Čtvrtek 20. dubna

Školáky a studenty pobaví příběh alžbětinského divadla renesanční Anglie

Jablonec - Nejen pro studenty má na programu jablonecké Městské divadlo ve čtvrtek dopoledne od 10 hodin představení Like Shakespeare. V divadelní hře se ponoří do doby alžbětinského divadla renesanční Anglie. Středobodem celé hry bude jeden z nejvýznamnějších dramatiků světového divadla William Shakespeare. Diváci se prostřednictvím vyprávění samotného Shakespeara dozví mnohé o jeho soukromém životě, o pozadí vzniku jeho nejslavnějších divadelních her, ale i o životě v době renesanční Anglie.

Ve hře se objeví i Shakespearova herecká skupina, jejímž prostřednictvím bude divákům předveden průřez Shakespearovým dílem. Setkáme se tak například s Richardem III., s Hamletem, s Jagem s Kateřinou ze Zkrocení zlé ženy a s mnoha dalšími divadelními postavami tohoto světového dramatika v překladu Jiřího Joska.

Představení si klade za cíl poutavým a atraktivním způsobem přiblížit hlavně mladé generaci tohoto velikána světového divadla, poukázat na to, že není třeba se obávat tzv. velké klasiky a divadelními prostředky demonstrovat nesmírnou nadčasovost a aktuálnost díla Williama Shakespeara. To vše umocněné hudebním doprovodem DJ Marka Tůmy přímo na jevišti. Veřejnost si vstupenky zakoupí v den konání, 25 minut před začátkem. Vstup hlavním vchodem, kde je pouze pro školní pořady otevřena pokladna. (rud)

Žhavé rytmy latinské Ameriky vystřídá tango a dokonce i swing

Jablonec -  K pravidelným programům jabloneckého Klubu Na Rampě patří i Tančírna. Ve čtvrtek od 19 hodin zde proběhne základní výuka pro zájemce pod vedením Martina Rejmana a od 20 hodin volná tančírna. Bachata, tango, salsa, (elektro)swing. Přijďte si zatančit latinsko-americké tance, nebo se třeba jen zaposlouchat do energické hudby… Například bachata má původ svého názvu ve slovesu ,,bachatear", což znamená v překladu ,,flámovat". Nemusíte se ničeho bát, kroky snadno zvládne každý a určitě se najde ochota i prostor pro vaše individuální dotazy a následné rady. (rud)

Jaroslav Dušek hraje Čtyři dohody bez mála třináct let

Jablonec - Láska – vztahy – přátelství. Nadčasová kniha Čtyři dohody už několik let inspiruje miliony čtenářů po celém světě. V České republice se povědomí o tomto díle rozšířilo především zásluhou Jaroslava Duška. Nehřešme slovem. Neberme si nic osobně. Nevytvářejme si žádné domněnky. Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme. 

V představení podle knihy Dona Miguela Ruize, založené na staré moudrosti Toltéků, Jaroslav Dušek vede monolog a vysvětluje nám tak postupně všechny čtyři dohody z této knihy, mezi kterými vystupují dva hudebníci se svými písněmi. Promlouvá na téma vzdělávací systém, výchova dětí, partnerské vztahy a vnímání vlastního ega a ukazuje nám tak prostřednictvím Toltéků, že celý náš systém je založený na nesmyslném a nerovném soutěžení a honbou za iluzorním světem…

Představení mělo premiéru 17. října 2004, přesto jsou stále vyprodaná. Spoluúčinkují: Pjér Š´éz a Alan Vitouš. Uvidíte v jabloneckém Městském divadle ve čtvrtek 20. dubna od 19 hodin. (rud)

Jak může pomoci vašemu zevnějšku i vnitřku kineziologie

Jablonec n. N. - Ve čtvrtek máte možnost seznámit se se základy kineziologie One Brain a jejími účinky na lidské tělo i duši. Přednášku s názvem „Každá cesta začne prvním krokem" vede Martina Tichá. Přednáčka začíná v 17 hodin v audiovizuálním sále Městské knihovny v Jablonci nad Nisou. (rud)

