V letošním roce si naše společnost připomíná 100 let od založení Československé republiky. Tato významná událost se promítla do všech oborů lidské činnosti, architekturu nevyjímaje. Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci v rámci oslav vzniku republiky připravilo regionální mutaci výstavy „Architektura ve službách první republiky.“

Výstava návštěvníky provede architektonickou tvorbou na území dnešního Libereckého kraje, která se přímo váže k prvním dvaceti letům trvání mladé státnosti, nebo s ní úzce souvisí. Liberecký kraj je mimořádně pestrým územím s celou řadou výjimečných ukázek moderní architektury. V meziválečném období představoval oblast s převahou německy hovořícího obyvatelstva, což se zákonitě odrazilo i ve stavební produkci dané doby. Státní zakázky, reprezentující mladou republiku, sem vstupovaly z českého „vnitrozemí“ nesměle a až na výjimky byly zadávány českým architektům. Oproti tomu stavby realizované místními samosprávami směřovaly do řad německy hovořících architektů. Liberecký kraj je proto územím, které charakterizuje mimořádně pestrá škála stavebních stylů. 

Mladá, často progresivní architektura se projevovala v různých typech architektury. Rodinné bydlení zastupují například Háskova a Schmelowského vila v Jablonci nad Nisou či Strossova vila v Liberci, moderní architektura se prosadila i do budov státních a samosprávných úřadů jako je radnice v Jablonci nad Nisou, ale i do nově postavených vzdělávacích ústavů v Železném Brodě či Turnově. Architekturu pro kulturní účely prezentuje divadlo v Lomnici nad Popelkou a liberecké kino Varšava, z podnikatelských aktivit je třeba zmínit liberecký hotel Imperial nebo obchodní domy Brouk a Babka či Baťa. Pozadu nezůstaly ani stavby sakrální, což dokládá jablonecký kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova či semilský Sbor. Dr. Karla Farského. Ze zdravotnických staveb je třeba zmínit ozdravovny v Radostíně a Starých Splavech nebo sanatorium ve Cvikově. Svoje místo měly i stavby technické, například benzinové stanice v Hodkovicích či Liberci nebo elektrárna ve Spálově.

Výstavu „Architektura ve službách první republiky“ mohou zájemci navštívit od 17. dubna do 18. května ve vestibulu budovy radnice v Jablonci nad Nisou v době otvíracích hodin magistrátu.

Středa 18. dubna

Městské divadlo, Mladá Boleslav, od 8.30 a 10 hodin. Sůl nad zlato. Volné zpracování na námět klasické pohádky. Aby autorka přiblížila příběh dnešním dětem, polidštila poněkud strnulé postavy klasické pohádky a oblékla je do kabátů normálních lidí s dobrými i špatnými vlastnostmi, které potkáváme i dnes. Setkáme se i s kozou Cecilkou, která vnáší do příběhu vtip a legraci, stejně jako král. Pohádkovou atmosféru dotvářejí písničky. Hrají: Zdeněk Košata, Milada Bendářová, Marta Sovová/Tereza Causidisová, Kristýna Kudrnáčová/Lucia Schubertová.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. iShorts; Rumunsko bez Drákuly. Černé komedie, akční filmy, surreálné sny i lehce absurdní milostné příběhy. Rumunsko neznamená jenom upírské zuby, případně drásavá sociální dramata. Přijďte se podívat na pestrou kolekci kraťasů jedné z nejzajímavějších evropských kinematografií.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 10 hodin. Patříme k sobě. Galakoncert – vystoupení handicapovaných dětí.

Městské muzeum a galerie, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Lomnické hudební nebe II. Přednáška s promítáním Jana K. Čeliše, středoškolského profesora, který se celý život zabýval hudbou, výtvarným uměním, kulturou a krajinou. V současnosti je editorem pražské společnosti České doteky hudby, fotografuje kulturní události a píše na své webové stránky.

Státní okresní archiv, Semily, od 18 hodin. Křest nové knihy Ave Maria od Vladimíry Sůvové. Setkání s autorkou úspěšného románu Čím jsou lidé živi a křest nové knihy Ave Maria

Městské divadlo, Turnov, od 19.30 hodin. Jiří Bárta - violoncello, Tereza Fialová – klavír. Jiří Bárta patří k našim předním sólistům na violoncello. Studoval u takových legend, jakými jsou Josef Chuchro a Mirko Škampa v Praze, dále u Borise Pergamenschikowa v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Dráždanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry  jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Berliner Symphoniker, je pravidelně zván na světové festivaly  a pódia. Ceněné jsou jeho nahrávky, obsahující mimo jiné všechny Bachovy violoncellové suity i Šostakovičovy koncerty s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky, oba koncerty Dvořákovy, A Dur (s klavíristou Janem Čechem) a h moll (s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem), spolupracoval  s Magdalenou Koženou na jejím albu „Songs“ pro Deutsche Grammophon oceněném Gramophone Award v r. 2004. S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko – jazzovém CD „Znamení Střelce“. V roce 2008 spoluzaložil Mezinárodní festival komorní hudby v Kutné Hoře. V loňském roce se stal kurátorem festivalu Dvořákova Praha.

Terezie Fialová patří mezi nejtalentovanějších české pianistky a navzdory svému mládí je i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních českých a zahraničnich sólistů (J. Špaček, R. Patočka, J. Bárta, S. Šaturová, C. Chapelle, E. Tzikindelean, a další). S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle a to v mezinárodním měřítku. Absolvovala pražskou HAMU u prof. Ivana Klánského a Hochschule für Musik und Theater Hamburg (N. Schmidt). Je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Itálie, Holandsko, Rusko) a  vystupuje též na mezinárodních festivalech (Praha, Basilej, Hamburg, Sarajevo, Paříž, Madrid, New York). Jako komorní hráčka vyniká v klavírním triu Eben trio.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 18 hodin. Přednáška: Kurvítka v hlavě Tour. Po velkém úspěchu Debordelizace Tour přichází Ivo Toman s novou přednáškou v rámci největšího motivačního turné v ČŘ a na Slovensku v roce 2018.

Pro koho je tato přednáška určená??? Pro všechny, kteří se chtějí ve svém životě posunout dále. Pro ty, kteří si chtějí zjednodušit život. Pro ty, kteří chtějí zmenšit chaos v hlavě. Pro ty, kteří se chtějí naučit rozhodovat. Pro ty, kteří chtějí být úspěšnější a šťastnější. Ivo Toman je jedním z nejznámějších českých školitelů a odborníků na osobní rozvoj a marketing. Autor 13 knih, mnoha přednášek a videoškolení.

14. až 17. dubna

MŠ Na Vápence, Železný Brod. 40.výročí založení. Mateřská škola Na Vápence ve spolupráci s MAS Achát z.s. pořádá u příležitosti oslav 40. výročí založení školy konferenci nejen pro pracovníky regionálního školství. Program je určen nejen pro pracovníky školství, ale především pro širokou veřejnost: Pátek 13. dubna od 17,00 hodin - Setkání pozvaných pracovníků školství s pohoštěním Sobota 14. dubna od 10,00 do 16,00 hodin - Den otevřených dveří jako podpora spolupráce mateřské školy nejen se zákonnými zástupci dětí, ale i s širokou veřejností. Přijďte si prohlédnout vybavení tříd, zrekonstruované prostory MŠ, výstavu fotografii a dětských prací, videozáznamy ze vzdělávacích činností či ochutnat naši kuchyni. Připravené jsou výtvarné dílničky pro děti. Zveme i bývalé absolventy, aby si přišli zavzpomínat a nahlédnout do současnosti mateřské školy. Naopak rodičům, kteří teprve zvažují, že v budoucnu využijí pro své dítě naší vzdělávací nabídky, rády zodpovíme jakékoli dotazy. Úterý 17. dubna – představení dětí v Městském divadle jako příklad dobré praxe - netradiční, hudebně pohybové zpracování pohádky „O Červené Karkulce“ – Program zároveň věnujeme všem maminkám k jejich blížícímu se svátku. Akce je rovněž určena i pro širokou veřejnost, kterou tímto srdečně zveme.

