jablonec nad Nisou.Visací zámek, klub Woko Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Party v Kinoklubu Smržovka.Party v Kinoklubu Smržovka.Zdroj: archiv

Diskopříběh, Chronos Jablonec nad Nisou.Diskopříběh, Chronos Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Harlej, KD Pěnčín u TurnovaHarlej, KD Pěnčín u TurnovaZdroj: archiv

Velikonoce na Krásné, Pěnčín.Velikonoce na Krásné, Pěnčín.Zdroj: archiv

Přednáška o genetice, Zásada.Přednáška o genetice, Zásada.Zdroj: archiv

Hasičská zábava, Josefův Důl.Hasičská zábava, Josefův Důl.Zdroj: archiv

Koncert, U Dubu Tanvald.Koncert, U Dubu Tanvald.Zdroj: archiv

Bedřichovský bál.Bedřichovský bál.Zdroj: archiv

Divadelní představení Tik Ťak, KD Sklář Desná.Divadelní představení Tik Ťak, KD Sklář Desná.Zdroj: archiv

Hasičský bál, Harrachov.Hasičský bál, Harrachov.Zdroj: archiv

Sokolský ples, sokolovna Český Šumburk.Sokolský ples, sokolovna Český Šumburk.Zdroj: archiv

LIBERECKO

Liberecké Velikonoce.Liberecké Velikonoce.Zdroj: Deník/Martin Štefanov

Liberecké Velikonoce 2024
Kdy: pátek 22. - neděle 31. března
Kde: náměstí Dr. E. Beneše, Liberec

Proč přijít: Tradiční velikonoční trhy před libereckou radnicí s bohatým doprovodným programem začnou v pátek a potrvají až do Božího Hodu velikonočního v neděli 31. března. Jako vždy vás po celý více než týden čeká každý den hudební program, divadelní představení i celá řada workshopů a dílen, kde si vyrobíte velikonoční dekorace. Se svou velikonoční pentličkou můžete pomoci i ozdobit městskou velikonoční břízu. Součástí akce bude až do středy 3. dubna výstava Velikonoce očima dětí, která proběhne v v 1. a 2. patře historické budovy radnice a představí tvořivost dětí z libereckých mateřských škol. Po celou dobu trhů vás samozřejmě čekají stánky s dobrotami i tématickým zbožím. Mezi náměstím Dr. E. Beneše a Soukenným náměstím vás bude vozit velikonoční vláček a před libereckou radnicí pro vás budou v provozu dva dětské kolotoče. Podrobný program na jednotlivé dny oslav letošních Velikonoc najdete na www.visitliberec.eu.

Vynášení Morény
Kdy: pátek 22. března v 10.00
Kde: ZŠ Husova, náměstí, Frýdlant

Proč přijít: V pátek frýdlantské děti vynesou z města Morenu a budou do něj lákat jaro. Symbol zimy vyprovodí děti ze všech školek ve městě sdružených v ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant přes celé město a nakonec ho dle zvyklostí hodí do řeky Smědé. Vyšlou tím jasný signál jaru, že může začít. Vynášení Moreny začne tradičně u základní školy v Husově ulici v 10 hodin dopoledne, v 10.15 se průvod zastaví k tanci a zpěvu na náměstí T. G. Masaryka.

Cihlářská výroba na Českodubsku
Kdy: pátek 22. března 18.00
Kde: Podještědské muzeum, Český Dub

Proč přijít: Podještědské muzeum vás zve na zahájení výstavy v hale muzea. Zájemci budou moci také zhlédnou amatérský filmy Zdeňka Jodase o cihlářské výrobě s Milanem Dvorským.

Gazdina roba
Kdy: pátek 22. března v 19.00
Kde: divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 – 420 korun

Proč přijít: Gabriela Preissová napsala Gazdinu robu ve svých sedmadvaceti letech, hra byla okamžitě uvedena na scéně Národního divadla (1889) a její úspěch vyvolal jeden z nejbouřlivějších skandálů v české divadelní historii. Vášnivý spor mezi zastánci pozdního romantismu a průkopníky realismu poněkud přehlušil onu mimořádnou skutečnost, že Preissová napsala čistou a klasickou tragédii, jednu z mála v české literatuře, odvážnou a znepokojivou, takže přitahuje vždy další generace divadelníků i diváků a nabízí vzácně dramatické postavy a situace. Vesnice tu představuje svět s přísným řádem a pevnými rituály, proti kterým se horké lidské srdce bouří, ale naráží na krutou společnost srdcí zlomených a vychladlých. Režisér Martin Františák vesnickému dramatu rozumí v jeho věčném a syrovém zápasu života se smrtí, umí v něm s citem vyhmátnout živou divadelní krev a sledovat její proudění v živlu hereckém. Jeho inscenace Sylva podle Vesnického románu Karoliny Světlé přivedla liberecký ansámbl na dvě prestižní mezinárodní přehlídky.

