Ačkoli to zní přehnaně, je to fakt. Muzeum Českého ráje v Turnově včera poprvé zpřístupnilo veřejnosti trezorovou klenotnici, kterou vybudovalo ve sklepních prostorách na místě dřívější archeologické expozice a ještě dřívějšího skladiště.

Nyní zde lidé mohou obdivovat práce studentů a pedagogů turnovské šperkařské školy z konce 19. a počátku 20. století. Dosud tyto klenoty z období historismu, secese a art–déco nemohly být z bezpečnostních důvodů v muzeu vystaveny a odpočívaly ve školním trezoru.

Turnovské muzeum má takovouto klenotnici jako jediné v Libereckém kraji. „Šperky jsou vystaveny ve speciálních bezpečnostních vitrínách, jaké se nám osvědčily již loni při vystavování kopií českých korunovačních klenotů. Celý prostor klenotnice je monitorován kamerami a jediný vchod do ní je zabezpečen trezorovými dveřmi,“ popsala ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Sklepení z konce 19. století, jehož podlaha a stěny jsou z pískovcových kvádrů a klenuté stropy z pálených cihel, sestává z jedné větší a jedné menší místnosti a spojovací chodby. Je bez oken, všechny průduchy byly zaslepeny a uvnitř je udržována konstantní teplota pomocí klimatizace. Po skončení návštěvních hodin sjedou trezorové dveře a do klenotnice se nikdo nedostane.

Jinak je sklepení bezbariérové; díky výtahu si šperky zde vystavené mohou prohlédnout i vozíčkáři. „Dovnitř budeme vpouštět skupinky o maximálně 15 lidech. Prostor je zde stísněný, kdyby se lidé mačkali, z vystavených klenotů nic mít nebudou,“ podotkla ředitelka.

A je na co se dívat. Stálá expozice, která by měla být vždy jen na čas vystřídána příležitostnými výstavami, obsahuje přesně 153 exponátů. Jedná se o náhrdelníky, brože, náušnice, dózičky, poháry, flakónky a další předměty, které v rámci školních prací vytvořili pedagogové a studenti turnovské šperkařské školy.

„Všechny šperky pocházejí ze školní sbírky z konce 19. a první poloviny 20. století. Naposled byly vystavovány v roce 1969. Sbírka má nesmírnou hodnotu v tom, že vznikala na jednom místě v poměrně krátkém čase,“ uvedl kurátor muzejních sbírek Miroslav Cogan.
České granáty

Podle něj je hodnota sbírky jako celku těžko vyčíslitelná. „Jenom v použitých materiálech je obrovská hodnota. Vystavené předměty jsou ze zlata, stříbra a drahých kamenů. Je na nich použito například množství českých granátů ve velikostech, jaké dnes již nejdou nalézt,“ podotkl.

Kolekce šperků sklidila ocenění na několika zahraničních výstavách, naposled loni ve Vídni. Právě proto ji muzeum nabízí veřejnosti jako první výstavu v nové klenotnici.

Sklepení sloužilo do počátku 90. let jako skladiště všeho možného, dokonce zde byly uskladněné brambory pro kuchyň nedaleké mateřské školy. „Do roku 1990 zde také byl dle tehdejších zásad civilní obrany atomový kryt pro obyvatele Skálovy ulice. Dodnes si vybavuji ty nabílené stěny s pruhy fluorescenční barvy, která by prostor osvětlovala i při výpadku proudu. To všechno jsme s pracovníky muzea vlastnoručně odstraňovali,“ vzpomíná ředitelka.

Od roku 1994 do loňského roku sklepení hostilo expozici archeologie, která bude přenesena a znovu zpřístupněna v novém výstavním kabinetu. „Znovu ji otevřeme 1. března a oproti dosavadnímu uspořádání bude obohacena o nálezy objevené po roce 1994,“ řekla Jakouběová.

Pomohla Evropa

O zřízení klenotnice muzeum usilovalo dlouhá léta. „Kvůli tomu, že jsme nemohli zaručit dostatečné zabezpečení vystavovaných předmětů, jsme v minulosti přišli o několik výstav, například o možnost vystavit kolekci rodinných šperků ruských carů,“ prozradila ředitelka. Inspiraci vybudovat klenotnici ve sklepě prý získala před lety v Bulharsku, kde v podobných prostorách vystavovali zlatý poklad.

Současné úpravy sklepů přišly na 1,2 milionu korun. Muzeum projekt připravovalo od roku 2007. Stavět se začalo loni, kdy získalo dotaci z přeshraničního programu ČR-Polsko Cíl3. Turnovské muzeum se v něm spojilo s muzeem v partnerském polském městě Jawor, kde vznikla expozice drahých kamenů zhruba za milion korun. I ta bude otevřena ještě v únoru.