ÚTERÝ 2. KVĚTNA

Mizející Šanghaj – příběh pana Li
Jablonec n. N. – Novou výstavu mají připraveno v jabloneckém Eurocentru. V úterý 2. května ti od 17 hodin otevřou vernisáží fotografie Jiřího Havrdy. Výstava zaznamenává jeden z aspektů současného vývoje největší čínské metropole: ústup prostorů s původní strukturou města a jejich nahrazování novými hmotami násobných měřítek. Jen velmi málo městských částí je ještě skutečně původních a historických. Například tzv. staré město má dnes charakter spíše zbytkového odkazu, jakéhosi rezidua pro turisty, byť atmosféra některých ulic, kde místní obyvatelé pracují v přízemí svého domu a žijí přímo na ulici před ním, návštěvníka může posunout, alespoň pocitově, do dob minulých. Kus rozsáhlé blokové zástavby, podél ulice Changde Road, je právě jednou ze starších částí dvacetimilionové Šanghaje, kam turisté nechodí. Téma zániku a pomíjivosti je zachyceno v komorním Příběhu pana Li, který přebývá v přístěnku torza bývalé ulice v místnosti o ploše necelých devíti čtverečních metrů. Žije zde sám, jen se svým akváriem, kanáry a televizí. Na všech dveřích bývalých příbytků v jeho okolí jsou vylepeny soudní příkazy. Zbytky původních domů se rozpadají, starou zástavbu postupně vytlačují novostavby výškových domů. (rud)

Koncert učitelů ZUŠ Železný Brod
Železný Brod – V Městském divadle Železný Brod 2. května od 18 hodin uslyšíte od 18 hodin čtvrtý slavnostní koncert k šedesátému výročí založení ZUŠ Železný Brod.
V letošním roce pedagogickou řadu rozšířil pěvec Jaroslav Patočka, který je sólistou liberecké opery a pedagogem na pardubické konzervatoři a Lída Brázdilová, železnobroďačka a nedávná absolventka pardubické konzervatoře a absolventka ZUŠ. Představí se tedy současní, ale i minulí pedagogové, kteří přijedou zavzpomínat na čas strávený působením na škole. (rud)

Co je nového na nebi mezi hvězdami
Jablonec n. N. – Rakety Falcon společnosti Spacex je název dalšího astronomického okénka Martina Gembece v úterý 2. května od 17 hodin v jablonecké Městské knihovně. (rud)

Raw, to je drsný film o výsledku šikany
Železný Brod – KC Kino Železný Brod má v úterý 2. května od 19.30 hodin na programu film Raw. Justine pochází z vegetariánské rodiny. V šestnácti letech odchází na veterinární školu, kterou studuje její starší sestra. Při jedné z epizod šikany je donucena poprvé v životě pozřít syrové maso. Tato zkušenost ji od základů změní a probudí v křehké dívce spící monstrum. Julia Ducournau svým šťavnatým iniciačním dramatem sexuálního probuzení suverénně kráčí ve šlépějích mistra body hororů Davida Cronenberga. (rud)

Ochotníci si vybrali slavný román
Tanvald – Nejnovější inscenací Divadla V Roztocké z Jilemnice je dramatizace slavného románu Petrolejové lampy významného představitele psychologické prózy 20. století Jaroslava Havlíčka. Narodil se v Jilemnici 3. února 1896, letos si tedy připomínáme 120. výročí jeho narození. I to může být důvodem, proč uvádíme Havlíčkovo nejznámější dílo (proslavené zejména filmem Juraje Herze z roku 1971) na ona pověstná „prkna". Největší zážitek pro nás však představuje samotný příběh na první pohled výstřední a hlučné, uvnitř však dobrosrdečné a po lásce volající Štěpky Kiliánové. Tato „hvězda místních ochotníků a ostuda jilemnického korza" se nakonec provdá za prvního, ale zároveň posledního nápadníka, který se vysloví. Podvedená nevěsta, které se nedostane lásky, natož tolik vytouženého dítěte, však přijme svůj osud se selskou statečností, dostojí svým závazkům a stává se z ní paní Vejrychovska – statku, který je možná prokletý, ale možná také nabízí Štěpce po všech nesnázích nové svítání, nový život se světlem petrolejové lampy uprostřed prostřeného stolu… Představení uvidíte 2. května od 19 hodin v tanvaldském Kině Jas Járy Cimrmana. (rud)