Čtvrtek 19. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. 1000 věcí, co mě serou. Aneb Tvoje bába je komedie. Hraje Studio Palm off. "Život je krásnej, ale i tak se najde spousta každodenních vopruzů, který dokážou otrávit celej den." Inscenace vychází z populárního blogu a vzniká ve spolupráci s Divadlem F. X. Kalby. Toto divadlo je punk/undergroundovou odnoží libereckého divadla F. X. Šaldy, jehož představení jsou v Liberci neobyčejně populární. DJ Luboš v Rožďalovicích pouští svůj nejlepší set. Bitch nesnáší Malého prince. A Attilovi začínají mladý, hezký holky vykat. Trapas. Uděláme si selfí a připojíme se k Jede, jede mašinka! Skleniček pár a pár tahů z trávy? 1000 věcí, co mě serou je monumentální epos o flusancích do tváře dobrého vkusu, které přináší dnešní doba a život. Kultovní internetový blog, nositel prestižní ceny Křišťálová lupa, konečně na divadle. „Život je krásnej, to jo. Ale i tak se najde spousta každodenních vopruzů, který dokážou otrávit celej den. A tak Achjo Bitch, Atilla, Bič Boží a Curvekiller hejtujou na 1000 věcí, co mě serou; protože znáte to, když o těch věcech budou psát, tak se jim nějak uleví nebo co…“

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Goliáš. Snaha získat kontrolu nad situací může někdy vést i k úplné ztrátě kontroly nad sebou samým. V momentě, kdy se David dozví, že je jeho přítelkyně Jessy těhotná, zpanikaří. O několik dní později se oba dostanou ve vlaku do roztržky se skupinkou výtržníků. David je paralyzovaný celou událostí a pod tíhou okamžiku, kdy nedokázal ochránit svou přítelkyni, začne následně posilovat, aby příště dokázal rodinu ochránit. Když však začne brát steroidy, jeho osobnost se pomalu mění natolik, že se nakonec hrozbou pro Jessy a své nenarozené dítě stává on sám.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Xindl X, Ondřej Ládek: Dioptrie růžových brýlí. Divadelní představení lehce mrazivé komedie. Hraje DS Vojan z Hrádku nad Nisou.

SD Jilm, Jilemnice, od 19 hodin. Hana Zagorová a Petr Rezek se skupina BOOM!BAND Jiřího Dvořáka. Zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka Hana Zagorová. Podle beznadějně vyprodaných sálů, v nichž zpívají Hana Zagorová a Petr Rezek, by se mohlo zdát, že se píše například rok 1979. Diváci s nimi zpívají a tleskají vestoje i dnes – po čtyřiatřiceti letech. Na diváky čeká téměř dvou a půl hodinový koncert kde zazpívá Petr Rezek svoje největší hity, dále bude zpívat paní Zagorová hity svojí kariéry a během celého večera zazní duety Hanky a Petra. Celým večer doprovází skupina Jiřího Dvořáka Boom!Band.

Městská galerie Vlastimila Rady, Železný Brod, od 10 hodin. Workshopy „Jamming – malování bez bariér.“ Součástí výstavy v Městské galerii Vlastimila Rady budou dva workshopy, jejichž cílem je prolamování hranic vnitřních a vnějších.

Workshopy vedou výtvarníci a výtvarnice z experimentálního projektu Jamming, ve kterém společně tvoří umělci s mentálním hendikepem a umělci postižení akademickým vzděláním. Svobodná a uvolněná atmosféra workshopů by měla vést k odstranění vnitřních hranic, které zabraňují spontánnosti a autenticitě tvorby. Používáním konceptu Jamming, tedy společného malování, se otvírají i bariéry mezi účastníky workshopů. Zváni jsou všichni: amatéři, profesionální umělci, studenti i úplní začátečníci.

MŠ Sluníčko, Železný Brod, od 16.30 hodin. Den otevřených dveří. MŠ Sluníčko srdečně zve rodiče a děti k návštěvě jejich školky (ul. Slunečná). Prohlédnete si všechny tři třídy, šatny, ložnice, kuchyň, saunu a keramickou dílničku. Po prohlídce budovy si děti mohou pohrát ve třídách, kde se seznámí s učitelkami, které rodičům zodpoví případné dotazy.

Městské divadlo, Železný Brod, od 19 hodin. Dívčí válka. Dívčí válka je nejúspěšnější a nejhranější ze všech divadelních her v České republice.

Městské divadlo, Turnov, od 19 hodin. Pohovka - Aneta Krejčíková. Šestadvacetiletá pražská rodačka již od dětství ráda tančila a zpívala. Ze všeho nejvíc se chtěla stát právě herečkou. Vidět jsme ji mohli ve filmech Zastřený hlas nebo Láska je láska, kde ztvárnila slepou dívku. Jejím posledním filmovým účinkováním byla role ve filmu Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Hudební doprovod obstará Ondřej Halama.

Žlutá ponorka, Turnov, od 18 hodin. Malba grafickou barvou. Tvořivá dílna pro dospělé. Malujeme nejrůznějšími pomůckami (špachtle, válečky, houbičky, hadříky apod.). Kreativní tvorba pro každého, kdo má chuť užít si barev a tvoření. Počítejte s tím, že se trochu umažete.

Jablíčko, Spolkový dům Jablonec, od 15.30 do 18 hodin. Klub dvojčat. Máte dvojčata, trojčata…? Přijďte i s dětmi do Jablíčka a podělte se o své radosti i starosti s ostatními.

Pátek 20. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. E!E a The Fialky. Dvě nejvýraznější tuzemské punk kapely na jarním TurnE!Ečko2018. Už po čtvrté vyráží příbramská punková legenda s pražskými punkáči na společné jarní TurnE!Ečko. A po dvou letech zavítají Na Rampu. E!E - Punk and roll z Příbrami hrající už od roku 1987, šest řadových alb obsahuje bezpočet zlidovělých hitů. The Fialky - Pražská punk77 hrající od roku 2000. Odkazují na první punkovou vlnu, spousta singlů a čtyři alba na kontě, z nichž to poslední "Je tu ti to málo", vydané v prosinci, představí poprvé v Jablonci.    

Městské divadlo, Jablonec, od 15 hodin. Krajské kolo soutěže tanečního oboru ZUŠ 2018. Vystoupení žáků tanečních oborů Libereckého kraje.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Modrotisk: 35 let. Koncert bluegrassové stálice s místními kořeny. Kromě aktuální sestavy vystoupí i řada bývalých členů skupiny. Host: Stráníci.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Když myslím v noci na Německo. Portrét berlínské techno scény a jejích hlavních ikon.
Z hudebního pohledu dalo Německo světu více než jen inspiraci pro zásadní desky Davida Bowieho, Iggyho Popa nebo Nicka Cavea. Berlín je totiž dodnes synonymem pro techno. Režisér Romuald Karmakar detailně mapuje celou scénu a její evoluci za pomoci hlavních aktérů, DJs jako Ricardo Villalobos, Roman Flugel, Sonja Moonear, Ata, nebo David Moufang (aka Move D). Nahlíží ke kořenům, vrací se zpět do 90. let, ale ukazuje i současnou podobu. Podrobná zpráva o stavu berlínského techna. 

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Hovory „W“ s Jiřím Werichem Petráškem. Jiří Werich Petrášek stíhá ve svém životě spoustu činností. Kromě toho, že je ředitelem Evropské obchodní akademie v Děčíně, působí jako moderátor, herec, dabér a bavič. Jeho hlas znají posluchači Českého rozhlasu, do jehož pořadu Mikrofórum si pravidelně zve zajímavé hosty, objevuje se před kamerou i na divadelních prknech. Není divu, zdědil totiž po svém otci pro tuto práci ty nejlepší předpoklady.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Hastrman. Nový český romantický thriller podle románu Miloše Urbana v režii Ondřeje Havelky. Příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny. V hlavních rolích Karel Dobrý a Simona Zmrzlá.