Jaroslav Oláh - Liveband lovestory tour
Kdy: pátek 22. března v 19.00
Kde: Club Warehouse, Liberec
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: Jaroslav Oláh je zpěvák, známý díky písním o lásce jako například Nemůžu zapomenout, Výjimečná nebo Zmatená. Krom toho je také tvůrce podcastů, barber a MMA zápasník.

Velikonoce v Křišťálovém údolí 2024
Kdy: sobota 23. - neděle 24. března
Kde: Liberecký kraj

Proč přijít: Vítejte v Křišťálovém údolí - výjimečném sklářském a šperkařském kraji na severu Čech. Tradičně týden před svátky jara zde zahajte velikonoční svátky během celo víkendového programu. Čekají vás dva dny otevřených dveří ve sklárnách, ateliérech a muzeích. Nejen krásné velikonoční ozdoby, ale i výrobu šperků, bižuterie a skleněných výrobků zažijete ve velikonoční atmosféře přímo v místech vzniku. Velikonoční program si připravila i některá muzea. Navštivte naše skláře, šperkaře, muzea a tvořivé dílny. Během velikonoční akce můžete soutěžit o obří velikonoční vejce. Náročně broušený skleněný objekt bude letos dokonce zářit, pro jeho výrobu použil Leoš Smejkal z kamenicko - šenovského Studia Bystro Design uranové sklo. Seznam zapojených subjektů s programem najdete na www.crystavalley.cz.

Velikonoční trhy na Sychrově
Kdy: sobota 23. a neděle 24. března v 9.00
Kde: Státní zámek Sychrov
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Tradiční velikonoční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tématického zboží a programem pro děti i dospělé. Sychrovské trhy jsou letitou kulturní akcí, která nabídne návštěvníkům nové uspořádání – v prostorách čestného dvora bude na 120 stánků s řemeslnými výrobky (pomlázky, kraslice, věnce, svíčky, sklo, keramika, regionální produkty), zhruba dvě desítky stánků s občerstvením bude umístěno v zámeckém parku, kde bude k dispozici i zastřešený stan s možností posezení. Doplňkový kulturní program v podání Dua Pouličníci, Rudy Hancvencla a folkorních souborů Šafrán a Horačky se odehraje v nádvoří. Vstupní pokladny budou jak u centrálního parkoviště před zámkem, tak u aleje Rohanka. Součástí vstupného je volná prohlídka zámecké kaple, která bude velikonočně vyzdobena. Prohlídky zámku budou možné pouze pro předem objednané skupiny.

Den žab
Kdy: sobota 23. března v 10.00
Kde: Zoologická zahrada, Liberec

Proč přijít: Mezinárodní den žab připadne letos na středu 20. března. V liberecké zoologické zahradě si jej připomenete jen o pár dní později. Návštěvníci si budou moci otestovat znalosti u tematického kvízu a pro děti budou v pavilonu tropů připraveny populární tvůrčí dílny (od 10.00 do 15.00). V 11.00 a ve 13.00 proběhne komentované setkání u nové expozice tropických žabek na ZooExpo se zoologem. Cílem Mezinárodního dne žab je upozornit na kritickou situaci těchto obojživelníků v přírodě. Mnoho druhů žab se ocitá kvůli chorobám a ztrátě životního prostoru vinou lidských aktivit na pokraji vyhubení. Liberecká zoo chová hned několik kriticky ohrožených druhů. Od loňského jara mohou návštěvníci některé vzácné druhy obdivovat v nové expozici v pavilonu ZooExpo. K vidění je zde například unikátní rosněnka Valeriova, několik druhů pestrobarevných listovnic a v přírodě jedovatých pralesniček.

Velikonoční jarmark 2024
Kdy: sobota 23. března ve 13.00
Kde: náměstí, Frýdlant

Proč přijít: Město Frýdlant vás srdečně zve na tradiční Velikonoční jarmark, který se uskuteční na náměstí T. G. Masaryka. Těšit se můžete na kulturní program na pódiu, tradiční velikonoční jarní trh, velikonoční výtvarné dílny placené, ale i neplacené, nebo na dobrodružné úkoly pro děti.