STŘEDA 3. KVĚTNA

Deyl zazpívá také Drákulův monolog
Jablonec n. N. – Jablonecké Městské divadlo má 3. května od 19 hodin na programu David Deyl – Melodie mého srdce: muzikál. Během večera zazní nejkrásnější a nejznámější melodie ze světových muzikálů, které pečlivě vybíral osobně David. Můžete se těšit na píseň Draculův monolog z nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula, West Side Story, Notre Dame de Paris, Les Miserables, Evita, Phantom Of The Opera, Cats, The Wizard Of Oz, Aspects Of Love, The Sound Of Music, Man of La Mancha a další úžasné muzikálové hity.
Nádherné orchestrace připravil společně se svým dvorním arangerem Davidem Solařem, který patří mezi evropskou špičku v instrumentaci a orchestraci.
Za piáno usedne fenomenální Václav Krahulík, který s Davidem úzce spolupracuje na všech projektech a celý koncert bude za doprovodu obdivuhodného Epoque Quartetu. (rud)

Turnovské divadlo hostí dechový kvintet pěti mladých dam
Turnov – Kalabis quintet koncertuje ve středu 3. května od 19.30 v turnovském Městském divadle.
Poslední koncert v rámci cyklu Turnovských hudebních večerů hostí dechový kvintet pěti mladých dam a především špičkových muzikantek, které toto kvinteto založily v Praze v roce 2012 pod pedagogickým vedením Štěpána Koutníka. Zuzana Bandúrová (flétna) je absolventkou konzervatoře v Bratislavě a Akademie múzických umění v Praze. Interpretuje klasickou i soudobou hudbu, ve světové či české premiéře provedla asi desítku komorních i sólových děl. Jarmila Vávrová (hoboj) v současné době studuje na HAMU v Praze ve třídě Jany Brožkové. Absolvovala půlroční stáž na Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon (2015). Anna Sysová (klarinet) absolvovala středoškolská studia na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy. V roce 2013 se na soutěži Pro Bohemia v Ostravě stala držitelkou ceny Nadace Bohuslava Martinů. V květnu 2015 obdržela cenu pro nejúspěšnějšího nejmladšího účastníka soutěže Pražské jaro. Denisa Beňovská (fagot) je absolventkou Pražské konzervatoře, a nyní studuje na HAMU ve třídě Františka Hermana a Jiřího Seidla. Je členkou úspěšných komorních souborů, jako orchestrální hráčka hostovala např. v Talichově komorní filharmonii, Českém národním symfonickém orchestru, Orchestru Berg ad. Adéla Triebeneklová (lesní roh) po absolvování středoškolských studií pokračuje v současné době v magisterském cyklu na HAMU a pravidelně se zúčastňuje hudebně interpretačních kurzů u André Cazaleta. (rud)

V Riedlově vile prezentují fotografie dvou měst
Desná – Vernisáž výstavy Sboru dobrovolných fotografů s názvem Desná – Malschwitz se koná v Riedlově vile ve středu 3. května od 17 hodin. Na fotografiích uvidítě okolí obou měst, Jizerské hory okolo Desné a hornolužická jezerní krajina u Malschwitz, severně od Budyšína. Desná a Malschwitz jsou už delší dobu partnerské obce, fotografové se na to chtěli podívat svým okem. (rud)

Pietní akt v Železném Brodě
Železný Brod – Za účasti představitelů Města Železný Brod a místních skautů věnce položí ve středu 3. května v 10 hodin u památníku „Obětem bezpráví z let 1939 – 1945, 1948- 1989" u „Pomníku padlých v 1. svět. válce" a u „Pomníku zemřelých v ošetřování Cs. Červeného kříže v Žel. Brodě" po osvobození z koncentračního tábora v Rýnovicích. Dále budou květiny položeny v budově radnice „B" na náměstí 3. května. (rud)

