Nezapomenutelná postava českého undergroundu sedmdesátých let Ivan Martin Jirous
Po jeho smrti totiž vytvořil režisér Oliver Malina Morgenstern dokument Rok bez Magora. A právě ten bude na Rampě ve čtvrtek na programu. „Film uvede režisér osobně," prohlásila dramaturgyně Klubu Na Rampě Milena Bauerová.
Před projekcí zavzpomínají na Magora dvě osobnosti. První z nich je disidentka vyhnaná komunisty do emigrace, písničkářka Dáša Vokatá, která dlouhou dobu s Magorem žila. Krátce op jeho smrti složila píseň s názvem Magorův pohřeb.
Druhým hostem bude známý český herec Oldřich Kaiser. Právě on paradoxně posloužil socialistickému režimu v útoku na český underground. Jak? Nebylo mu ještě ani dvacet, když se v seriálu 30 případů majora Zemana objevil v epizodě o kapele zdrogovaných mániček Mimikry, která zjevně odkazovala ke skutečné skupině Plastic People of the Universe.
Herec proto cítil jistou pachuť, když potkal vězněného manažera Plastiků, kterým nebyl nikdo jiný než Magor. Ale výtku od něj neslyšel, naopak se prý Magor smál: „To byla tak nádherná pí…ina!"
Malinův dokument vypráví o legendě undergroundu bez jakýchkoli soudů, očima desítek přátel, souputníků, rodáků. Spolužáci třeba vyprávějí o tom, jak se Magor už jako student snažil být originální. Lesník zase líčí, že vzal Plastiky na brigádu, aby si prací v lese vydělali na aparaturu, odebranou komunisty. A literát Eugen Brikcius se hlásí k autorství Magorovy přezdívky. Prý ho tak nejprve nazval, byť s malým m.
Snímek obsahuje hodně již známých faktů i jmen, zvláště tam, kde se věnuje historii Plastiků, setkání s Egonem Bondym či Chartě 77. Ale objevuje i zajímavé osobní detaily o Jirousovi: třeba že miloval americký film s Paulem Newmanem Frajer Luke, v jehož hrdinovi se prý zhlížel.
Vzpomínka na Magora začíná na Rampě ve čtvrtek 13. června v 19.30 hodin.