Noc divadel – Boj o oheň
Kdy: sobota 23. března v 15.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Příběh se odehrává v pravěku, přičemž výchozí inspirací této inscenaci se stala klasická tragédie Romeo a Julie. Dva znepřátelené kmeny mezi sebou již od nepaměti bojují a se svým soupeřením nedovedou ustat. Jen dva mladí členové kmenů, dívka Kočka z kmene Amuletů a mladík Huban z kmene Talismanů, na vzájemnou nevraživost svých předků nehodlají navazovat. Díky jejich lásce získává slovo oheň zcela novou symboliku a právě jejich pouto nakonec usmíří i oba znepřátelené rody.

Vratislavické Velikonoce
Kdy: sobota 23. března ve 14.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec

Proč přijít: Od 14 hodin vás v okolí kulturního centra Vratislavice 101010 a knihovny IGI Vratislavice čeká zajímavý program, který si užije celá rodina. Hlavní událostí bude jarní koncert dětí z vratislavických mateřských škol. Příležitostí k tvorbě nápaditých jarních dekorací pro děti i dospělé bude mnoho, stejně jako budete moci ochutnat celou škálu regionálních pochutin z jídla i pití. Přijďte zažít příjemnou velikonoční atmosféru a také si odnést něco krásného domů, co vám bude připomínat, že svátky jara jsou za dveřmi.

Ples města
Kdy: sobota 23. března ve 20.00
Kde: DK Beseda, Hrádek nad Nisou
Za kolik: 290 korun

Proč přijít: Tradiční ples města na závěr plesové sezóny v Hrádku nad Nisou. K tanci a poslechu hraje Big´O´Band. Nebude chybět předtančení, ukázka irských tanců i půlnoční losování cen.

O pyšné žirafě
Kdy: neděle 24. března v 10.00
Kde: Palác Liebieg (Vila Johanna Liebiega mladšího), Liberec
Za kolik: 90 korun

Proč přijít: Pohádka O pyšné žirafě, která se jednoho dne rozhodla, že se chce stát nejvyšší žirafou na světě. Činoherně-loutkovou pohádku s písničkami zahraje Divadlo Matýsek.

Velikonoce v Paláci Liebieg
Kdy: neděle 24. března v 11.00
Kde: Palác Liebieg (Vila Johanna Liebiega mladšího), Liberec

Proč přijít: Již v 11 hodin je pro vás s především pro vaše děti Hravá zahrada - venkovní hra s plněním úkolů a malým překvapením. V průběhu nedělního odpoledne je možné si prohlédnout velikonočně laděné vnitřní prostory paláce v rámci nekomentovaných prohlídek trvajících do 17 hodin. Budete moci věnovat také velikonočnímu tvoření. Ve 13 hodin otevře svou keramickou dílnu lektorka Marcelka Kolarovičová. Vhodná pro rodiny s dětmi staršími tří let. Tradičnímu tvoření se pak budou věnovat Velikonoční dílničky – čeká vás malování vajíček, pletení pomlázky, zdobení perníčků a podobně. Workshopové místnosti budou přístupné z terasy zahrady.

Velikonoce v muzeu
Kdy: neděle 24. března ve 13.00
Kde: Severočeské muzeum, Liberec
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Přijďte se do muzea naladit na velikonoční náladu. Připravili jsme zajímavý program pro děti i dospělé – budete si moci připomenout velikonoční zvyky a tradice, zhlédnout loutkové pohádky Divadla jednoho Edy nebo si nakoupit staročeské pečivo.

Večer s Adélou Gondíkovou
Kdy: neděle 24. března v 18.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec

Proč přijít: Talk show se známou herečkou a moderátorkou, která Vás zcela jistě rozveselí historkami ze své profesní dráhy, ale například i z manželského života s Jiřím Langmajerem. Po pořadu následuje autogramiáda.

Cestovatelská beseda v Městské knihovně Jablonné v Podještědí.Cestovatelská beseda v Městské knihovně Jablonné v Podještědí.Zdroj: archiv

Velikonoční výtvarná dílna, sokolovna Český Dub.Velikonoční výtvarná dílna, sokolovna Český Dub.Zdroj: archiv

Hasičská zábava, Josefův Důl.Hasičská zábava, Josefův Důl.Zdroj: archiv

Disco na ledě, Frýdlant.Disco na ledě, Frýdlant.Zdroj: archiv

Velikonoční tvoření, Dlouhý Most.Velikonoční tvoření, Dlouhý Most.Zdroj: archiv

Medvědí brunch, Kryštofovo Údolí.Medvědí brunch, Kryštofovo Údolí.Zdroj: archiv

Dětský karneval s Honzou Popletou, DK Beseda Hrádek nad Nisou.Dětský karneval s Honzou Popletou, DK Beseda Hrádek nad Nisou.Zdroj: archiv