Zahradnictví: Rodinný přítel
Tanvald – Nový film má na programu tanvaldské Kino Jas Járy Cimrmana ve středu 3. května. Nové české milostné drama Zahradnictví: Rodinný přítel začíná v 19 hodin. Největší projekt autorského dua Jan Hřebejk – Petr Jarchovský. Příběh lásky, která nesměla být naplněna. V hlavních rolích Ondřej Sokol, Aňa Geislerová a Jiří Macháček. (rud)

ČTVRTEK 4. KVĚTNA

Výstava výtvarných prací v závěru pomůže jako fotbalové hřiště potřebným
Jablonec n. N. – Od čtvrtka 4. května se můžete podívat na výstavu. Najdete ji v Eurocentru až do 17. května. 20. ročník výstavy prací dětí, žáků a studentů jabloneckých škol je na téma „pohádkový život". Podívat se můžete vždy od 9 do 17 a v sobotu od 9.30 do 13 hodin. Aukce se koná 17. května v 17 hodin. Výtěžek aukce půjde na dětské oddělení jablonecké nemocnice na nákup žilního transilluminátoru. (rud)

V Plavech se sejdou české legendy skoku na lyžích
Plavy – Do Školního Envirocentra u Základní školy v Plavech zavítají českoslovenští olympionici a legendy ve skoku na lyžích. V rámci besedy, kterou pořádá obec Plavy a Nadační fond severočeských olympioniků, se představí například Dalibor Motejlek, Rudolf Höhnl, Zbyněk Hubač, Karel Kodejška a další sportovci, kteří proslavili nejen sebe ale i plavský skokanský můstek Na Pláni. Vedle skokanů na lyžích se besedy zúčastní i běžec na lyžích Pavel Benc a Miroslav Kopal, který závodil v severské kombinaci. Beseda proběhne ve čtvrtek 4. května od 18 hodin v Envirocentru. (alb)

Osvěžte si se vědomosti a přijďte si zasoutěžit do kavárny
Turnov – Sestavte dvou až čtyřčlenný tým a vyrazte ve čtvrtek 4. května do kavárny Kus na Střelnici v Turnově. Můžete se zde zúčastnit „Kavárenského kvízu". Na účastníky čeká celkem 50 otázek v pěti kolech. Otázky se mohou týkat různých oblastí od zeměpisu, dějepisu, ale například i parfémů, motocyklů či Harryho Pottera. Kvíz započne v 19 hodin. Vstupné je zdarma. (alb)

Divadlo S.K.L.O. hostuje v Jilemnici s představením Odnaučte se milovat
Jilemnice – Dvě atraktivní a osamělé ženy v produktivním věku jsou hlavními postavami hry Odnaučte se milovat! Ve snaze zapomenout na zklamání z předešlých vztahů si zaplatí kurz, ve kterém se za pomoci svérázného kouče Knuta snaží odnaučit touze po lásce a spřízněné duši.
Komedie s písničkami Hany Hegerové, Zuzany Navarové, Petra Hapky, aj. Divadlo S.K.L.O. hostuje v Jilemnici v KD Jilm ve čtvrtek 4. května v 19 hodin. (rud)

Promítnou celovečerní časosběrný dokument
Semily – V semilském Kině Jitřenka ve čtvrtek uvádějí od 17.30 dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi. Hostem bude režisér Gilad Baram a po filmu bude následovat debata.
Světoznámý český fotograf Josef Koudelka, mimo jiné autor legendárních snímků zachycujících ruskou invazi v srpnu 1968, se v sedmdesáti letech vydal do Svaté země. Pět let, od roku 2008, fotografoval měnící se krajinu a život Izraele a Palestiny. Po celou dobu jej s kamerou v ruce provázel mladý izraelský režisér Gilad Baram. Výsledkem je celovečerní časosběrný dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi – jedinečné svědectví Koudelkova tvůrčího procesu, neopakovatelný, intimní pohled na jednoho z největších žijících mistrů fotografie při práci v „ateliéru pod širým nebem" (rud).

