Předchozí
1 z 3
Další

JABLONECKO

Kapela Vanua2 zaujala fanoušky energickými koncerty a chytlavým pop-rockovým repertoárem v angličtině.Kapela Vanua2 zaujala fanoušky energickými koncerty a chytlavým pop-rockovým repertoárem v angličtině.Zdroj: archiv

Slavnostní otevření Městského muzea
Kdy: pátek 1. března v 17.00
Kde: Městské muzeum, Železný Brod

Proč přijít: Po celoročním uzavření kvůli rozsáhlé rekonstrukci v rámci projektu „Spojeno sklem!“ proběhne slavnostní otevření, na které jste srdečně zváni. Muzeum prošlo komplexní rekonstrukcí, přičemž byla věnována pozornost jak modernizaci prostor, tak vytvoření zcela nové interaktivní expozice. Naši malí návštěvníci se mohou těšit na nový dětský koutek, ve kterém se nachází unikátní kuličkodráha na skleněné kuličky. Slavnostní otevření začne vernisáží, doprovázenou živou hudbou v produkci Patrika Kotlára. Oslavy se poté přesunou do místního KC Kino Železný Brod, kde bude večer a v noci probíhat bohatý kulturní program. Již od 19 hodin se koná Pecha Kucha night na téma „Sklo a nový kabát“. Na této akci, charakterizované krátkými a výraznými prezentacemi, se představí zajímaví hosté, kteří se podělí o své názory a zkušenosti s tématem. Každý přednášející bude mít 6 minut a 40 sekund, během nichž předvede 20 obrázků, přičemž každý z nich může komentovat po dobu 20 sekund. Interaktivní část večera slibuje být inspirativním zážitkem pro všechny návštěvníky. Po skončení prezentací je na pořadu afterparty s hudbou mixovanou DJ Svenem Jansenem, která potrvá až do pozdních nočních hodin.

Dakar – beseda
Kdy: pátek 1. března od 18.00
Kde: sokolovna Bzí u Železného Brodu
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Kdo by neznal Rally Dakar? Pokud se chcete dozvědět podrobnosti a jistě i mnohé pikantnosti ze zákulisí tohoto legendárního pouštního automobilového závodu, vyrazte v pátek 1. března do Bzí u Železného Brodu. Ve zdejší sokolovně se uskuteční již tradiční beseda s účastníky posledního ročníku rally. Samozřejmostí je i prohlídka závodního speciálu Tatra EVO3. Na besedě se spoustou fotografií vystoupí Tomáš Šikola, Jaroslav a Michal Valtrovi, Daniel Stiblík s posádkou, Lucie Engová a Milan Engel.

Makule
Kdy: pátek 1. března ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Zábavná a nekonvenční show kapely Makule, na níž nebude chybět ani kůň. Jako host vystoupí mladí muzikanti ze ZUŠ Tanvald se svojí skupinou Listí.

Prodejní výstava Kreativity
Kdy: sobota 2. března a neděle 3. března od 10.00 do 18.00
Kde: sokolovna Malá Skála

Proč přijít: Celý víkend pobaví v maloskalské sokolovně akce pro celou rodinu Prodejní výstava Kreativity. Oba dva dny je tu otevřeno od 10 hodin, konec v sobotu v 18, v neděli v 17 hodin. Akce navazuje na předchozí vánoční akci, která byla velmi úspěšnou, tentokrát se odehraje v jarním a velikonočním stylu. Návštěvníci se mohou těšit na prodejce ručních výrobků (věnce, dekorace, textil v podobě originálních mandalových kousků, mýdla, šperky, drobné dárečky), ale i dětské dílničky a workshopy, kurzy pro dospělé nebo předváděcí akce. Hlavním organizátorem je jeden z protagonistů pořadu Rady ptáka Loskutáka vysílaný televizí Nova Jan Diblíček.

Exhibiční hokejové utkání
Kdy: sobota 2. března od 17.00
Kde: Sportovní centrum Železný Brod
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Fanoušci ledního hokeje v Železném Brodě se dočkali. Letos bylo v areálu zdejší sokolovny neboli Sportovním centru otevřeno umělé kluziště. V sobotu 2. března se tu odehraje exhibiční utkání bývalých i současných hráčů klubu HC Železný Brod. Akce, která má za úkol propagovat samotné městské kluziště i hokej jako takový, odstartuje v 17 hodin a potrvá přibližně dvě hodiny. Občerstvení zajištěno.

