Deník pokračuje v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.
Sbor dobrovolných hasičů Lučany nad Nisou
„Zásahová jednotka čítá 14 členů a spadá do kategorie JPO III., což znamená, že náš hasičský sbor má k dispozici jednu zásahovou jednotku, která musí vyjet do deseti minut k větším požárům do jiných obcí a měst podle stupně poplachu, například na Smržovku, Maxov, Jindřichov a podobně,“ upřesnil Otakar Kocourek, velitel jednotky SDH Lučany.
v regionu i mimo něj ZDE
V soutěžích si nejlépe vede mládež
Ta je rozdělena na mladší a starší. Sezóna pro ně začíná stejně jako školní rok. Všichni se každoročně účastní celoroční soutěže Plamen, která má dvě části: podzimní a jarní, která je postupová. Dále se sbor účastní místních pohárových soutěží.
„Dospělí se soutěží účastní hlavně pro zábavu, o vítězství jim tolik nejde,“ doplnil Otakar Kocourek.
Sezóna pro tyto hasiče začíná zimou, kdy každý rok vybudují na školním hřišti kluziště pro místní mládež. Na jaře pořádají každoročně Čarodějnice.
Vždy v květnu, již 7. rokem, pořádají akci Lučanský pahorek, což je soutěž pro mládež ze sboru, kde si vyzkoušejí disciplíny z jejich celoroční soutěže Plamen. Zpestřeny jsou disciplíny tím, že se vykonávají v noci.
„Letos jsme v rámci 140. výročí pořádali i okrskovou soutěž pro dospělé,“ uvedl velitel jednotky. Sbor také každoročně vyráží na vodu, a každý rok sjíždějí jinou řeku. Pro mládež se každoročně koná soustředění v Drhlenech a každým rokem pořádají minimálně čtyři výlety.
Naposledy zásahová jednotka zasahovala předminulou sobotu na Smržovce, kde u vodárny hořelo dvacet stohů slámy. Tento rok to byl již 18. výjezd.
Průměrně sbor vyjíždí tak desetkrát až patnáctkrát do roka.
Vyjeli pomáhat na Moravu
Letos v létě také členové SDH pomáhali při povodních na severní Moravě. Od 4. do 10. července operovali v nejvíce zasažených Životicích, dále v Bludovicích a Kuníně.
"Jelo nás sedm lidí z Lučan a jeden ze Smržovky. Odklízeli jsme naplaveniny, úklízeli sklepy se dřevem, uhlím, hnijícími bramborami a chlebem, nepředstatelný humus," popisuje Petr Máslo. Na čištění a dezinfekce studní používali elektrocentrálu zhruba 15 motohodin.
Zničily se jim dvě čerpadla. "Asi chloramin rozežral těsnění a shořely motory. Při omývání obytných prostor wapkou se savem shořelo čerpadlo ve wapce, asi po přisávání sava. I přes pláštěnky jsme si zničili montérky," pokračuje Petr Máslo.
Za nimi ale zůstalo 12 vyčištěných sklepních místnost, bahno vynášeli v kbelících. Všechno vydezinfikovali. Uklidili pozemky od náplavenin, dřevo přenosili a spálili. Elektrocentrálou vyčerpali vodu z 31 studní, které následně vydezinfikovali. Čistili i silnice.
"Teď řešíme, kdo nám zaplatí očkování proti žloutence typ A pro osm lidí. Kdo přispěje na koupi Wapky s přisáváním a kdo přispěje na koupi nových čerpadel na 220 V a 380 V s C výstupem," povzdechl si Petr Máslo.
Na druhou stranu ale mohli odjet pomáhat. "Děkujeme městu za to, že nám povolili vůbec odjet, a také za poskytnutí refundace mzdy, i když vůbec nemuseli," vzápětí dodává Máslo. O bydlení se jim v místě postarala Vysoká škola veterinární a farmaceutická v Kuníně.