Od svatého Vladimíra k Vladimiru Putinovi
Železný Brod – Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě ve čtvrtek 4. května od 18.15 hodin hostí Martina C. Putnu. Přednáší na téma duchovních dějin Ruska a Ukrajiny. „Protože pan Putna u nás ještě nepřednášel, rád bych uvedl pár základních informací. Jelikož na svých webových stránkách o sobě nic nepíše, využívám informace z Wikipedie," uvedl Martin Tomešek z pořádající ČKA-Český ráj. Server píše: Pedagog, literární historik, literární kritik, filolog a vysokoškolský pedagog Martin C. Putna. Alma mater: Filozofická fakulta UK, Teologická fakulta Jihočeské univerzity, Univerzita Karlova. Cena Toma Stopparda. Po absolvování gymnázia v Písku (1986) vystudoval na Filosofické fakultě UK v Praze obor klasické filologie (1986–1991), který od počátku studoval v kombinaci s rusistikou. Paralelně se v letech 1987–1989 zúčastňoval bytových filozofických seminářů. Absolvoval studijní pobyt na Ludwig-Maxmilians-Universität v Mnichově (1991–1992). Působil jako pedagog na Filosofické fakultě UK. V letech 1992–1997 vyučoval na Ústavu východoevropských studií starší ruskou literaturu, v letech 1997–2006 pak působil v Centru komparatistiky. Poté přešel na Fakultu humanitních studií UK (2006). Doktorát získal roku 1995, docenturu roku 1998 za monografii Česká katolická literatura v evropském kontextu 1848–1918. Profesorem v oboru sociální a kulturní antropologie byl jmenován roku 2013. Teologického vzdělání dosáhl na Teologické fakultě v Českých Budějovicích (1998–2000). Jako osobnosti, které ho ovlivnily, jmenoval v rozhovoru s M. Bedřichem roku 2013 D. Kroupu, T. Halíka, Z. Neubauera, od 90. let A. Rolečka, dále rusistku M. Zadražilovou, filoložku E. Stehlíkovou a bohemistu J. Brabce. Byl zastupujícím profesorem na univerzitě v Řezně (2004–2005) a stipendistou Fulbrightova badatelského programu na Boston College v USA (2007–2008). Externě přednášel rovněž na FAMU a na Vyšší odborné škole publicistiky. (rud)

Svérázný muzikant hostuje v Klubu Na Rampě
Jablonec n. N. – Čtvrteční večer 4. května od 20 hodin, Xavier Baumaxa & Jazz Punk trio. Svérázný zpěvák, muzikant a skladatel na Idueto tour. Od hip-hopu až po šanson. Album Idueto je devátým studiovým počinem Xaviera Baumaxy, tentokrát věnováno ženám, potažmo i jejich mužům. Nekompromisní hity střídají křehké písně, takže posluchač najde vše od hip-hopu až po šanson. Páteří alba jsou dueta s vynikajícími zpěvačkami z Čech i ze Slovenska a na své si přijdou i fanoušci J.A.R. Prvním singlem alba je píseň Náruč, kterou spolu nazpívali Jana Kirschner a Xavi.
Turné k albu Idueto bude probíhá ve vybraných městech v sestavě: Xavi, Matej Benko (piano), Rasťo Uhrík (basa, kontrabas), Pavel Bady Zbořil / Ondřej Pomajsl (bicí). (rud)

Pivo, grilovačku i koncert Marcela Zmožka
Jablonec n. N. – Pochoutkový rok Českého rozhlasu se vydává na cesty. Velká party s pivem a grilováním Pochoutkového roku a Českého rozhlasu Liberec se připravuje na čtvrtek 4. května na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Těšit se můžete na vystoupení Jany Chládkové, Marcela Zmožka nebo Josefa Zocha.
Mluveným slovem vás provede moderátor Patrik Rozehnal, kterého možná znáte z nedělních Pochoutek nebo pořadu Humoriáda, spolumoderovat bude Iveta Kalátová, moderátorka libereckého Dopoledne pod Ještědem.
Hasit žízeň všech příchozích bude retro pivovarský vůz, ze kterého budeme čepovat pivo i limonádu, na grilu připravíme masové speciality, pro děti nafoukneme skákací hrad a chybět nebude stan Českého rozhlasu Liberec s hosteskami, které budou rozdávat drobné pozornosti z rozhlasu. A to zdaleka není všechno. Přijďte se podívat do Jablonce 4. května v době od 14 do 17.30 hodin na Mírové náměstí před radnici. (rud)