Továrna Mastných, Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. VOČI (koncert).

Kino Jitřenka, Semily, od 8 do 17 hodin. Burza knih. V pátek proběhne tradiční burza knih ve vestibulu Jitřenky. K dispozici bude naučná literatura, krásné obrazové publikace, pohádky, beletrie či periodika.

Hala sportovního centra, Semily, od 9 hodin. Den elektrokola ve sportovním centru. V rámci akce „Týden pro zemi“. Možnost zapůjčení elektrokola na 2 hodiny zdarma (nutná rezervace předem).

KC Golf, Semily, od 19 hodin. Úča musí pryč! Druhé abonentní představení, které je pochopitelně přístupné i široké veřejnosti. Pedagogická hořce ostrá komedie - emoce vřou, v prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná. Kdo za známky nese zodpovědnost? Samozřejmě učitelka! Hrají: Petra Špalková, Linda Rybová, Kateřina Winterová, Igor Chmela, Jana Janěková ml., David Prachař.

Čajovna U Robinsona, od 19.30 hodin. Koncert Oldřicha Janoty. Básník, hudebník, překladatel, vystudovaný žurnalista (nar. 27. srpna 1949 v Plzni). První písně napsal na sklonku 60. let. Nejdříve vystupoval jako osamělý písničkář, později coby člen folk-rockové kapely Pentagram (mj. s Jakubem Nohou). Folkovou škatulku definitivně přerostl, když v roce 1979 sestavil dodnes kultovní skupinu Mozart K. V první polovině 80. let se Janota stal jaksi mimoděk jedním z nejpopulárnějších písničkářů, ale věhlas a halas nesvědčil jeho ne prvoplánovým vizím. Raději opustil písničkovou formu a v triu s Lubošem Fidlerem a Pavlem Richterem se vrhl na novátorské experimenty s před natočenými pásky. Na přelomu 80. a 90. let se vrátil k akustickým nástrojům a spolu s Irenou a Vojtěchem Havlovými se vydával na výlety do hájemství soudobé "vážné" hudby. V posledních letech uzavírá kruh a hraje většinou sám s kytarou a křehkými, minimalismem ovlivněnými písněmi.

KC Kino, Železný Brod, od 19.30 hodin. Hastrman. Baron de Caus je moderní a osvícený člověk a taky hastrman. Středem jeho zájmu je nespoutaná rychtářova dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. Film vznikl na motivy románu Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou.

Nádvoří před Krajským úřadem Liberec, od 10 hodin. Krajský Den Země. Jedná se o první ročník a bude to takový ekovýchovný happening – setkání ekocenter, lesních MŠ a další neziskovek s veřejností. Letos na téma ZERO WASTE – Bohatší život skromnějšími prostředky… Hlavní program bude probíhat venku na nádvoří před krajským úřadem a v přilehlém malém parku u Správy CHKO Jizerského hory – od 10 do 17 hodin. Zde budou stánky ekocenter, lesních školek a dalších organizací, které v Libereckém kraji působí na poli environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty. Bude možné se zde seznámit s činností organizace, popovídat si o právě probíhajících projektech, něco si prakticky vyzkoušet či vyrobit.

Sobota 21. dubna

Tylovo divadlo, zámek, sportovní hala, Lomnice nad Popelkou. Lomnické hudební jaro. V Lomnici nad Popelkou se každoročně koná tradiční festival hudby, tance a zpěvu pro děti a mládež do 26 let. Hlavní snahou organizátorů této oblíbené přehlídky je prezentace mladých umělců v oblasti hudby, tance nebo zpěvu, a to profesionálů i amatérů. 

Zoo Liberec, Liberec, od 10 hodin. Den Země. Nenechte si ujít rukodělná stanoviště, prezentaci ochrany ptactva, zpřístupněnou badatelnu, interaktivní stanoviště, facepainting a mnoho dalšího v liberecké Zoo. 

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 13 hodin. Severočeské předkolo porty. Soutěžní předkolo pro zpěváky a instrumentalisty od 14 let. Hostem večera bude Luboš Pospíšil Trio. Legenda v doprovodu profesionálních muzikantů.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Luboš Pospíšil trio. Se svým naléhavým přednesem nemá u nás mezi zpěváky konkurenci. Luboš Pospíšil k nám přijede v triu s kapelníkem své doprovodné kapely 5P, klávesistou a kytaristou Ondřejem Fenclem (též V. Merta, J. Hrubý, Schodiště, Hromosvod…) a baskytaristou Martinem Štecem (ex-Vltava, Ivan Hlas, M. Rottrová).

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Nové TV. Nové TV je atmosferickým tlakem doby lisované kabaretoidní představení o jedné nízkonákladové televizní stanici a o věku informací, kde aritmetický průměr nul a jedniček je hodnota od nuly do jedné, nebo jakékoli jiné číslo. (*Představení může obsahovat zbytky skořápek lidských příběhů a stopy současnosti.) Inscenace dosud získala mnoho cen a čestných uznání. Hrají: Klára Sídlová, Petr Mikulka, Jiří Vedral, Kateřina Fafílková, Anežka Habancová, Adam Caha a Zdeněk Melín.

Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Slavnosti svatého Patrika. Taneční večer, nejnovější choreografie tanečních skupin Irské sestry, Keltský tygr, Divokej Ir a Damsha, výuka jednoduchých irských lidových tanců. Hraje Alastair (UK/CZ).

Areál zimního stadionu, Bedřichov, od 9 hodin. Ukliďme Bedřichov. Společné uklízení obce. Straz v 9.30 u infocentra, od 12.00 hodin setkání s občerstvením na Chatě Bajama.

Autobusové nádraží, Harrachov, id 9 hodin. Ukliďme česko. Bližší informace získáte od místostarosty Jaroslava Čecha na tel. č. 724 015 209 nebo mailu mistostarosta@harrachov.cz. Pro neregistrované zájemce je sraz v 9 hodin na harrachovském autobusovém nádraží.

Nestárnoucí Merkur na zámku v Lomnici
Mezi nejoblíbenější hračky, zejména u kluků, vždy patřily a dosud patří stavebnice. Dlouhá desetiletí jím byla jedna, která se pro české děti v minulosti stala legendou. Nebylo snad domácnosti, kde by nebyla součástí dětského pokoje. Vyrostly na ní celé generace pozdějších techniků, konstruktérů, přinášela radost do každé rodiny.
Řeč je o Merkuru – nestárnoucí stavebnici Jaroslava Vancla plné koleček, pásků, matiček a šroubků, ze které vznikaly úchvatné funkční modely aut, vlaků, jeřábů a dalších vozidel a strojů, které se hýbou, se kterými se dá dál hrát a popouštět uzdu fantazie.

V podobě, v jaké dosud přichází na pulty obchodů, se vyrábí okolo devíti desetiletí. Zažila období skromných začátků, čas slávy, kdy bezesporu kralovala říši českých hraček, i doby, kdy jí hrozil zánik. V současné době jí vyrábí firma Merkurtoys. Byla a je tu stále s námi. Pro nás i pro naše děti a vnuky. Stačí otevřít krabici, vzít z krabičky šroubek a spojit první dva dílky…
Přijďte tuto fenomenální stavebnici obdivovat na interaktivní výstavu FENOMÉN MERKUR z rozsáhlé sbírky sběratele Jiřího Mládka, která se koná v rámci Léta na zámku 2018 v Zámecké minigalerii od soboty 21. dubna do 21. června kterou pořádá Kulturní a informační středisko Lomnice nad Popelkou. Přečtete si panely o historii stavebnice, uvidíte stovky modelů ze sbírky patřící k největším na světě, připravena je herna a dílna s možností postavit si vlastní model a vystavit ho na výstavě.