Rodinám poradí, jak pečovat o svého blízkého

Železný Brod - Poradenský den připravili na čtvrtek 20. dubna na železnobrodské radnici v zasedací místnosti budovy B od 13 do 15 hodin.
Péče o blízkého člena rodiny je nejen fyzicky, ale především psychicky náročná a proto je důležité, se podělit o starosti a v rámci možností rozdělit péči mezi více osob. U pečujících osob stále přetrvává trend strachu a studu se zeptat, nebo dokonce požádat o pomoc, když dochází síly. Pomoc tam, kde je potřeba, je dnes snadné a patří k tomu také právě Poradenské dny. Přímá péče vyžaduje nastavit pravidelné každodenní rituály a zajistit diagnostiku, protože to pomůže nejen pečujícímu, ale i nemocnému. Také je dobré mít k dispozici seznam nejbližších poskytovatelů sociálních služeb. Patříte i vy mezi pečující osoby? Nebojte se tedy přijít zeptat, poradit a podělit se o své zkušenosti. Jste na konci svých sil? Neberte to jako své selhání, ale jako odhodlání udržet blízkého člověka doma. (rud)

Ochotníci hrají lehce erotickou grotesku

Semily - Divadelní (erotickou) grotesku Muž sedmi sester podle stejnojmenné novely Jaroslava Havlíčka napsala Olga Šubrtová a Martin Glaser a nastudoval Divadelní spolek J.K.Tyl z Lomnice nad Popelkou. Vidět ji můžete v KC Golf Semily 20. dubna od 19 hodin.

Svést 7 sester během 7 dnů a získat tak bezmezný obdiv kamarádů? Pro opravdové muže není nic nemožné! Parta mladých recesistů se předhání ve vymýšlení šíleností. Jeden z nich chce dokázat nemožné – svést během sedmi dnů sedm sester, členek neskutečné rodinné kapely, nad kterými pevně drží ochrannou ruku nekompromisní maminka. Jak se stát sedminásobným otcem během jednoho týdne? Když tohle dokáže, stane se králem party, králem světa! Prohra se neodpouští! (rud)

Pátek 21. dubna

Dvě kapely si to rozdají v klubu už po třetí. Hostem soutěže je The Scoffers

Jablonec - Ve 3. kole si proti sobě zahrají kapely Makule a Shangri-La. Poté následuje koncert The Scoffers s novou deskou. Páteční hudební večer v Klubu Na Rampě začíná v 19 hodin. V první polovině si stejně jako při minulých večerech proti sobě koncertně zasoutěží dvě kapely. Tentokrát budou o postup do červnového finále bojovat Makule a Shangri-La. „Ve druhé polovině večera si zahrají The Scoffers, vítězové Stárpleje z roku 2012. Grungovým rockerům z Liberce se v posledních letech daří stále lépe, v letošním roce vydali desku In The Blood.
Fungují spolu téměř 6 let, v loňském roce dokonce vyhráli český Hard Rock Rising 2016 pořádaný celosvětově společností Hard Rock Café,“ dodala dramaturgyně klubu Milena Bauerová. 

Na čtvrtou dohodu navazuje pátá, Jaroslav Dušek připravil volné pokračování

Jablonec -  Volné pokračování představení Jaroslava Duška Čtvrtá dohoda má na program jablonecké Městské divadlo v pátek 21. Dubna od 19 hodin. Pátá dohoda zavádí diváky do hlubší roviny našeho sebevědomí a navrací nás k našemu vrozenému "já". Spoluúčinkují: Pjér Š'éz a Alan Vitouš. (rud)

V pátek si osvěžíte společenské tance, nechybí ani elektroparty

Jablonec n. N. - …A ještě trochu swingu… je už tradiční název pro večer s velkým swingovým Orchestrem Rudy Janovského a nejhezčími melodiemi 30.-60. let minulého století. Jako obvykle v jabloneckém Eurocentru, tentokrát v pátek 21. dubna od 20 hodin. Djs: Electro Party v baru. (rud)