Depeche Mode: Live in Berlin
Jilemnice, Lomnice n. P. – Ve čtvrtek se v jilemnickém kině Jitřenka a v lomnickém kině nechte unést hudbou.
Od 20 hodin promítají záznam koncertu jednoho z nejúspěšnějších turné odehraného pro 2,5 milionu fanoušků ve 32 zemích světa, zvěčněné tím nejžádanějším režisérem Antonem Corbijnem. S jejich temnou a perverzní hudbou, s více než 100 miliony prodaných desek, zůstávají Depeche Mode pravděpodobně největší kultovní kapelou na světě a zárukou vyprodaných kinosálů. (rud)

PÁTEK 5. KVĚTNA

Rampus Kreativus vol. 2
Jablonec n. N. – Open-session pro všechny, kteří si chtějí společně zahrát a zazpívat. Po minulém zdařilém hudebním večírku jsme se rozhodli akci zopakovat!
Akce je samozřejmě úplně pro všechny, pro nehráče, hráče, zpěváky, zpěvačky, neprofesionály, poloprofesionály i profesionály. (rud)

Nekonečný příběh hrají s loutkami pro děti
Jablonec n. N. – Celosvětově známá dětská kniha Nekonečný příběh poprvé v divadelní verzi! V jabloneckém Městském divadle ji uvidíte v pátek 5. května od 10 hodin. Bastián, ustrašený kluk, objeví v zapadlém antikvariátu tajemnou knihu. Zamčený na půdě školy hltá stránku po stránce vyprávění o chlapci Átrejovi, který za pomoci šťastného draka Falka hledá lék pro skomírající říši Fantázii a její vládkyni. Jaké je však Bastiánovo překvapení, když zjistí, že Fantázii může pomoci právě a jedině on sám! Bastián musí projít mnohými dobrodružstvími a postupně při nich ztratit vše, co měl, aby mohl znovu nalézt sebe sama a vrátit se domů… (rud)

Ahoj kino, to je multužánrový víkend
Lomnice n. P. – Třetí ročník žánrového festivalu v Lomnici nad Popelkou, který představí současnou uměleckou, kulturní a hudební scénu v nejrůznějších podobách, se koná v prostorách kina od 5. do 7. května. Pátek: Automat na přání / Náhoda / Hlídač – filmy. Sobota: /Mladá léta / Turínský kůň / Imaginární lásky – filmy; VOJ & 3SKA / Tma / Orient – koncerty.
Neděle: Jan Kulka: Pramítačka / Modular Synth Workshop w/ Citty – přednášky; Slam poetry exhibice / Viva Cuba Libre + diskuze, film; Killiekrankie / François Svalis / Citty – koncerty. (rud)

Do sklokrajiny zájemce zavede nová výstava v galerii
Železný Brod – Páteční vernisáží v 17 hodin zahajuje Městská galerie Vlastimila Rady v Železném Brodě novou výstavu skleněných objektů a velkoformátových obrazů výtvarníka Marka Trizuljaka. Sklokrajina je přístupná až do 28. května. (rud)

Ohňostroj na stavidlech ozáří město
Železný Brod – Tradiční ohňostroj na stavidlech v Železném Brodě bude odpálen v pátek 5. května ve 21.30 hodin. Dechová hudba Broďanka zahraje od 19.30 hodin na parkovišti ul. Jiráskovo nábřeží. Zde budou i tradiční stánky s občerstvením. (rud)

Zahradnictví: Rodinný přítel první film z trilogie od Hřebejka
Železný Brod – KC Kino Železný Brod má v pátek na programu od 19:30 hodin film Zahradnictví: Rodinný přítel. Tři mladé ženy a jejich dvě děti čekají během německé okupace na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství mezitím obětavě pomáhá rodinný přítel, lékař Jiří… První snímek z filmové trilogie Zahradnictví, kterou její tvůrci Jan Hřebejk a Petr Jarchovský označují za své životní dílo. (rud)