Sběratel a „Merkurový král“ Jiří Mládek žijící u Roudnice nad Labem se narodil v roce 1946 a již ve čtyřech letech dostal svou první stavebničku Merkur, což ho ovlivnilo na celý život. Po studiích pracoval ve strojírenství a později ve stavebnictví. Svému koníčku, dětským kovovým stavebnicím, se věnuje od roku 1980, intenzivněji v posledních letech. Zajímá se o historii těchto hraček nejen v Čechách, ale i ve světě, věnuje se i psaní knihy o tomto tématu. Spolupracuje s několika muzei, mimo jiné s Muzeem stavebnice Merkur v Polici nad Metují, kde je vystaveno i jeho Ocelové město inspirované romány Julese Verna o délce 10 m a hmotnosti cca 1200 kg – jde o největší stavbu postavenou z Merkuru a zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů. Podle dosažitelných informací patří Jiří Mládek mezi 5 největších sběratelů dětských hraček na světě.

Zahájení výstavy Fenomém Merkur proběhne v sobotu 21.4. v 9 hodin v Tylově divadle v rámci LHJ 2018, výstava je otevřena od 10 do 16 hodin, od 14 hodin se koná komentovaná prohlídka výstavy se sběratelem Jiřím Mládkem. Otevírací doba (mimo státní svátky a prázdniny): Út a St 10 – 13 hodin, Čt a Pá 13 – 16 hodin, So 10 – 16 hodin, jindy na objednání.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 17 hodin. V husí kůži. Americký animovaný film. Rodina je ta největší jízda. Příběh housera, který se musí postarat o dvě malé kachničky a pomoci jim z bryndy.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Hastrman. Nový český romantický thriller podle románu Miloše Urbana v režii Ondřeje Havelky. Příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny. V hlavních rolích Karel Dobrý a Simona Zmrzlá.

Zámek Sychrov, od 17 hodin. Čaj o páté v zámecké oranžérii na Sychrově – Obrazy a hudba. Kardinál Ludvík René Rohan (1734 -1803). Komponovaný pořad o jednom z hlavních aktérů náhrdelníkové aféry Marie Antoinetty a zpovědníkovi krále Ludvíka XVI. zasazený do kontextu hudby pozdního klasicismu a romantismu. Zahajovací akce k Roku šlechty ve službách diplomacie. Účinkují: Zdena Kloubová (soprán), Marie Wiesnerová (klávesy), Daria Kassina (housle), Miloš Kadlec (průvodní slovo).

Zámek Sychrov, od 10 hodin. Setkání amerických automobilových veteránů. Soutěž elegance - setkání fanoušků a členů klubu 1st Veteran US Car Praha.

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 19 hodin. Adéla Jonášová. Koncert zpěvačky a písničkářky z Českých Budějovic.

Hudební jaro zavítá do Lomnice. 24. ročník Mezinárodního festivalu hudby, tance a zpěvu Lomnické hudební jaro 2018, na kterém každoročně vystoupí tisícovka mladých umělců z České republiky i zahraničí. Na slavnostní zahájení významné akce, které se uskuteční v 9 hodin v lomnickém Tylově divadle, naváže v 10 hodin průvod mažoretek městem k zámku a jejich společný koncert, od 10:30 hodin pak mohou diváci zavítat na přehlídku umu přihlášených účinkujících v jednotlivých festivalových kategoriích – taneční (koná se v divadle), pěvecké a hudební (zámek) nebo mažoretkových (sportovní hala). Program festivalu počítá za příznivého počasí od 14 do 16 hodin i s vystoupeními na Open scéně na zámeckém nádvoří, od 10 do 16 hodin bude otevřena také v Zámecké minigalerii výstava Fenomén Merkur, celodenní festivalové dění pak od 19 hodin uzavře koncert zpěvačky a písničkářky z Českých Budějovic Adély Jonášové ve velkém sále zámku.

Jilemnice, od 16 hodin. Vlastenecký bál hraběte Harracha. Slavnostní večer představující průřez taneční zábavou 19. století. Průvodce večerem: Jiří Bartoš Sturz. Rezervace míst nutná. Společenský oděv vítán, ale i hosté bez úboru budou mít možnost si v omezené míře zatančit. Součástí plesu bude koncertní část i vtipný komentář.

Tyršovo náměstí, Jilemnice, od 9 hodin. Žijeme sportem. Sokolská župa Krkonošská srdečně zve na sportovní akci v rámci celoročního programu Sokol republice aneb Sletový rok v Libereckém kraji. Nazdar!

Městská knihovna, Semily, od 9 hodin. Kurz tvůrčího psaní s Dankou Šárkovou. Píšete a nevíte si rady? Nebo máte jen chuť začít psát? Přijďte strávit den s paní Dankou Šárkovu a dozvíte se jak na to.

KC Kobery, Železný Brod, od 8 hodin. Koberovské šlápoty. 42. ročník turistického pochodu. Trasy o délce 10 a 15 km okolím obce Koberovy. Prezentace a start od Kulturního domu Kobery od 8.00 do 10.00 hodin. Ukončení pochodu u KD Koberovy do 16.00 hodin. V cíli účastníci obdrží upomínkový list, připraveno bude malé občerstvení.

Parkhotel, Smržovka, od 18 hodin. Don Andronico. Divadelní představení v podání Divadelního spolku J. K. Tyl Josefův Důl.

Kino Sféra, Turnov, od 19.30 hodin. Opera v kině - Kouzelná flétna. Kouzelná flétna je poslední opera W. A. Mozarta. Opera byla poprvé hrána ve Vídni 30. září roku 1791 v tehdy předměstském Divadle na Vídeňce, tedy pouhé tři měsíce před jeho smrtí. Libreto k opeře napsal divadelník Emanuel Schikaneder, libreto je psáno německy. Skladatel se v ní vrací k formě singspielu, zpěvohry s mluvenými dialogy. V této fantastické opeře se pohádkové a komické prvky snoubí s moudrou filosofií a symbolikou tajuplného zednářského hnutí, jehož byl Mozart členem. Příběh lásky prince Tamina a princezny Paminy, kteří překonají všechny překážky a zkoušky na cestě za společným štěstím, je jedním z nejhranějších děl světového operního repertoáru.

Kavárna KUS, Turnov, od 20 hodin. Monty. Písničkář Monty je hudební skladatel, textař a multiinstrumentalista. Jeho tvorba mísí všemožné hudební styly, které bravurně pojí jeho hra na akustickou kytaru. Vstupné dobrovolné.

Polní letiště Vyskeř, Turnov, od 8 hodin přejímka. Traktoriáda Vyskeř. 12. ročník oblíbeného závodu malotraktorů domácí výroby a továrních traktorů. Součástí traktoriády je doprovodný program: výstava historické a současné zemědělské techniky, soutěže pro děti, fotolety a další.

Již 12. ročník akce se koná tradičně na polním letišti na Vyskři a v jeho okolí. Hlavním sponzorem letošního ročníku je nově STROM Praha, a. s., středisko Paceřice. Traktoriáda je vypsána celkem pro pět kategorií (dvě kategorie malotraktorů, dvě kategorie továrních traktorů a kategorii žen. Přejímky strojů začínají v 7.45, od 8.00 probíhá jízda zručnosti – slalom a v 11.00 hodin startuje hlavní závod – dvě jízdy souměrnosti. Závod šlapacích traktůrků pro děti do 9 let se koná od 10.00 do 12.00 hodin, dále se děti mohou zúčastnit soutěže v kreslení „Namaluj traktor“, připravena je pro ně i projížďka na koních, malování na obličej. Na ploše letiště bude k vidění současná zemědělská technika od John Deere, zahradní technika od Seco, Honda, VARI, Stiga ad. V doprovodném programu vystoupí Veronika Klimešová (dogdancing) a bubeníci z BARREL BATTERY, Martin Kučera předvede práci s motorovou pilou při dřevosochání, ve spolupráci s NISA AIR budou probíhat fotolety ve třímístném vrtulníku a pro veřejnost je od 10.00 do 14.00 hodin otevřena i kaple sv. Anny nad Vyskří.