Rodinný film Špunti na vodě pobaví větší děti i dospělé

Železný Brod - Film Špunti na vodě promítá KC Železný Brod v pátek od 19.30 hodin. Rodiče bratrů Igora a Davida chystají zlatou svatbu. Z Kanady přilétá jejich bratranec Ondra, povahou tak trochu dobrodruh. Bratry napadne, že nejlepší by bylo vyrazit za rodiči na kánoích po řece jen ve třech, tak, jako za starých časů. Jenže od dob společných spanilých jízd se leccos změnilo. Třeba to, že Igor a David jsou ženatí a mají děti… Rodinná komedie o tom, co se stane, když tátové chtějí na vodu bez svých drahých poloviček. (rud)

Travesti kočky se promění v přední pop star

Semily - Travestie skupina Kočky Praha slaví 15. Narozeniny a hostuje při této příležitosti i v KC Golf Semily, v pátek od 19 hodin. Ke svému programu protagonisté uvádějí: „Dámy a pánové… fanoušci hitů, které máte rádi, opět máte příležitost si s námi zazpívat a užít legraci a mnoho překvapení v podání přední pražské travestie skupiny Kočky. Letos oslavíme 15 let od vzniku svého začátku působení na české, ale i zahraniční scéně. Program bude samozřejmě pestrý a máte se na co těšit se vší parádou a taneční jízdou plnou hitů, které jsme pro tuto jubilejní sezónu opět připravili se slavnostní atmosférou pro všechny co se chtějí bavit a slavit společně. Již podruhé přijíždíme do Semil po úspěšném loňském gala šou se zcela novým programem nabitým ze samých překvapení.“ (rud)

K historii chovu ovcí v regionu připravili v muzeu letní výstavu

Turnov - Ovce, moje ovce je název výstavy, kterou můžete vidět od pátku 21. Dubna v Turnově. Vernisáž výstavy v Kamenářském domě v areálu Muzea Českého ráje proběhne od 17.00 hodin. Kromě historie chovu ovcí v našem regionu tu bude představeno nejrůznější zužitkování všeho, co naši předkové z tohoto užitečného tvora mohli získat. Výstava připomene nejen samotné ovce, ale i lidi, kteří byli s jejich chovem bezprostředně spjatí. Stejně tak bude představeno téma ovcí a pastevectví v symbolickém myšlení lidí. Výstava potrvá do 24. září. (rud)

Sobota 22. dubna

Hosté z Pardubic a místní John Silver to pořádně rozbalí v klubu

Jablonec n. N. - Dukla vozovna, punk-rock z Pardubic, a bigbeatový John Silver ze Smržovky, to je sobotní program v jabloneckém Klubu Na Rampě od 20 hodin.
Kapela Dukla svou hudbu označuje jako double-harmonika punk. V obsazení mají právě dva tyto nástroje, které jim dávají typický zvuk. Vznikli náhodou, v roce 2001, po častém navštěvování klubu Žlutý pes, jejich inspirací byly kapely Vypsaná fixa, Volant, nebo třeba Ready Kirken. Jejich počáteční repertoár se skládal například z převzatých písní od Mňágy a Žďorp, Tří sester a podobně. V současnosti za sebou mají vlastních pět alb, z čehož jedno vyšlo onlinově.
John Silver, přivezou rock-bigbeat ze Smržovky. Letos jsou v nové sestavě, tudíž přijedou i s částečně novým repertoárem. (rud)

Dětem zahrají čtyři pohádky s Trautenberkem a Krakonošem

Semily - Podkrkonošské pohádky pro děti připravují na sobotu v semilském KC Golf od 15 hodin. Poslední pohádka z cyklu víkendových pohádek pro děti a rodiče hraná na velkém jevišti. Trautenberk má své panství hned vedle Krakonošova a toť se ví, malý pán a velký pán, to nikdy nedělá dobrotu…
Čtyři pohádky o bájném vládci hor Krakonošovi zahraje Divadelní spolek VICHR Z HOR z Mříčné. (rud)


Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově

Sychrov - Soutěž elegance - setkání fanoušků a členů klubu 1st Veteran US Car Praha. To vše v areálu zámku Sychrov v sobotu, příjezd vozů do 11 hodin, kdy začíná představení a prohlídka vozů. Tradiční a jediná soutěž v ČR historických vozidel vyrobených na severoamerickém kontinentu má své vyhlášení ve 14 hodin a o hodinu později automobily vyjedou na spanilou jízdou směr Turnov, kam dojedou v koloně na náměstí. (rud)