Šmoulové: Zapomenutá vesnice
Tanvald – Americký rodinný animovaný film promítá Kino Jas Tanvald v pátek 5. května a v sobotu 6. května od 17 hodin. Další veselé příhody známých postaviček. Nikdy nebyli sami. Napínavá cesta za dávno ztracenou a tajemnou vesnicí. České znění. (rud)

Akční komiksový film uvidíte v českém znění
Tanvald – Strážci Galaxie Vol. 2 má na programu Kino Jas Tanvald v pátek 5. května a v sobotu 6. května od 19 hodin. Americký akční komiksový film jsou další dobrodružství party superhrdinů, kteří se vydávají až na samé hranice kosmu. V hlavních rolích Chris Pratt a Zoe Saldana. České znění. (rud)

Ochotníci si dali dostaveníčko v Josefově Dole
Josefův Důl – V pátek začíná 27. ročník Krajské postupové přehlídky venkovských divadelních souborů, postupová přehlídky na Národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou.
Program:
Pátek – 10.00 Pivovarská zahrádka Miletín hraje lyrickou tragikomedii Vázání kytice
19.30 po slavnostním zahájení hraje Divadelní spolek J. K. Tyl Josefův Důl detektivní komedii Paní Piperová zasahuje
Sobota – 10.00 Divadelní soubor TJ Sokol Roprachtice nastudoval komedii Dědictví, aneb všichni moji pozůstalí
14.00 Divadelní spolek Havlíček Zákupy, kolektiv DS Havlíček, hraje frašku Jak to bylo s Nepilvodou
16.30 Skaláček Tisá
V. Renčín představí hudební komedii Nejkrásnější válka
20.00 Divadelní spolek J. J. Kolár při TJ Sokol Poniklá zahraje psychologické drama Cesty hledání
Neděle – 9.30 Divadelní soubor Sokol Bozkov hraje hudební komedii Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách
15.00 Divadelní spolek Vojan Desná – Mladá haluz hraje komedii Úžasná svatba
19.00 Slavnostní zakončení přehlídky s oceněním nejlepších výkonů a nominací na národní přehlídku. (rud)

Dobrodružství v komunistickém činžáku
Turnov – Hradečtí divadelníci přicházejí s proslulou tragikomedií Istvána Örkenyho s Pavlou Tomicovou a Zorou Valchařovou-Poulovou v hlavních rolích Kočičí hra. Představení uvidíte v turnovském Městském divadle 5. května od 19.30. Erži Orbánová, hubatá, živelná a svérázná hrdinka, prožívá svá každodenní dobrodružství v komunistickém Maďarsku mezi sdíleným bytem v budapešťském činžáku, mňoukáním „kočičí hry" se sousedkou Myškou a hašteřením ve frontě v mlékárně. Její elegantní a klidná sestra Gizela žije zase už šestnáct let upoutaná na své kolečkové křeslo v Mnichově ve svobodném západním Německu a nezbývá jí než po telefonu a v dopisech často marně usměrňovat sestřiny eskapády. Je tu totiž Pavla, Eržina nová kamarádka, která má na ni „báječný vliv", a samozřejmě Viktor Molnár, obžerný a kdysi slavný operní pěvec, jehož způsoby u stolu jsou sice mimořádně nesnesitelné, ale Erži mu s radostí každý čtvrtek vaří večeře…
Užijte si s námi životní příběh sester Szkallových, nejkrásnějších dívek z městečka Leta, okres Szolnok, v této hře o stárnutí, lásce, vášni k životu, sesterské blízkosti a hlavně nezdolném optimismu! (rud)