Neděle 22. dubna

Lidové sady, Liberec, od 10.30 hodin. Eurocentrum, Jablonec nad Nisou, od 15 hodin. Michalovi mazlíčci. Zábava a zážitek s Michalem z Kouzelné školky. Michal si myslí, že už je moc velký na to, aby si hrál s dětmi. Jeho "plyšáci", největší mazlíčci, ho ale přesvědčí o tom, že z malého kluka ještě nevyrostl a hrát si s nimi může klidně dál. Michal v Mazlíčcích představuje svoje miláčky ze zvířecí říše. Děti se prostřednictvím tohoto představení na chvilku zastaví i na klidném místě v pralese v Africe, ale pak už rychle zase zpátky do Michalova pokojíčku, kde na něj čekají další jeho oblíbení plyšáci … a spousta jeho vzpomínek do kterých se vrátí spolu s dětmi v sále… Nemůže chybět legrace, soutěže ale ani překvapení …? Víte, koho má Michal opravdu moc rád, je jeho Miláček a vy ho dobře znáte…? V představení uvidí děti skutečné hračky, své oblíbené plyšáky, do kterých se zamilují nejen ony, ale také jejich rodiče.

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 14 hodin. Dětská porta a Folkový kvítek. Severočeské předkolo hudebních soutěží pro mládež. Obě soutěže vyšlou finalisty do prestižních finálových kol, probíhajících na Konopišti a Kroměříži.

KC Golf, Semily, od 15 hodin. Podkrkonošské pohádky. Poslední pohádka z cyklu víkendových pohádek pro děti a rodiče hraná na velkém jevišti. Trautenberk má své panství hned vedle Krakonošova a toť se ví, malý pán a velký pán, to nikdy nedělá dobrotu… Nové pohádky o bájném vládci hor Krakonošovi zahraje Divadelní spolek Vichr z hor z Mříčné.

Městské muzeum, Železný Brod, od 14 hodin. Bejvávalo aneb oslava Dne Země. Jednoduchý, přirozený životní styl našich předků byl prospěšný nejenom našemu zdraví, ale i planetě. Přijďte si s dětmi zažít, že jídlo neroste v regálech supermarketů (mletí mouky, válení těsta, pečení na živém ohni – jablíčka, těstoví hadi, stloukání másla, vajíčka v kurníku, dojení „kozy“). Vyzkoušejte si výrobu papíru a svíček, praní prádla na valše. Zjistíte, jaké záludnosti číhají v našich přetechnizovaných domácnostech a jaké jsou alternativy šetrnější k přírodě a planetě. V programu od 15.30 hodin divadélko, průběžné dílničky (originálně vámi zdobená plátěná taška, pytlíčky – jako varianta k všude přítomným plastům…).

Kino Sféra, Turnov, od 17 hodin. Vadí nevadí. Vadí nevadí je poměrně nevinná hra, při které hráči, když na ně přijde řada, volí, zda pravdivě odpoví na nějakou choulostivou otázku, nebo splní obtížný/nepříjemný/ponižující úkol. Spojení „poměrně nevinná“ přestává platit ve chvíli, kdy v případě lži nebo nesplněného úkolu zemřete. Studentka Olivia (Lucy Hale) vyrazila s partou přátel na pohodovou dovolenou do Nového Mexika. Seznámení s pohledným sympaťákem je zavedlo do lehce strašidelných kulis zrušeného kláštera, kde si zahráli právě Vadí nevadí. Jak už to u téhle hry bývá, kvůli tajemstvím vyplouvajícím na povrch začala atmosféra poněkud houstnout. Opravdové husto ale nastalo ve chvíli, kdy jim onen pohledný sympaťák prozradil, že kdyby je ke hře nenalákal, tak by zemřel. A že teď dost pravděpodobně začnou umírat oni, protože organizátor téhle verze Vadí nevadí se s ničím nepáře. Dalo by se nad tím mávnout rukou, kdyby po návratu domů Olivia a její přátelé nenacházeli připomínky hry na každém kroku. Textovky, telefonáty, nápisy na zdech, dotazy náhodných kolemjdoucích – ti všichni opakují otázku „Vadí nevadí?“ A varianta, že by odmítli, nepřichází v úvahu. Poznají to ve chvíli, kdy to někteří z nich zkusí a zemřou. Jak hráči ubývají, hra nabírá obrátky a stupňuje náročnost. Jak zastavit smrtící kolotoč, když žádné standardní řešení neexistuje?

Městská knihovna A. Marka, Turnov, od 10 hodin. Dílna proutěná, bubáková a čarodějnická. Dílna zaměřená na výrobky z proutí, čarodějná košťata, čarodějnické klobouky, na Bubáky a další rekvizity na svátek čarodějnic. Lektorky Lenka Bendáková, Eva Šrajerová a Simona Bakešová.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 10 hodin. Pohádka O Broučkovi. Sváťa, Kašpárek, kouzelný klobouk a… tentokrát malý brouček svatojánský. Takže, bylo nebylo…

Sobota 21. a neděle 22. dubna

Zámek Lemberk. Zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý víkend od 9 do 15 hodin.

Rybník Kulaťák, Malá Skála, od 7 hodin. 30. ročník tradičních rybářských závodů: "O putovní pohár na Kulatém rybníce".
Sobota 21. dubna 2018 od 7:00 hodin se konají závody dospělých (prezentace od 6:00 hod.).
Neděle 22. dubna 2018 od 9:00 hodin se konají závody mládeže do 15 let (prezentace od 8:00 hod.).

Pondělí 23. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Astronomický seminář. Fotky, videa, informace, rady a návody pro každého zájemce o dění ve vesmíru.

SD Jilm, Jilemnice, od 18 hodin. Pět zemí pěšky do Říma. Jak název naznačuje, beseda Patrika Kotrby pojednává o italské cestě do Říma, o obecném pěším cestování Evropou, které dalo dohromady 7000 kilometrů a 3 roky na cestách. V přednášce zazní písně, poezie i próza z cest a zároveň bude k vidění mnoho fotografií, propojených s příběhy k nim.

Malé náměstí, Železný Brod. Roadshow RCL. Do Železného Brodu opět zavítá Tykaldo Tyko rádia RCL. Celý den bedlivě poslouchejte frekvenci 101,4 FM a zjistíte, kdy přesně do Železného Brodu dorazí. A nejspíš přiveze i zpěváka Jakuba Děkana - rozdávat se budou nejen podpisy, ale možná i CD.

KC Kino, Železný Brod, od 18 hodin. Putování po Vietnamu. Fotografie s doprovodným živým slovem a mnoha dramatickými zážitky o putování po Vietnamu vám vylíčí cestovatelé Olga a Václav Vebrovi. Obdivujte úchvatné hory, kaňony a vodopády na severních hranicích Vietnamu s Čínou, vápencové homole vystupující z moře v zátoce Ha Long. Prožijte duchovní omámení v chrámech pod ochranou zachmuřených strážců a draků, projděte se zakázaným císařským městem Hue s jeho honosnými paláci a pagodami. Uvidíte zachovalé středověké město Da Nang vybudované z řemesel a obchodu minulých generací houževnatých a pracovitých obyvatel. Na řece Mekong navštívíte plovoucí tržnice a zahrady. Zajímavá je i historie měst Da Lat, Saigon - Ho Či Min stejně jako dějiny celé země, původně kolonie, francouzké Indočíny, mnoha válkami sužovaná a nyní se rychle rozvíjející země. 

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Divadlo: Caveman. Slavná „One man show“ o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví. Režie: Patrik Hartl. Hrají: Jan Holík/Jakub Slach.

Úterý 24. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 18.30 hodin. Kvíz Na Rampě. Poskládejte 2-8členný tým a otestujte své znalosti!