"Jednou nebe zavolá" zazní v Tylově divadle

Lomnice nad Popelkou – V lomnickém Tylově divadle koncertuje v sobotu 22. dubna od 19 hodin Petr Kolář s programem Jednou nebe zavolá v rámci turné Tour 2017 – 2018. Posluchači uslyší výběr nejznámějších, ale i méně známých skladech celé interpretovy pěvecké kariéry, včetně písní z nové desky „A proč ne“. Součástí programu je také povídání si s publikem a autogramiáda. (rud)

Sbor dobrovolných muzikantů první koncert hraje v Jiřetíně

Jiřetín pod Bukovou – V sobotu 22. dubna v 18 hodin v jiřetínské Schowankově vile hraje svůj první letošní jarní koncert Sbor dobrovolných muzikantů. Kromě několika známých „pecek", které si vždycky rádi zahrají a společně zazpívají, je letošní koncert poskládán hlavně ze zcela nových kousků dvorního skladatele, tanvaldského mistra Tomeše. „Nedával jsem na zkouškách pozor, takže neumím prozradit, jestli půjde o deseti- nebo patnáctinásobnou premiéru," zavtupkoval Ivan Indráček. Na pódiu se na posluchače chystá těleso ve složení: zpěvačky Iva Suchardová, Zuzka Horčičková a Martina Kristofová, příčná flétnistka Zuzka Koldovská, akordeonistka Jitka Indráčková, kytarista Mirek Evjak, basový kytarista Vlasta Fejkl, houslista Ota Šourek a Ivan Indracek.
Letosni koncert se jmenuje „Občasné rozpoloženi".
„Budeme vás tedy „občasně rozpokládat" písničkami pomalými i rychlejšími (podle mistra Tomese měly být rychlé a hodně rychlé), milými, radostnými, drsnými a dokonce i krvavými. Dámy nechť si proto s sebou vezmou kapesníček a panové jsou jim oporou," uzavřel pozvánku ka koncert desenského tělesa Indráček. (rud)

Pořad z cyklu Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla

Turnov - Čarodějná pohádka je připravena pro děti a rodiče na sobotu od 10 hodin do Městského divadla v Turnově ji přiveze Divadýlko Mrak. Je napsána na motivy příběhů patřících ke klenotům českých pohádek. Vstupné 50 korun. (rud)

Tradice Koberovských šlápot překročila čtyři desítky let

Železný Brod, Koberovy – V sobotu 22. Dubna můžete vyrazit na tradiční turistický pochod. Koná se 41. ročník turistického pochodu Koberovské šlápoty. Trasy o délce 10 a 15 km okolím obce Koberovy.
Prezentace a start od Kulturního domu Kobery od 8.00 do 10.00 hodin. Startovné: děti 5,- Kč, dospělí 10,- Kč. Ukončení pochodu u KD Koberovy do 16.00 hodin. V cíli účastníci obdrží upomínkový list, připraveno bude malé občerstvení. (rud)

Poslechněte si pěknou muziku a zároveň pomůže při benefici

Jirkov – V sokolovně Jirkov u Železného Brodu se v sobotu od 20 hodin bude hrát pro dobře věc. Festival Witchfest 5 - pro dobrou věc pořádají jako benefiční akci. Dobrovolné vstupné věnují na léčbu chlapečka s oční vadou. Pořádá kapela Těsně Vedle, která zároveň pro své fanoušky i zahraje. Dále vystoupí kapela Estetic a Wanastovy věci revival. (rud)