Českým rájem projedou příznivci trabantů
Jinolice – XII.Trabi Český ráj startuje v pátek 5. května. Po celý den už budou do kempu najíždět vozy. Odpoledne se vydají na spanilou jízdu Českým rájem směrem ke zřícenině hradu Kumburk. V sobotu 6. května od rána je na programu výstava modelů, nejhezčí a nejoriginálnější model ocení. V 9 hodin startuje orientační jízda zhruba na patnáctikilometrový okruh se třemi kontrolními stanovišti, kde budou řidiči plnit úkoly, s jízdou zručnosti a samostatným slalomem do vrchu. Dopoledne bude v areálu kempu probíhat soutěž ve výměně rezervního kola, prodej a burza náhradních dílů. Dvě hodiny po poledni se začnou vozy řadit ke zlaté spanilé jízdě Českým rájem. Ukončí ji na Jičínském náměstí zhruba v půl čtvrté. V 16 hodin v Městském muzeu a galerii Jičín slavnostně zahájí výstavu Život s Trabantem. (rud)

SOBOTA 6. KVĚTNA

Zahájení motorkářské sezóny mší v kostele
Železný Brod – Kumpáni z Loužnice opět zahájí motorkářskou sezónu moto mší v kostele sv. Jakuba Většího v Železném Brodě. Sraz motorek a jejich přehlídka v v sobotu 6. května 11.30 hodin na Malém náměstí. Po mši následuje spanilá jízda a program od 14 hodin v klubovně v obci Loužnice u koupaliště. (rud)

Loupež ve velkém stylu
Železný Brod – KC Kino Železný Brod promítá v sobotu od 19:30 hodin Loupež ve velkém stylu. Tři staří přátelé se dozvídají, že jejich zaměstnavatel hodlá propouštět a oni by tak měli přijít o své penze. Poté, co se jeden z nich stane přímým svědkem přepadení banky, se v zoufalé snaze platit účty a přežít kvůli svým blízkým odhodlají riskovat všechno a také přepadnout banku, která je připravila o jejich peníze. (rud)

Spolek Antala Staška připravil přednášku
Zlatá Olešnice – V rodném domě Antala Staška, na Zemanově statku, v obci Stanový připravili na sobotu 6. května od 17 hodin přednášku Duchařina na Vysočtě. O historii regionálního spiritismu přednáší M. Jakl. (rud)

Na léto otevírají muzeum výstavou Jizerská 50
Jizerka – V sobotu od 11 hodin hrají v osadě Jizerka Zlatý holky. V Muzeu Jizerských hor otevírají na letní sezonu výstavou Jizerská 50. (rud)

Vypraví se za loupežníky do pohádkového lesa
Jenišovice – Spolek Jenišovice dětem připravil na sobotu 6. května 8. ročník akce pohádkový les Za loupežníky na Drábovně a noční strašidelný les. Start je opět od 9:30 do 11:00 u vstupu na červenou turistickou značku mezi Voděrady a Převahy (u Malé Skály), ukončení cca. v 15 hodin. Těšit se můžete nejen na nové úkoly, ale i na nové postavičky, v cíli se můžete občerstvit a opéct si buřty a určitě musíte ochutnat tradiční nepřekonatelný trdelník! Hned na začátku pohádkového lesa budou muset nejen děti, ale i rodiče prokázat své znalosti pohádek a poznat slavné pohádkové dvojice, např. hnědý, široký, chlupatý a hebký plyšák s odstátýma ušima ze studia Kamarád hledá zeleného, štíhlého a vysokého chlupatého plyšáka…
Čerti s vámi budou žertovat, trošku si pohráli s obrázky a ty teď vypadají trochu jinak, než by měly ;-)
Skřítkovi se stala taková nepříjemná věc: snědl houbičku Zapomněnku a nemůže si vzpomenout, které houbičky jsou jedlé a které ne. I pohádková babička má velký problém: to víte, už je stará, záda jí neslouží a ponožky se prostě vyprat musejí! Kdo je pověsí na šňůru? Těšit se můžete na spoustu dalších zajímavých úkolů… Trasa není vhodná pro kočárky. Značeno z Frýdštejna a Jenišovic.(rud)

Můžete zvelebit okolí hradu Rotštejn
Klokočí – Tradiční květnová brigáda zaměřená na opravy turistických stezek, úklid kolem Božích muk, opravy a úpravy hradního areálu.. sraz v sobotu 6. května v 10.30 na nádvoří hradu Rotštejn. Sebou pracovní rukavice a svačinku :) aby bylo čím krmit kočku Klokočku.(rud)

Valečov odstartuje také letní sezonu, s parádou
Valečov - Brány zříceniny hradu Valečov se v sobotu opět otevřou veřejnosti. Slavnostní zahájení turistické sezony začíná ve 14 hodin v amfiteátru pod hradem. Na nádvoří hradu budou celé dopoledne probíhat ukázky šermířské skupiny Mytři a návštěvníci nepřijdou ani o tradiční divadelní vystoupení, o které se postará Divadélko Človíček z Kněžmosta. Dále vystoupí taneční skupina Bábrlinky a kapely Country stock a Krávy bez medu.