Technikou se mohou pochlubit
Vybavení, kterým se SDH Lučany může pochlubit, není málo. Sbor vlastní cisternovou stříkačku Škoda 706 RTHP, kterou zakoupil roku 2006. Dále hasičský vůz Avia, zakoupený roku 1984, elektrocentrálu, která dokáže přeměnit benzín na elektřinu, motorovou pilu a dvě čerpadla na vodu.
Mají historické a cenné vybavení
Sbor se může pochlubit i vlastním historickým vybavením. Nejprve žebříkem, který měří 15 metrů a byl tažený koňmi, vyrobili ho roku 1918 a je celodřevěný. V blízké době ho čeká rekonstrukce.
Druhým veteránem je historické vozidlo Studebaker. Majitel skláren za 1. republiky Ludwig Brait ho zakoupil roku 1926, rok po jeho výrobě, a roku 1932 ho nechal přestavět na hasičský vůz a věnoval ho hasičskému sboru. Nyní se používá na oslavy a svatby. Asi před pěti lety vozidlo zrekonstruovali a je chloubou lučanských hasičů.
Veterán Studebaker
Tovární značka: STUDEBAKER
Země původu: USA
Typ vozidla: hasičský speciál
Rok výroby: 1925
Rok přestavby: 1932
Motor: benzin, 6 válců, 5800 cm³
Maximální rychlost: 80 km/hod.
Rozměry vozu: (délka, šířka, výška) 5500, 2000, 2200 cm
Celková hmotnost: 3300 kg
Pohotovostní hmotnost: 2650 kg
Osádka: 1+7
2005/06 renovace laku a celého šasi
Historie SDH Lučany
Sbor byl založen roku 1869. V 19. století bylo pouze 16 sborů. Jejich počet se během 4 let rozrostl na 106. K nimž patřil i ten Lučanským. K historickým chloubám patří určitě veterán STUDEBAKER, který získali od Ludviqa Braita, který byl v té době majitelem zdejších skláren. Věnoval ho hasičům jako osobní automobil a poté si jej nechali přestavit v Liberci ve firmě Rosenthaler Maschinenfabri. Dále vlastní dřevěný výsuvný žebřík, který byl poháněn koňským spřežením. Největší a zvolen i nejstarší památkou našeho sboru je prapor svatého Floriána který vlastní paní Srnová.
2. 6. 2003 - zakoupena hasičská cisterna Škoda Š 706 RTHP CAS 25
1984 - zakoupen nový vůz Avia DA 12
1969 - zakoupen hasičský přívěs PPS 12
1956 - zakoupen nový vůz Praga RN
1932 - majitel skláren Ludwig Breit věnoval hasičskému Sboru svůj osobní automobil Studebaker, přestavbu na hasičský speciál provedla firma Rosenthaler Maschinenfabrik, přestavbu financovala fa. Faix - rafinerie skla (vůz je dodnes ve vlastnictví SDH Lučany n. N.)
1917 - získán hasičský žebřík tažený koňmi
1869 - založení Sboru dobrovolných hasičů v Lučanech nad Nisou
KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Do noci je vyhnala větrná smršť
„Během noci a rána naše jednotka vyjela pětkrát,“ uvedl Otakar Kocourek.
Lučanské jednotce zavolali z operačního střediska, že v Dolním Maxově vzal vítr střechu jednomu domku. „Na místě jsme zjistili, že třípatrový dům je úplně bez plechové střechy a na vedlejší dům ještě spadl strom na dráty elektrického vedení,“ popisuje situaci velitel sboru.
Dále byla jednotka povolána do Josefova Dolu, kde spadl další strom a cestou do Lučan jsme potkali další skácený strom, který zasáhl dům. Poslední výjezd této noci byl do Horního Maxova, kde spadl strom na telefonní budku.
Další den nás povolal správce lyžařského areálu, kde se opět skácel strom, tentokrát na rekreační chalupu,“ doplnil Otakar Kocourek.
Zpracovala Hana Langrová