Kongresový sál hotelu Sklář, Harrachov, od 17 hodin. Vyhlášení ankety Nejlepší sportovec korun. Přijměte pozvání na letošní vyhlášení ankety Sportovec roku.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 19 hodin. Lobkowicz Trio. Lukáš Klánský – klavír, Ivan Vokáč – violoncello, Jan Mráček – housle. Lobkwicz trio tvoří uznávaní sólisté a komorní hráči. Díky souhře, přesvědčivé interpretaci, precizní technické úrovni a vytříbené intonaci si soubor získává uznání publika i odborné veřejnosti. Trio konzultuje s předními českými umělci jako je prof. Ivan Klánský, prof. Miroslav Petráš nebo prof. Pavel Hůla. Název souboru poukazuje na tradiční propojení rodu Lobkowiczů a mnoha skladatelů osmnáctého a devatenáctého století. Ludwig van Beethoven věnoval Lobkowiczům Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr, který patří k vrcholům triového repertoáru. Svolení používat tento vznešený název dostal ensemble od pana Jaroslava Lobkowicze.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 10 hodin. Mistr a Markétka. Magický příběh o věčném boji dobra se zlem, vyprávěný na půdorysu příběhů Fausta a Piláta Pontského, ve kterém se prolíná několik dějových rovin a realita se mísí s fantazií. Nad divadelní hrou podle slavného románu Michaila Bulgakova uvažovali autoři – režisér Jurij Galin se scénografem Alexandrem Soloduchem a hudebním skladatelem Alexandrem Čevskim od roku 1980. Svého snu se ale nevzdali a na scéně Docela velkého divadla podařilo. Do představení vložili to, co zažili na svou kůži přímo v Rusku i to, co zažívají dnes v nových domovech a životech. Herci přidali to, čím román zasáhl je. A všichni společně jsou udiveni, jak se tupost hlupáků a arogance moci za léta, která uběhla od autorovy smrti, vůbec nezměnila. A jak je pořád stejně nebezpečná jako před 77 lety, kdy Bulgakov svůj román dopsal.

Městská knihovna, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Jmenuju se Tomáš (Holý). Autor knížky Ota Kars nám přiblíží skutečný život Tomáše Holého, který by se 17. března tohoto roku dožil padesáti let. Pořad proběhne v rámci akce Kniha ti sluší.

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Scream for me Sarajevo. Scream for me Sarajevo je úžasný příběh o neuvěřitelném rockovém koncertu, který odehrál frontman kapely Iron Maiden Bruce Dickinson v roce 1994 uprostřed obléhání Sarajeva.

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 18 hodin. Pasu pasu písničky. Základní umělecká škola Lomnice nad Popelkou zve na koncert písní Jaroslava Uhlíře a Zděňka Svěráka aneb Pasu pasu písničky. Vystoupí žáci hudebního oboru. 

Městská knihovna, Semily, od 17 hodin. Tajemství za sněhovým knírkem. Povídání, čtení a tvoření s Miladou Rezkovou, která představí svou novou knihu. Kdo občas rád mlsá? Kdo miluje dobrodružství? Koho štve, když lidé podvádí a lžou? Kdo umí udržet tajemství? Ten musí přijít! Mandlové zákusky, krémové dortíky, statečná vosa Celestýna, podlý agent Parchantel Hnusil, vlezlá štěnice Protivana Slídivá a nikdy nekončící souboj dobra se zlem, to vše nás čeká s Miladou Rezkovou.

Zálesí kolonie, Železný Brod, od 17 hodin. Řez a roubování stromů. MO ČZS Železný Brod srdečně zve všechny zájemce z řad veřejnosti na tradiční oblíbenou instruktáž Řez a roubování ovocných stromů, která se uskuteční v kolonii Zálesí v Železném Brodě. Ukázky řezu a roubování předvedou odborní instruktoři, kteří rovněž odpoví na vaše otázky. Akce bude i letos doplněna o problematiku hnojení ovocných stromů a jejich ochranu proti škůdcům.

Městské divadlo, Železný Brod, od 19 hodin. Španělský večer s Carmen. Srdečně zveme na XI. pokračování cyklu „ZUŠka představuje“, tentokrát jedinečný koncert v temperamentním flamencovém stylu. Komponovaný program španělské hudby, která má v sobě hodně temperamentu a přináší rytmy slavného a charakteristického tance flamenco, je vytvořen pěveckými a tanečními vstupy, kde se objevují nejslavnější hudební kusy se španělskou tematikou, jako je Bizetova Carmen, nebo písně F. G. Lorcy a M.de Fally. Tato kombinace, výběr skladeb a osobitý projev všech protagonistů zaručuje opravdu nevšední autentický zážitek. Edita Adlerová - zpěv formace La Magia del Flameco ve složení: Lola Karpenka - tanec flamenco Miroslav Žára - kytara, zpěv Anna Štěpánová - housle Juraj Papi Garaj - cajón, kytara, zpěv.

ZUŠ, Náměstí Českého ráje, Turnov, od 14 hodin. Turnovský kos 2018. 19. Ročník pěvecké soutěže jednotlivců o nejlepšího turnovského zpěváka.

Dům Na Sboře, Turnov, od 19 hodin. Večer Na Sboře. Ptáci skalních měst Českého ráje. Přednáška a uvedení nové knihy z oblasti ornitologie Zdeňka Mrkáčka a Karla Broulíka. Hudební doprovod Martin Hybler. Prodej knihy a autogramiáda.

Galerie N, Jablonec, od 17 hodin. Vernisáž výstavy Generace. Díla francouzského sochaře českého původu Vladimíra Škody a malířů-krajinářů Lucie Klímové a Josefa Vackeho uvidíte do 21. 5.

Pod názvem výstavy «Generace» se skrývá skutečnost, že to byli právě Škodův otčím, Josef Vacke a jeho přítelkyně a umělecká kolegyně Lucie Klímová, kteří Vladimíra k výtvarnému umění přivedli. Vladimír Škoda po studiích v Cesarově atelieru na pařížské École Nationale Supérieure des Beaux Arts zůstal ve Francii, kde dodnes žije a tvoří. Působil řadu let jako profesor v Le Havre, Marseille a ve Štrasburku, patří mezi ty české výtvarné umělce, kteří se výrazně prosadili v evropském měřítku, o čemž svědčí bezpočet jeho výstav v mnoha evropských i světových muzeích a centrech současného umění, tak jako zastoupení jeho prací v řadě významných veřejných i soukromých sbírek po celé Evropě.

Obrazy Lucie Klímové a Josefa Vackeho vycházejí plně z tradice českého krajinářství, a  to v nejlepším slova smyslu. Oba byli žáky Otakara Nejedlého, který v r. 1925 obnovil na  Akademii výtvarných umění výuku krajinné malby. Klímová byla dokonce první ženou, která zde mohla studovat. Svojí tvorbou se řadí mezi významné postavy generace krajinářů své doby.

Přes rozdílnost výtvarné polohy tvorby Klímové, Vackeho a Škody, dokládají  vystavovaná díla, že jejich tvorba byla a je stejně poctivá, umělecky bohatá a osobitá. Lucie Klímová i Josef Vacke mají silnou vazbu na Křižany, odkud je také několik vystavovaných Vackeho obrazů. Jezdil tam i mladý Vladimír Škoda a s Křižany jsou spojeny i jeho první výtvarné pokusy. Je proto symbolické, že jejich společná výstava  se uskutečňuje právě v kraji pod Ještědem.

Vladimír Škoda přizval k účasti na výstavě také Annu Zelinkovou a Kristýnu Kašparovou, dvě bývalé stážistky, které s ním spolupracovaly na realizaci zde představeného videa « Fragmenty vesmíru ». Na výstavě se tak setkávají tři generace umělců.

