„Myšlenkou je, aby všichni nechali alespoň jeden den doma svá auta a vyrazili do práce, za sportem i zábavou na kole nebo pěšky,“ upřesnila Jana Fričová, tisková mluvčí jablonecké radnice.

Bohatý program, jenž je soustředěn zvláště na děti, bude probíhat po celý den. Hned ráno, od osmi do dvanácti hodin bude nachystáno v Korejské ulici mobilní dopravní hřiště. „Zde budou strážníci Městské policie učit děti prvních a druhých tříd základních škol na koloběžkách pravidlům bezpečného silničního provozu. Doprovodný program soutěží a her připravil Dům dětí a mládeže Vikýř,“ upřesnila Irena Svobodová, preventistka kriminality MěÚ a koordinátorka Evropského dne bez aut.

Odpoledne se program přesune před radnici, kde bude doplněn Prezentačním týmem BESIP Libereckého kraje s počítačovou dopravní hrou. O zpestření odpoledne se postarají taneční skupiny X–Dance a Abada Capoeira.

„Další program, bezbariérový pochod, přichystalo Mateřské centrum Jablíčko,“ doplnila Svobodová. V rámci pochodu maminky s kočárky projdou centrem města a zmapují počet a stav bariér znesnadňujících pohyb.

Strážníci budou kontrolovat vybavení kol. „Nedostatky nebudou řešeny pokutou, jen domluvou,“ dodala Jana Fričová.