Oceňované představení uvádí železnobrodské divadlo v repríze

Železný Brod - Reprízu autorské hry oceňovaného dramatika Tomáše Vůjtka, držitele mnoha cen české divadelní kritiky v podání členů Studia Hamlet Železný Brod, uvidíte v Městském divadle v sobotu 22. Dubna od 20 hodin. Hra o dvou hvězdách předválečného filmu, kterým po válce jejich „spořádaní“ spoluobčané „nadali do německých kurev“. Hra nejen o tom, že Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové, ale i o těch, kdo je milovali a nenáviděli. Hra o Češích. Hra o nás. Text skvěle kombinuje až encyklopedické, podrobné dokumentární informace o dvou slavných českých čerečkách. Skvěle vystavěný emotivní příběh nejen o dvou zatracených ženách, ale také o našem národu. Ludmila Babková – tohle jméno zřejmě málokomu bude známé. A co umělecké jméno této dámy – je Lída Baarová? Ano, tohle jméno se letos skloňovalo již mnohokrát. Nedávno uvedený film o jejím životě vzbudil spíše rozpačité ohlasy – tedy ten hraný. Má k tomuto tématu co říci ještě divadlo? Samozřejmě! Přidejme však ještě jedno jméno – Adina Mandlová. A máme dvě hvězdy SPOLU v jednom představení. Hrají: Iva Chaloupková a Zdislava Bohuslavová. (rud)

Na Traktoriádě oslaví půlstoletí od založení klubu

Vyskeř - Letošní 11. ročník Fuchs oil traktoriády, který pořádá Automotoklub Vyskeř, se koná v sobotu 22. Dubna tradičně na polní ploše letiště Vyskeř. Tento rok je zároveň rokem 50. výročí od založení klubu. Traktoriáda je vypsána pro dvě kategorie malotraktorů s pohonem jedné a obou náprav a pro dvě kategorie traktorů – továrních do roku výroby 1970 a od roku 1971 po současnost a samostatnou kategorii pro ženy. Přejímky strojů začínají v 7.30 hod., v 8.15 hod. je start jízdy zručnosti a v 11.00 hodin startuje hlavní závod – dvě jízdy souměrnosti.
Děti do 9 let se mohou zúčastnit od 10.00 do 12.00 hodin závodu šlapacích traktůrků. Dále je pro ně připravena soutěž v kreslení „Namaluj si svůj traktor“, projížďka na koních ad. Na ploše letiště bude ke zhlédnutí historická technika mj. ze sbírky manželů Švejdových z Horních Habartic, dva ruské kloubové osmiválcové traktory Kirovec K-700 (z r. 1974) a K-700A (z r. 1986). Současná zemědělská technika od firem John Deer, New Holland a zahradní technika od firem Honda, VARI, Stiga, MTD, AGS.
V doprovodném programu vystoupí bubenická skupina BARREL BATTERY využívající zvuku brazilských bubnů. Martin Kučera předvede práci s motorovou pilou při dřevosochání. Probíhat budou i fotolety s NISA AIR v třímístném vrtulníku. Od 10.00 do 14.00 hodin bude pro veřejnost otevřena kaple sv. Anny nad Vyskří. Pořadatel opět vyhlašuje i diváckou fotosoutěž. (char)

Neděle 23. dubna

Nedělní dubnovou pohádku přiveze Neratovická divadelní společnost

Jablonec n. N. - Rozverná pohádka Oslí kůže aneb nebojíš se princezničko? je na programu jabloneckého divadla v neděli 23. dubna od 15 hodin. Pohádka vypráví o princezně, která se v den svých osmnáctých narozenin dozvídá, že se má brzy vdát za bohatého a mocného krále ze sousední země. Ještě ten večer se na plese seznámí se svým nastávajícím, avšak s hrůzou zjistí, že král je sice moudrý a bohatý, ale starý!
Za pomoci své kouzelné kmotřenky vymyslí tři záludné úkoly, které ji mohou od svatby zachránit. Ovšem ani to moudrého krále nezaskočí. Sotvaže král všechny úkoly vyplní, utíká princeznička v převleku z oslí kůže na strastiplnou cestu, aby vynucenému sňatku unikla. Zjistí nakonec princeznička, že pravá krása je očím skryta a najde cestu zpět k moudrému a starému králi. (rud)


Senioři si zatančí spolu s Turnovankou

Jablonec n. N. - Taneční nedělní odpoledne v jabloneckém Eurocentru s dechovým orchestrem Turnovka je určeno nejen pro aktivní seniory. Akce začíná ve 14 hodin.