Vynášení Morany, Český Dub.Vynášení Morany, Český Dub.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Na Velikonoce v týdenním předstihu pozvali lidi do Vísecké rychty v Kravařích.Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích.Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Ještědský hřbet jako geologická učebnice
Kdy: sobota 23. března od 13.30 - beseda (výstava probíhá do 26. května)
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Proč přijít: Krátkodobá výstava představuje vznik Ještědského hřbetu, dominanty Libereckého kraje. Výstava je doplněna o fotografie z různých zajímavých lokalit, animované video o vzniku Ještědského hřbetu od České geologické služby či unikátní soubor achátů a ametystů. Jaká je geologická minulost Ještědského hřbetu? Mnoho lidí žije v představě, že toto pohoří vzniklo sopečnou činností, ale opak je pravdou. Výstava je určena všem návštěvníkům, zejména však žákům a studentům, kteří mají zájem se něco dozvědět o petrologii, mineralogii a regionální geologii tohoto jedinečného území a seznámit se s jeho pestrou geologickou skladbou, pokochat se různými minerály, prohlédnout si pár zkamenělin, dočíst se něco o starých důlních dílech a jeskyních. V rámci výstavy bude ke zhlédnutí i unikátní soubor achátů a ametystů z oblasti mezi Prosečí pod Ještědem a Hodkovicemi nad Mohelkou, který pochází ze soukromé sbírky Jaroslava Šutáka. V rámci doprovodného programu se uskuteční v sobotu 23. března o půl druhé odpoledne v klubovně muzea přednáška Petra Mužáka, následovat bude komentovaná prohlídka výstavy. V sobotu 13. dubna bude následovat geologická exkurze zaměřená právě na kvarcitové skály Ještědského hřbetu.

Velikonoční farmářské a řemeslné trhy
Kdy: sobota 23. března v 8.00
Kde: pěší zóna u Andy, Česká Lípa
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Tradiční trhy, které přináší inspiraci pro nadcházející svátky. Těšit se můžete na pomlázky, první sadbu květin a další posly jara. Nebude chybět ani bohatý výběr stánků s dobrým jídlem a pitím i tradičními řemesly. Letos poprvé trhy také nabídnou stánek s veganskými produkty.

Velikonoce v Křišťálovém údolí 2024
Kdy: sobota 23. - neděle 24. března
Kde: Liberecký kraj

Proč přijít: Vítejte v Křišťálovém údolí - výjimečném sklářském a šperkařském kraji na severu Čech. Tradičně týden před svátky jara zde zahajte velikonoční svátky během celo víkendového programu. Čekají vás dva dny otevřených dveří ve sklárnách, ateliérech a muzeích. Nejen krásné velikonoční ozdoby, ale i výrobu šperků, bižuterie a skleněných výrobků zažijete ve velikonoční atmosféře přímo v místech vzniku. Velikonoční program si připravila i některá muzea. Navštivte naše skláře, šperkaře, muzea a tvořivé dílny. Během velikonoční akce můžete soutěžit o obří velikonoční vejce. Náročně broušený skleněný objekt bude letos dokonce zářit, pro jeho výrobu použil Leoš Smejkal z kamenicko - šenovského Studia Bystro Design uranové sklo. Seznam zapojených subjektů s programem najdete na www.crystavalley.cz.

Velikonoce na rychtě
Kdy: sobota 23. března v 10.00
Kde: Vísecká rychta, Kravaře
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Vlastivědné muzeum a galerie a Ekoporadna Orsej zvou malé i velké na akci Velikonoce na rychtě. Nejvýznamnější křesťanské svátky, tiché připomínání ukřižování Ježíše Krista a oslava jeho Zmrtvýchvstání, ale i svátky jara, prostá radost z toho, že se zima blíží ke konci a nastává radostný čas - to jsou Velikonoce. Žádný jiný svátek se víc nehodí do prostor Vísecké rychty, muzea lidové kultury a života na venkově v 19. století. Přímo v expozici budou připraveny stánky s ručními výrobky. Nejen děti mohou zasednout k dílničkám, ve kterých si pod vedením zručných lektorů vytvoří kraslice, pomlázky, ozdobí perníčky, ale tvořit se bude i z přírodnin, papíru a jiných materiálů. Inspiraci pro jarní dekorace najdou kreativci nejen v dílnách, ale i ve výzdobě rychty, kterou vytváří pracovnice Ekoporadny Orsej. Vystaveny budou i bannery o historii tradic na Českolipsku a hravý kvíz o lidových obyčejích. Nebudou chybět stánky s občerstvením a zábavný program s divadlem. V 14.30 zahraje Teta Perla zbrusu novou pohádku O strašlivém Dušánkovi. Ve 12 hodin se připojí českolipský soubor Souznění, v jehož režii bude vynášení Morany a vítání jara v 15.30.