Rybářský ples
Kdy: sobota 2. března ve 20.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 300 korun

Proč přijít: Jubilejní 70. ročník plesu pro všechny příznivce rybaření, rybářů a samozřejmě nejen pro ně vás čeká první březnovou sobotu. Večerem plným hudby a tance vás provede moderátor Zdeněk Kaňka, k tanci a poslechu zahraje kapela Bohemia Universal Band. Program večera zahrnuje i předtančení a vystoupení Airko Liberec. Skupina vám předvede vzdušnou akrobacii. Všechny vstupenky jsou slosovatelné, takže vás čeká šance něco zajímavého vyhrát v plesové tombole.

Vanua2 & Snap call
Kdy: sobota 2. března ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 340 korun

Proč přijít: Opět je pro vás připraven večer se dvěma kapelami. Skupina Vanua2, která vznikla na základech legendárního Blue Effectu, a kterou mnozí hudební publicisté označují i díky „sealovskému“ hlasu zpěváka Yannicka Teviho za velkou naději české scény, představí písničky z aktuálního debutového alba Two of US a připomene také Radima Hladíka a Blue Effect. Kapela zaujala fanoušky energickými koncerty a chytlavým pop-rockovým repertoárem v angličtině. Přestože jde o nové jméno na české scéně, daří se jí vyprodávat všechna klubová vystoupení. Skupinu tvoří rytmika legendárního Blue Effectu, bubeník Václav Zima, baskytarista Wojttech Říha, kytarista Jan Samek a zpěvák Yannick Tevi z ostrova Vanuatu. Snap Call je rock’n’rollová skupina z Turnova pohybující se v mixu vlivů blues rocku, hard rocku, motorkářského rock’n’rollu, jižanského rocku, a dokonce byste vystopovali náznaky tzv dirty country.

Všechno je a bude jinak
Kdy: probíhá do 17. března
Kde: Městské muzeum – národopisná expozice Běliště, Běliště – Železný Brod

Proč přijít: Výstava mladého malíře Cyrila Jakubičky sleduje dva celky – soubor Rohook a písmové obrazy. Rohook je sondou přinášející útržkovité zprávy o nové krajině a jejich obyvatelích, zatímco písmové obrazy jdou cestou šifrování, metamorfózy obsahu a niterného zkoumání. Cyril Jakubička je student oboru produktový design na SUPŠ sklářské v Železném Brodě. Autor se věnuje malbě a příležitostně také tvorbě objektů.

Beseda s Bohumilem Posledním, Automoto Museum Lučany.Beseda s Bohumilem Posledním, Automoto Museum Lučany.Zdroj: archiv

Vítání jara se sovami Českého ráje, Dům přírody Českého ráje Dolánky u Turnova.Vítání jara se sovami Českého ráje, Dům přírody Českého ráje Dolánky u Turnova.Zdroj: archiv

PechaKucha Night, KC Kino Železný Brod.PechaKucha Night, KC Kino Železný Brod.Zdroj: archiv

Kinoklub Smržovka.Kinoklub Smržovka.Zdroj: archiv

Historické jízdy na Zubačce.Historické jízdy na Zubačce.Zdroj: archiv

Karneval na ledu, Tanvald.Karneval na ledu, Tanvald.Zdroj: archiv

Kočičí pohádka, divadlo v Josefově Dole.Kočičí pohádka, divadlo v Josefově Dole.Zdroj: archiv

Co přinese okamžik a prostor, Kino Alfa Desná.Co přinese okamžik a prostor, Kino Alfa Desná.Zdroj: archiv

Divadelní představení Kvartet, divadlo Josefův Důl.Divadelní představení Kvartet, divadlo Josefův Důl.Zdroj: archiv

Hasičský ples, Příchovice.Hasičský ples, Příchovice.Zdroj: archiv

Hasičský bál a Velký dětský karneval, Velké Hamry.Hasičský bál a Velký dětský karneval, Velké Hamry.Zdroj: archiv

Výstava voskových figurín lidských kuriozit, Riedelova vila Desná.Výstava voskových figurín lidských kuriozit, Riedelova vila Desná.Zdroj: archiv

LIBERECKO

Blue burlesque show.Blue burlesque show.Zdroj: Deník

Blue burlesque show
Kdy: pátek 1. března ve 20.00
Kde: Club Warehouse, Liberec
Za kolik: od 490 korun

Proč přijít: Můžete se těšit na show plnou elegance, krásných kostýmů, umění a neuvěřitelných emoci, který se bude řídit heslem Burlesque your life! Tématem show je Seduce, takže se můžete těšit na burleskní umění svádění.