Středa 25. dubna

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 8.30 a 10 hodin. Čarovné vejce. Velké dobrodružství Malé čarodějnice a jejího havrana nás přivede na Skalnatou horu, kde proběhne rej a zkouška čarodějných tetiček. Tu se objeví Někdo, s kým se mezi pravými čarodějnicemi naprosto nepočítá. Pohádka plná vtipů, písní, jazykových hrátek a přátelství.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Rampage: Ničitelé 3D. Americký sci-fi film. Nebezpečný genetický experiment změní mírného lidoopa v obrovské zuřící monstrum. Velký potká většího. V hlavní roli Dwayne Johnson. 

Zámek Lomnice nad Popelkou, od 8 hodin. Vesmír v půdě aneb Den Země s Krtečkem. Komise pro Místní agendu 21 a projekt Zdravé město Lomnice nad Popelkou připravuje pro školy i veřejnost stanoviště, kde můžete například pozorovat mikroskopem, co ukrývá půda a kdo v ní žije, třídit odpady hravou formou s Tondou Obalem, nebo vyrábět žížaly či brouky. Na zámeckém nádvoří vytvoří známá postavička v nadživotní velikosti Krteček dvoumetrovou krtičinu, jejíž životodárnou půdu si zájemci mohou ve svých přinesených nádobách odnést na zahrádku. Krteček bude po celý den sledovat průběh oslav.

Akci odpoledne doprovodí přednáška Vesmírný Krteček od pana Milana Halouska, pracovníka České kosmické kanceláře. Povídání s promítáním proběhne od 15:00 hod. na zámku. Zájemci všech věkových skupin se seznámí s příběhem Krtečka, který letěl do vesmíru, dozví se, jak ve vesmíru žijí a pracují kosmonauti, ale i další zajímavosti z oblasti kosmonautiky a vesmírných letů.

Závěr bude patřit loutkové pohádce v podání lomnického souboru Popelka, kterou sehrají na loutkové scéně zámku od 16:00 hod.

Kino 70, Jilemnice, od 19 hodin. Jeden svět: Dil Lejlá. Lejlá Imret se před několika lety stala nejmladší starostkou v Turecku. Ve svých 26 letech stanula před nelehkým úkolem oživit rodné město Cizre. To musela jako pětiletá opustit v důsledku vojenských akcí, při nichž zemřel i její otec, velitel kurdských guerill. Kurdští politici nemají v Turecku lehkou pozici a pro Cizre, odvěký středobod kurdského odporu, to platí dvojnásob. S blížícími se parlamentními volbami, ve kterých má poprvé v historii šanci uspět prokurdská demokratická strana, musí Lejlá i její rodina čelit čím dál vyhrocenějším situacím. Potká Lejlu stejný osud jako jejího otce? A existuje ještě naděje, že kurdská menšina bude žít v Turecku bez útlaku a otevřené diskriminace?

Semilský Ostrov, Semily, od 16 hodin. Vysazení stromu Olgy Havlové. Vysazení stromu Olgy Havlové proběhne v rámci celorepublikové akce u příležitosti jejích nedožitých 85 let (po celé ČR bude vysazeno 85 stromů). Projekt Strom pro Olgu Havlovou organizuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové spolu s městem Semily a skauty.

KC Golf, Semily, od 18 hodin. Podvečer s dechovkou. Místní dechový soubor Semilská 12 chce překvapit své příznivce novinkami ve svém repertoáru. Aby pro procvičování nových skladeb měli větší motivaci, rozhodli se zkoušet veřejně. Buďte prvními posluchači a zpříjemněte si s dobrou dechovkou podvečery. Pro zájemce o tanec je k dispozici taneční parket.

Čajovna U Robinsona, Semily, od 18 hodin. Ženský kruh. Komponovaný večer vede Iva Šírová. Příjemné setkání, sdílení prožitků a životních cest.

Kino Sféra, Turnov, od 18 hodin. Marek Císař: Thajsko. Thajsko láká nádhernými přírodními scenériemi, tajuplnými chrámy, exotickou kuchyní a v neposlední řadě přátelskými lidmi i slony. A ačkoli na jednu stranu je plná cestovatelů a „dovolenkářů“ všeho druhu z různých koutů světa, dají se zde naleznout stále nádherná a opuštěná místa, která uspokojí i ty, kteří vyhledávají spíše starý tradiční nádech země, jenž na mnoha místech turistický boom již zničil. Začneme v Bangkoku a postupně procestujeme celou zemi, navštívíme spoustu chrámů, vydáme se do džunglí plných vodopádů i k domorodému obyvatelstvu.

Jablíčko, Spolkový dům Jablonec, od 10 do 11 hodin. Zdravý úsměv. Preventivní program, péče o dutinu ústní u dětí i celé rodiny. Pro děti: krátká pohádka a praktický nácvik správného čištění zubů.

Čtvrtek 26. dubna

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 18 hodin. Jarní koktejl ZUŠ. Tradiční profilový pořad jablonecké základní umělecké školy. Účinkují žáci hudebního a literárně dramatického oboru školy.

Kino Junior, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Sara Niemietz a W. G. Snuffy Walden (USA). Jediný český koncert na aktuálním Travel Light Tour. Písničkářka Sara Niemietz je americká písničkářka a herečka, ovlivněná srdcem jazzu a duší blues. Píše skladby s moderním přesahem. Na aktuálním evropském turné Saru doprovodí skladatel a kytarový virtuóz W. G. Snuffy Walden, který dokresluje hudební krajinu pro Sařiny plné vokály. 

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Kino Sféra, Turnov, od 19.30 hodin.  Avengers: Infinity War. Snímek Avengers: Infinity War završuje neuvěřitelnou desetiletou cestu filmovým světem studia Marvel a přináší na stříbrná plátna nejsmrtonosnější a nejultimátnější válku všech dob. Avengers a jejich superhrdinští spojenci musí riskovat úplně vše a pokusit se porazit mocného Thanose dřív než jeho bleskový útok, provázený ničením a zkázou, zničí vesmír jednou provždy.

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 17.30 hodin. Dvě nevěsty a jedna svatba. Marie je typická městská singl. Pracuje sice jako úspěšná televizní moderátorka, ale ve vztazích má dar přitahovat samé blbce. Naopak její sestra Karolína už toho pravého našla a plánuje svatbu. A tak Marie přijíždí za rodinou na návštěvu do rodné vesničky. Doma potkává svou dávnou lásku Jiřího. Během pár okamžiků je jasné, že jejich stará láska časem nevyprchala. Ale celá věc má jeden háček. Právě Jiří je snoubencem její sestry.

Kino 70, Jilemnice, od 19 hodin. Jeden svět: Aminin profil. Amina, atraktivní dívka syrsko-amerického původu, začala na počátku arabského jara psát blog, který reflektoval aktuální dění v Sýrii. Už jeho samotný název „Lesba v Damašku" upoutal pozornost a odkaz na jeden z Amininých prvních příspěvků v amerických novinách zajistil blogu slušnou čtenářskou základnu. Proto když se svět prostřednictvím její on-line přítelkyně dozvěděl o Aminině únosu tajnými službami, mnoho lidí se zapojilo do kampaně za její propuštění. Co se na počátku jeví jako příběh o osobní odvaze lesbické aktivistky, změní se kvůli několika nečekaným zvratům v originální příspěvek do debaty o síle sociálních sítí, které jsou schopné manipulovat vztahy mezi lidmi a jejich identitami.

Městská knihovna, Semily, od 16 hodin. Beseda s autorem historických románů a detektivek. Milujete historické romány a detektivky? Znáte nazpaměť Vondrušku a už nevíte, co číst? Zkuste Františka Niedla! Představujeme autora knih Čas vlků, Růže a lev či Rytíři Vřesova. 

Muzeum a Podjizerská galerie, Semily, od 17 hodin. Přednáška o Kozákovských polodrahokamech. Jak vlastně vznikly acháty? Jaké byly geologické dějiny Kozákova? Jaké další polodrahokamy se v okolí nacházely a nacházejí? Proč zvětrávají olivíny a jak tomu zabránit? Těmto a dalším tématům se budeme věnovat s mineralogem turnovského muzea Mgr. Janem Bubalem.