Hamleti
Kdy: sobota 23. března ve 19.00
Kde: Hotel Grand, Doksy
Za kolik: 390 korun

Proč přijít: Původní inscenace tvůrčího týmu Mikulášek – Štědroňová na téma hereckého života, hraní, předstírání a markýrování. Divadlo jako téma samo o sobě. Kolik osobností herci pojmou a jak to odskáčou? Je herectví opravdu vysněným povoláním? Má režisér vždycky pravdu? Co všechno se na jevišti nesmí? Proč děti a zvířata nemají hrát divadlo? To a mnohé jiné ze zákulisí divadelního světa vám ukáže představení, které do České Lípy přiveze divadlo Na zábradlí. Hrají: Jana Plodková, Petr Čtvrtníček, Jiří Vyorálek, Miloslav König, Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Václav Vašák.

Shahab Tolouie Trio
Kdy: sobota 23. března ve 20.00
Kde: klub U bílýho černocha, Česká Lípa

Proč přijít: Mezinárodní hudební formace hrající zajímavou fúzi Perské a Španělské hudby. Kapela je složena ze špičkových hudebníků z Íránu, Jugoslávie a České republiky (Shahab Tolouie, Gavrilo Aleksič, Petr Hádr). Na koncertě vás zaujme různorodost muzikantů, kteří dávají hudbě zároveň divokost, ale i dynamiku. Hlavním lákadlem je ovšem sám Shahab, který disponuje skvělou technikou hry na jedinečný tříkrký nástroj Fusetar, ale i cizokrajně zbarveným zpěvem.

Kuba Machula: Ateliér
Kdy: sobota 23. března v 16.00
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Proč přijít: Galerie Jídelna se s novou výstavou zčásti promění v umělecký ateliér, českolipský výtvarník Kuba Machula zde představí svou aktuální tvorbu i prostředí, ve kterém tvoří. Výtvarník a někdejší hudebník (zpěvák a kytarista kapely Red Eye) Kuba Machula představí v českolipském muzeu svou tvorbu posledních dvou let. Malbě se věnuje ve volném čase, profesně se už od střední školy drží sklářského průmyslu. Jednotícím prvkem obrazů je technika bezkontaktní malby, tzv. drip, volně přeloženo jako cákání, kterou proslavil Jackson Pollock v 50. letech v USA. Prožitek z tvorby a tvůrčí atmosféru v galerii umocní postavená část autorova ateliéru, návštěvník si tak bude moci prostřednictvím osobních předmětů intenzivněji představit výtvarníkovu cestu až k vystaveným plátnům. Výstava potrvá do 26. května.

Adam & Nicholas
Kdy: sobota 23. března ve 20.00
Kde: Jazz Club Píchlá nota

Proč přijít: Dva mladí talentovaní hudebníci z Libereckého kraje, Adam Máté (kytara) a Nicholas Kajnar (piano) se představí v premiérovém koncertu romantické, filmové i vážné hudby. Adam Máté je student Informačních technologií, má zálibu ve všech možných žánrech hudby, ale nejčastěji hraje filmovou či vážnou hudbu a španělské flamenco. Na kytaru hraje již sedm let, nicméně nebojí se i jiných hudebních nástrojů nebo zpěvu. Nicholas Kajnar je student Obchodní akademie v České Lípě. Jeho obor je firemní management, ale jeho vášní je hudba. Jeho oblíbeným žánrem je vážná hudba, ale rád hraje i romantickou a filmovou hudbu. Koncert dvou mladých interpretů plný zaujetí a vášně pro hudbu, která vás zcela jistě osloví.

Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Zdroj: archiv

Jarní koncert, Stráž pod Ralskem.Jarní koncert, Stráž pod Ralskem.Zdroj: archiv

Kamil Střihavka v Kamenickém Šenově.Kamil Střihavka v Kamenickém Šenově.Zdroj: archiv

Interaktivní výstava v Mimoni.Interaktivní výstava v Mimoni.Zdroj: archiv

Reprezentační ples města Ralsko.Reprezentační ples města Ralsko.Zdroj: archiv

Keltský telegraf v Prysku.Keltský telegraf v Prysku.Zdroj: archiv