NEDĚLE 7. KVĚTNA
PONDĚLÍ 8. KVĚTNA

Dálkový pochod Ještěd – Kozákov
Železný Brod – Sváteční pondělí 8. května si můžete zpestřit turistikou. SVČ Mozaika pořádá 42. ročník dálkového pochodu ve směru Ještěd – Kozákov. Start a prezentace účastníků probíhá u hotelu Ještěd v čase 7–9 hodin. Startovné: 40 Kč/dospělí, 20 Kč/děti. Pro účastníky pochodu jsou připraveny tři pěší trasy: 15 km, 32 km a 40 km po Ještědském hřebeni a Českým rájem. Trasa 15 km vede z Ještědu na Rašovku a končí v Hodkovicích nad Mohelkou. Trasa 32 km pokračuje z Hodkovic n. M. na Bezděčín a Frýdštejn a poté dále na Malou Skálu, Líšný a končí v Železném Brodě u SVČ Mozaika. Nejdelší trasa pokračuje z Malé Skály kolem Suchých skal do Koberov dále na Hamštejn a Kozákov a končí opět u SVČ Mozaika v Železném Brodě. V cíli čeká na účastníky pochodu upomínkový list a placka s motivem pochodu.(rud)

Na spanilou jízdu vyjedou motorkáři od Zdislavy
Zdislava na Liberecku – Hejtman Rytířů silnic svolal na 8. května všechny rytíře, motorkáře se srdcem, přátele a příznivce na třetí ročník Rytířského burácení, které pořádají motorkáři se srdcem – Rytíři silnic společně s obcí Zdislava, hasiči, farností Jitrava a BESIPem, s bohoslužbou pro motorkáře, žehnáním motorkářům a motorkám proslulým diakonem Michalem Olekšákem, spanilou jízdou k uctění památky Rytíře silnic s velkým srdcem Toníčka Chachara Rumburk a zpět. Následují slavnosti městyse Zdislava. Malí i velcí motorkáři, přátelé, děti a rodiče se mohou těšit na hasičské a BESIP soutěže, občerstvení a velký Zdislavský rej. Zahájení žehnání 10.30. Příjezd na místo formou společné spanilé jízdy v 10 hodin.
Odjezd Liberec čerpací stanice PRIM 9 hodin. (rud)

Přijďte přivítat ptačí zpěv
Jizerka – CHKO Jizerské hory společně s Českou ornitologickou společnosti pořádá 8. května tradiční Vítání ptačího zpěvu. Sraz bude v 8 hodin na parkovišti u chaty pod Bukovcem. Zájemci uvidí ukázky odchytu ptáku, zaposlouchají se do ptačího zpěvu, zahrají si ptačí hry a nahlédnou i na tokaniště tetřívka obecného, ikony Jizerskohorských rašelinišť. Akce se uskuteční za každého počasí. S sebou je vhodný vlastní dalekohled, svačina případně i atlas ptáků. (gb)

Den řemesel bude letos s motivem andílka
Kryštofovo údolí – Na sváteční pondělí je v Kryštofově údolí připraven již 4. jarní Den řemesel. Pro návštěvníky budou připravené „dílničky pro příchozí" a také občerstvení ve stodole, kde se budete moci občerstvit a osvěžit např. Flikem z Krásné Studánky. O dobrou náladu se opět postará putovní Řehečské kvarteto a flašinetář Janeček. K vidění budou ukázky tradičních řemesel a tak se můžete těšit na výrobu ručního mýdla, svíček, keramiky a jiné :-) Novinkou pro letošní rok bude soutěž pro příchozí výtvarníky. (rud)