Hradozámecká sezóna začala naplno na Zelený čtvrtek 28. března, kdy se otevřely brány velikonočně a jarně nazdobených památek i na Liberecku. Na zámku v Sychrově vystavují kraslice, Lemberk láká do velikonočně nazdobeného apartmá. Velikonoční dílničky pro děti připravil na pondělí hrad Grabštejn.

Na Sychrově mohou návštěvníci obdivovat více než 150 kraslic, které jejich autorka, paní Zuzana Königová, vyřezává zubní vrtačkou a dozdobuje například kamínky. Kraslice jsou vystaveny na základním okruhu až do 7. dubna.

Na Lemberku jsou připraveny speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, návštěvníky se seznámí se zvyky šlechty se zaměřením na 20.–30. léta 20. století. Zpřístupněna je také středověká věž, která umožňuje nádherný výhled do kraje.

Velikonoční trhy v Jablonci nad Nisou. Rok 2023.
Tipy na víkend: Velikonoční slavnosti v Jablonci, Pašijové hry nebo koncerty

Velikonoční výzdoba zútulnila i hlavní okruh na zámku Hrubý Rohozec v Turnově. Na hradě Grabštejn čeká návštěvníky nejenom velikonoční výzdoba, ale také edukativní prohlídky pro děti a od soboty do pondělí velikonoční dílničky. Je možné vystoupat na věž nebo absolvovat samostatnou prohlídku kaple svaté Barbory.

V bezdězské hradní kapli jsou vystaveny dřevořezby z kapliček Křížové cesty a mimořádně se otevřel i ochoz hradní kaple. Na zámku v Zákupech (který lze navštívit celý rok) se na Zelený čtvrtek nově otevřely tři místnosti v prvním patře severního křídla, které doposud nebyly veřejnosti přístupné a nyní návštěvníky přenesou do doby, kdy Zákupy sloužily jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého.

Atmosféru dobových Velikonoc připomínají také na zámku v Ratibořicích a v objektech Babiččina údolí, květinové dekorace dozdobí okruh Zámek za Schaumburgů na náchodském zámku.

Mohlo by vás zajímat: Na pastvinách nad Malou Skálou se prohání telata jako plyšáci

Zdroj: Sedlák Jan