Jeho jméno nese jablonecké gymnázium. Lékař, filantrop a sběratel Dr. Anton Randa je významná, neprávem zapomenutá osobnost regionálních dějin.

Výstavu s názvem „Sběratel a filantrop Dr. Anton Randa (1864–1918)“ čtvrteční vernisáží otevírají v jablonecké Galerii MY. K vidění bude až do 5. listopadu. V rámci regionální projektu se touto osobností mohou seznámit zájemci také v liberecké Oblastní galerii, kde 30. září zpřístupní výstavu „Německá, holandská a anglická grafika ze sbírky Antona Randy“.

Kdo byl Jablonečan Anton Randa

V mládí žil s rodiči v Liberci. Po studiích medicíny ve Vídni se usadil v Jablonci nad Nisou, kde si otevřel soukromou lékařskou praxi. V Jablonci nad Nisou patřil na přelomu 19. a 20. století k nejváženějším osobám. Měl pověst lékaře lidumila.

Byl také sběratelem secesních šperků, minerálů a zejména grafických listů. Zasloužil se o založení jablonecké městské knihovny. Odkázal svou rozsáhlou sbírku staré grafiky, na šest tisíc exponátů, Severočeskému muzeu v Liberci. Odtud přešly sbírkové předměty do majetku Oblastní galerie v Liberci, která je vlastní dodnes. Další části svých sbírek věnoval jiným institucím a školám.

Mezi grafikami různé kvality, stáří i provenience nalezneme práce od světoznámých a pro vývoj výtvarného umění zásadních autorů jako je Jacques Callot, Lucas Cranach ml, Albrecht Dürer nebo Václav Hollar.

Zapojí se studenti z gymnázia

Výstavní projekt věnovaný Antonu Randovi připravily Městská galerie MY v Jablonci nad Nisou a Oblastní galerie v Liberci. 7. října proběhne v prostorách jabloneckého Gymnázia „Den Dr. Antona Randy“. V rámci projektu se počítá s obnovou Randova hrobu. Jedná se o první připomínku této osobnosti po více než 50 letech.