Liebeřeč
Kdy: pátek 1. března v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 - 420 korun

Proč přijít: Autor Šumných měst a kultovního libereckého muzikálu SIALská trojčata Radovan Lipus oslaví tvůrce historické budovy Šaldova divadla: vídeňské architekty Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera – a Gustava Klimta, malířského génia, který pro nové městské divadlo v Reichenbergu namaloval slavnostní oponu s krásným názvem Triumf lásky. Rozpustilá hříčka s písničkami a živou kapelou přivádí na scénu slavné i zapomenuté hvězdy liberecké historie: továrníka Liebiega, posledního hraběte Clam-Gallase, F. X. Šaldu, ale také Gustava Sacherse, který postavil půlku města, nebo herečku Marianne Austrelitz, která se po úspěšné kariéře ve velkých německých divadlech vrací do Liberce jako do místa, kde se zamilovala – do divadla. Láska tu vůbec hraje humornou roli základní přírodní síly, ze které se rodí všechno krásné – i velké divadelní domy. Sledujeme totiž příběh tajemné dívky z Klimtovy opony – kdo asi byla oduševnělá kráska, co okouzlila devatenáctiletého studenta vídeňské akademie? Poznejte Klimtovu múzu a její Liebeřeč.

Jizerské hory
Kdy: pátek 1. března
Kde: Klášter Hejnice

Proč přijít: O další možnost, jak obdivovat nekonečnou krásu Jizerských hor, se postará výstava velkoformátových fotografií Miroslava Stříbrného. Výstavu můžete navštívit až do 30. dubna, otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.

Smetanovský bál ve stylu 19. století
Kdy: sobota 2. března v 16.00
Kde: Kavárna Pošta, Liberec
Za kolik: 400/450 korun

Proč přijít: Jste srdečně zváni k tanci do krásných prostor bývalé kavárny vyzdobené ve vídeňském stylu, která svému účelu již neslouží a je jen málo příležitostí v roce, kdy je možné si ji prohlédnout. Večerem plným tance a hudby provází taneční lektorka Hana Tillmanová. K tanci hraje soubor Fragium 16 pod vedením Pavla Jiráska. V průběhu večera se můžete těšit na dobové tance, jako jsou polky, valčíky, čtverylky a bohaté kulturní zážitky. Dobový oděv je vítaný, nikoli však povinný.

Marie Antoinetta
Kdy: sobota 2. března v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 - 420 korun

Proč přijít: Osud poslední francouzské královny nás přitahuje střetem velkých světodějných událostí s jedním lidským životem. Nelítostný chod dějin vstoupí do života dospívající dívky, aniž by mohla cokoli změnit. Anebo mohla? Ve čtrnácti ji z Rakouska poslali do Francie, aby si vzala korunního prince, v necelých dvaceti se stala francouzskou královnou po boku Ludvíka XVI., dynastii dala čtyři děti. Oslňovala fantastickými kostýmy a výstředními parukami obřích rozměrů. Patnáct let žila v nablýskaném přepychu Versailles, než vládu jejího manžela smetla revoluce. Ztratila dvě děti. Pokusila se utéct z vězení. Zemřela ve třiceti sedmi. Jaká byla a proč byla potrestána za okázalost celého dvora? Americký autor David Adjmi ji líčí jako současnou dívku v zajetí spotřebního kolotoče. Nepřeberná hojnost nabídek, zábavy a požitků ji zaměstnává stejně jako dnešní blahobyt nás. Zapomínáme, že bohatá společnost žije na dluh, který kdesi v podpalubí narůstá. Jak rychle se musí člověk probudit, aby se nerozpoutaly ničivé živly? Osobitá mladá režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová už v českém divadle zanechala stopu, vytvořila řadu oceňovaných inscenací i vlastních textů a několik let vedla soubor ostravského Divadla Petra Bezruče.

Marcell a Fiedlerski
Kdy: sobota 2. března ve 20.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec
Za kolik: 290/350 korun

Proč přijít: Marcell je český zpěvák, producent, skladatel a absolvent Lékařské fakulty UP v Olomouci. Po studiu se začal naplno zabývat hudbou. Fiedlerski, vlastním jménem Ondřej Fiedler, je hudebník, producent a songwriter.

Giacomo Puccini: Bohéma
Kdy: neděle 3. března v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 - 490 korun

Proč přijít: Jedna z nejznámějších operních stálic na světových jevištích měla svou premiéru roku 1896, pod taktovkou dirigenta Artura Toscaniniho, na libreto Giuseppe Giacosy a Lugiho Illicy. Inscenace měla v Divadle F. X. Šaldy premiéru 9. března 2018 a i přesto, že v programu setrvala pouze rok, zaznamenala mimořádný divácký úspěch. Krutý osud ovšem nezasahuje pouze v operních příbězích, ale také v reálném životě, a proto, kvůli celosvětové pandemii a uzavření divadel, nemohl být tento operní skvost dostatečně reprízován. Divácky oblíbenou inscenaci divadlo představilo v nedávné (únor 2024) obnovené premiéře. Přijďte se znovu nechat okouzlit Pucciniho mistrovským dílem, jehož příběh se odehrává v Paříži v polovině 19. století. Prožijte radost, lásku, ale i zoufalství, které na své cestě naleznou básník Rodolfo a jeho Mimi.

