V podání pražského Divadla Na Jezerce si ji mohou v pátek 13. listopadu od 19 hodin vychutnat návštěvníci Městského divadla v Jablonci.

„Je to rozpustilá konverzační převleková komedie. Dva oxfordští studenti, Charlie a Jack, se chystají pozvat dívky svého srdce na milostnou schůzku. Tu však s ohledem na svou stydlivost hodlají zinscenovat jako setkání s tetičkou jednoho z nich. Díky zlomyslné náhodě se však teta nedostaví a pro záchranu schůzky se za ni musí vydávat spolužák mladíků,“ přiblížil děj hry ředitel Městského divadla v Jablonci Pavel Žur.

Právě šéf Divadla Na Jezerce, herec Jan Hrušínský, má k Charleyově tetě mimořádně osobní vztah.

„Je to skvěle napsaná hra, plná humoru a lásky. Charleyovu tetu jsem hrál před totálně vyprodaným sálem plných dvanáct let. Při přípravě inscenace jsem měl jasnou představu a mým cílem je vytvořit žánrově čisté představení, které by těšilo diváky i herce. Za velký přínos považuji, že v něm bude hrát také Lubomír Lipský, který se s „Charleyovkou“ v různých rolích setkává celý život,“ říká Jan Hrušínský, který v této komedii hrál titulní roli v letech 1996 až 2008 v divadle ABC a nyní se ujal její režie.

Sám se také jabloneckým divákům představí v roli sluhy Brasseta, v níž se jinak střídá s legendou: Lubomírem Lipským. Oba dva jsou spojeni s Charleyovou tetou dlouhá léta.

Lipský exceloval v této hře již v roce 1964, když ztělesnil postavu studenta Babberleye převlečeného za tetu a Jan Hrušínský si tetu vychutnal o třicet let později bezmála čtyřistakrát. Nyní jako Babberley debutuje Radek Holub.

„Babberley je neobyčejně vděčná postava a člověk se na ní vydovádí. A hráli ji také vynikající herci jako Vlasta Burian či Jozef Kroner,“ připomíná Lubomír Lipský. V roli skutečné tety se představí Miluše Šplechtová.

Kromě jmenovaných do Jablonce zavítají ještě Roman Štabrňák, Kristína Hrušínská, Tereza Němcová, Alena Bazalová, Zdeněk Maryška a Martin Sitta.

Ztřeštěná taškařice pobavila publikum už při své britské premiéře v roce 1892. Na její motivy byl natočen i němý film a v newyorském uvedení se dočkala neuvěřitelných 1 644 repríz.

Divadlo Na Jezerce, které Charleyovu tetu uvedlo v premiéře teprve nedávno, tak vsadilo na jistotu.

autor Jan Mikulička