KC Vratislavice 101010, Vratislavice nad Nisou, od 19.30 hodin. Divadlo: Odnaučte se milovat. Laskavá komedie Sybille Bergové o ženách, které nechtějí být single, o koučích a romantických filmech, doprovázená naživo zpívanými písněmi Zuzany Navarové, Hany Hegerové, Petra Hapky, aj.´Dvě atraktivní a osamělé ženy v produktivním věku jsou hlavními postavami hry Odnaučte se milovat! Ve snaze zapomenout na zklamání z předešlých vztahů si zaplatí kurz, ve kterém se za pomoci svérázného kouče Knuta snaží odnaučit touze po lásce a spřízněné duši. Hrají: Petra Jungmannová, Alena Štréblová, David Punčochář a Zuzana Čapková.

Jablíčko, Spolkový dům Jablonec, od 15 do 17 hodin. Podpůrná kojící skupinka. Setkávání těhotných a kojících maminek v příjemném prostředí Jablíčka s laktační poradkyní Eleonorou Kočí. Určeno pro každou maminku, která má zájem se dozvědět co nejvíce o kojení. Přijďte se na kojení připravit a získat cenné informace od odborníka. Nutné hlásit se předem na tel.: 777 102 614.

Pátek 27. dubna

Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou, od 20 hodin. Vltava. Česká poezie - světová hudba. Líbivá hudba pro všechny generace starších bytostí. Vltava je považována za jednu z nejoriginálnějších kapel na české hudební scéně. Toto přízvisko si vysloužila nejen neobvyklou poetikou mnohoznačných textů, ale také svým zcela nezaměnitelným hudebním stylem, který dokonale souzní s charismatickým hlasem zpěváka, kytaristy, básníka a herce Roberta Nebřenského. Produkci Vltavy nejstručněji vystihuje slogan „Česká poezie – světová hudba“. Koncerty skupiny jsou proslulé uvolněnou atmosférou, prostorem pro improvizaci a skvělými instrumentálními výkony.

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou, od 17 hodin. Jarní koktejl ZUŠ. Tradiční profilový pořad jablonecké základní umělecké školy. Účinkují žáci tanečního oboru školy.

Kino Radnice, Jablonec nad Nisou, od 17.30 hodin. Kazušuci. Komedie o holkách, které chtějí přijít o panenství, a o rodičích, kteří jim v tom chtějí zabránit doslova za každou cenu. Ve všech směrech odvážná komedie Kazišuci může v tomhle směru působit jako ideální odstrašující případ. V té záměr svých dětí odhalí jejich rodiče, kteří se v důsledku toho vydají na válečnou stezku, jejímž cílem je jediné – zachování panenství svých dcer za každou cenu.

Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald, od 19 hodin. Tanvaldské hudební jaro 2018 – 2. Koncert. Na druhém koncertě, který proběhne se nám představí Klavírní kvarteto Josefa Suka. Je pojmenované podle houslisty Josefa Suka (1929 – 2011), jedné z největších osobností houslové generace 20. století, vnuka skladatele Josefa Suka a pravnuka Antonína Dvořáka. Pod názvem Klavírní kvarteto Josefa Suka vystupuje soubor od r. 2014. V roce  2017 vyšlo souboru nejnovější kvartetní CD u vydavatelství Supraphon s hudbou J. Suka a A. Dvořáka, které se hned vzápětí setkalo s velmi pozitivními ohlasy kritiků doma i v zahraničí. Soubor debutoval v r. 2016 na nejvýznamnějším českém festivalu „Pražské jaro“ a nadále koncertuje v prestižních koncertních síních nejen v Čechách, ale i na Slovensku, v Rakousku, Španělsku, Itálii, Německu. Soubor natáčel živě do italského, rakouského i českého rozhlasu, absolvoval turné po Japonsku atd. Na koncertě uslyšíme klavírní kvartety Mozarta, Suka a Dvořáka.

Tylovo divadlo, Lomnice nad Popelkou, od 17 hodin. Bajkeři. Mimořádná filmová projekce v době rekonstrukce a digitalizace městského kina.

Kino 70, Jilemnice, od 19 hodin. Jeden svět: Sonita. Sonita se chce stát slavnou raperkou. Filmový štáb ji začíná sledovat v době, kdy jejími jedinými fanoušky jsou ostatní děti z útulku na okraji Teheránu. Sonita totiž s některými příbuznými uprchla před Tálibánem z Afghánistánu do Íránu, zatímco rodiče zůstávají dál v Afghánistánu. Zdá se, že Sonitu stejně jako asi 15 milionů dalších nezletilých dívek po celém světě čeká domluvená svatba. Rodiče láká 9000 dolarů, které by za dceru mohli dostat, a o rapování nechtějí ani slyšet; kromě toho je v Íránu sólový ženský zpěv zakázán. Jenže Sonita si chce svůj osud zvolit sama. Když se zeptá režisérky, zda si ji nechce koupit, když je stejně na prodej, její příběh nabere zcela nečekaný směr.

SD Jilm, Jilemnice, od 19 hodin. Pension pro svobodné pány – Divadlo Palace Praha. Divadelní aktovka Seana O´Caseyho „Bedtime Story“ ve slavné úpravě Jiřího Krejčíka pod názvem Pension pro svobodné pány, která byla dlouhá léta úspěšně uváděna v pražském Činoherním klubu. Komedii, odehrávající se v pokoji jednoho pensionu, kam si nájemník přivede slečnu, čímž poruší upjaté předpisy domovního řádu. V našem pojetí se bude jednat o poctu klasické komedii, přioděnou do elegantního, bezstarostného a nostalgického hávu secese 1. desetiletí 20. století s akcentem atmosféry úplňkové noci, kde bláznivé situace získávají až pohádkově něžnou vůni. Hrají: Patrik Děrgel, Marie Doležalová / Anna Fialová, Lukáš Příkazký, Kateřina Pindejová, Václav Liška / Zdeněk Velen,Petr Miklovič,Ilona Hoferová / Lucie Jiříková / Lucie Urbanová / Gabriela Rohlederová.

KC Golf, Semily, od 19 hodin. Tři v tom. Premiérové uvedení komedie o třech slečnách, které před svým otcem tají, že jejich láska nezůstala bez následků. Rostoucí bříška svalují na neznámou nemoc. A jak to celé dopadne, když se do léčení zapojí nejen lékař, ale i zaklínači a porodní báby, za které se vydávají jejich nápadníci? To uvidí diváci v podání nového semilského souboru Studio DS Podio.

Hrad Valdštejn, od 16 hodin. Mužský sbor Oneness-Dream. Oneness-Dream (Sen o jednotě) je mezinárodní sbor založený v roce 2011 islandským klavíristou S. Matthiessonem. Skupina má sídlo v Reykjavíku na Islandu, má 13 členů pocházející z různých zemí. Jejich vystoupení trvají asi 45 minut a probíhají formou zpívané modlitby. Kaple sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně od 16.00 hodin. Vystoupení je zařazeno v rámci České pouti tohoto mezinárodního pěveckého sboru, která v České republice proběhne od 21. do 29. dubna.

Kavárna KUS, Turnov, od 20 hodin. Havárna Za-Beat! Havárna vznikla již kolem roku 1993. Zakládajícími členy byli Honza, který v kapele hrál a působil jen krátce, a Slunko, který je členem dodnes. Kafka, Tomáš Bayer, Martin Prajka, Remi Grant, Martin Stánec a další se v Havárně mihli (někteří se občas míhají doteď), a jsou tak již navždy nedílnou součástí. Neustále se měnící kapela hraje nepravidelně již skoro dvacet let vlastní tvorbu. Současnými členy jsou J. Špína (kytara), J. Dvořák (basa), F. Valkoun (kytara), L. Vokřínek (housle), K. Matysová (zpěv) a J. Nejedlo (bicí). Kapela Za-Beat! prošla komplikovaným vývojem, ale už delší dobu se věnuje produkování vlastní tvorby.