Moravský večer, Vinotéka Víno Hruška Liberec.Moravský večer, Vinotéka Víno Hruška Liberec.Zdroj: archiv

Maškarní karneval, Postřelná.Maškarní karneval, Postřelná.Zdroj: archiv

Slavnostní mše svatá, kostel sv. Antonína Velikého Liberec.Slavnostní mše svatá, kostel sv. Antonína Velikého Liberec.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Kapela Horkýže Slíže.Kapela Horkýže Slíže.Zdroj: se svolením kapely

Jarní prázdniny v muzeu
Kdy: probíhá do 3. března
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Proč přijít: Pro rodiny s dětmi je v muzeu připraveno překvapení v podobě tvořivé dílny s medúzami v galerii Jídelna a také prázdninová pátrací hra ve stálé expozici. V galerii Jídelna si můžete prohlédnout cyklus obrazů Kamily Křížové „Svoboda pod hladinou“, ve kterém hlavní roli hrají medúzy a jejich různorodé formy. Inspirujte se těmito obrazy a zkuste s dětmi připravenou kreativní dílnu. Čeká na vás skládání obrázků s medúzami, kreativní omalovánky, grafomotorické obrázky a svoji vlastní medúzku si můžete také vyrobit z papíru. Další aktivitou je pátrací hra ve stálé expozici muzea, kde se pustíte do hledání odpovědí na 12 otázek. Plnění úkolů vám ulehčí plánek muzea, kde jsou jednotlivá zastavení zakreslena. Když správně vyluštíte tajenku, tak se můžete těšit na truhlu s pokladem a odnést si domů nejen hezký pocit z bádání v muzeu, ale i malou odměnu.

Horkýže Slíže
Kdy: pátek 1. března ve 20.00
Kde: KD Crystal, Česká Lípa
Za kolik: 490 korun

Proč přijít: Populární slovenská kapela Horkýže Slíže z Nitry oslaví 33 let na hudební scéně. Za celou tu dobu neztratili svůj smysl pro svérázný jazykový i epický humor, parodii a provokaci. Kapela se stala oblíbenou hudební stálicí napříč oběma republikami, kde kromě samostatných koncertů nechybí ani na oblíbených letních festivalech. Jejich hudba je označována jako punková, punk rocková, nebo jednoduše rocková. V roce 2024 vyráží na turné napříč Českou republikou, na kterém odehraje průřez toho nejlepšího ze své tvorby.

Jarní jarmark s dílničkami pro děti
Kdy: sobota 2. března ve 13.00
Kde: Kulturní dům, Zákupy

Proč přijít: Jste zváni k nákupům rukodělných výrobků již také s tématikou blížících se Velikonoc a vaše děti se zabaví v tvořivých dílnách a na stezce zajíčka Ušáčka.

Bublinkový karneval s Mimoni
Kdy: neděle 3. března v 15.00
Kde: KC Sever, Cvikov
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Během veselého programu plného hudby, tance, skvělé zábavy a soutěží o ceny na děti čeká také mnoho nezapomenutelných překvapení s jejich oblíbenými žlutými hrdiny.

Karneval pro děti
Kdy: neděle 3. března ve 14.00
Kde: KD Crystal, Česká Lípa
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Karnevalová diskotéka pro děti ve stylu džungle, o zábavu se postará DJ Veselá Huba. Těšit se můžete na zábavný program, soutěže o drobné ceny a legraci. Vítány jsou masky, ale nejsou podmínkou.

Mariášový turnaj, Kravaře.Mariášový turnaj, Kravaře.Zdroj: archiv

Sobotní taneční odpoledne, Sloup v Čechách.Sobotní taneční odpoledne, Sloup v Čechách.Zdroj: archiv

Horečka sobotní noci, JF Point Stráž pod Ralskem.Horečka sobotní noci, JF Point Stráž pod Ralskem.Zdroj: archiv

Interaktivní výstava v Mimoni.Interaktivní výstava v Mimoni.Zdroj: archiv

Výstava Fischel - lesk a bída je první výstavní akcí Vlastivědného muzea a galerie v sezóně 2024 a jejím tématem je existence mimoňské továrny na ohýbaný nábytek.Výstava Fischel - lesk a bída je první výstavní akcí Vlastivědného muzea a galerie v sezóně 2024 a jejím tématem je existence mimoňské továrny na ohýbaný nábytek.Zdroj: archiv