Přezdívku si vysloužil zejména kvůli své mentální retardaci i vzhledu – vodnatelné hlavě. Jako politik působil rozpačitě. Lid ho ale měl rád, zejména kvůli krátkému období stability za jeho vlády.
František Dobrotivý ale nebyl jediným Habsburkem, který je se zákupským zámkem spojen. Jako místo pro svůj sňatek si jej vybral následník trůnu František Ferdinand d’Este, který se tu oženil s hraběnkou Žofií Chotkovou.
Jeden z výjimečně šťastných habsburských párů se však netěšil klidnému životu nadlouho. V roce 1914 ukončil jejich život atenátník Gavrilo Princip, který tímto činem odstartoval 1. světovou válku.
Orlík, vévoda zákupský
Zákupský zámek je spojen ještě s jednou historickou osobností z habsburské přízně. Orlíkem, vévodou Zákupským, synem Napoleona a Marie Luisy, sestry Ferdinanda V.
Po pádu Napoleona bylo potřeba vhodným způsobem zajistit postavení jeho syna. Orlíkovi byl udělen titul vévoda Zákupský. Osobně však Zákupy nikdy nenavštívil. Jako jednadvacetiletý zemřel na tuberkulózu.
„Jsou to všechno slavné osobnosti, ale mnohem větší význam měla pro Zákupy Anna Marie Františka, vévodkyně toskánská, která se zasloužila o venkovní vzhled zámku, tak jak jej známe dnes,“ zdůrazňuje kastelánka Martina Aulová.
„Za jejího působení v druhé polovině 18. století získaly Zákupy nejen hospodářský dvůr, ale i francouzskou zahradu,“ připomněla vévodkyni kastelánka.
Anna Františka měla k zemi svého manžela – Toskánsku vřelý vztah, a proto také terasovitá zahrada připomíná zahrady severní Itálie a podle odborníku patří k nejvýznamnějším zahradám tohoto typu u nás. Vévodkyně je pohřbena v kostele Svatého Fabiána a Šebestiána.
Navrátil, park a Medoušek
Kromě „italské“ zahrady barokního typu stojí za návštěvu i rozsáhlý anglický park. Má rozlohu přes šest hektarů a trasy měří téměř tři kilometry. Atrakcí je medvěd Medoušek, žijící v zámeckém příkopu.
Samotný interiér zámku je pak skvostnou ukázkou životního stylu nejvyšší evropské šlechty. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.
To vše korunují stropy, malované významným malířem českého romantismu Josefem Navrátilem. Tento umělec dekoroval také většinu stropů na zámku. Kromě předkaplí a kaple vstoupíte do soukromých pokojů Ferdinanda I. a jeho manželky, projdete slavnostní jídelnou, hudebním kabinetem, hernou, ložnicí, toaletním pokojem a dalšími. Děti jistě ocení dětský pokoj s hračkami z 19. století.
Vyzkoušejte si barokní výtah
Velkou atrakcí je také osobní výtah, který na ruční pohon stoupá původní šachtou. Mimořádně jej představíme veřejnosti příští víkend, 11. září,“ láká kastelánka na technickou kuriozitu, která vozila panstvo z přízemí až na půdu.
Při návštěvě zámku se dozvíte i mnoho dalších podrobností z historie. Například to, že zámek pochází z první poloviny 16. století a budovat jej začal rod Berů z Dubé na místě původní tvrze pánů ze Smojna. Nebo že Ferdinand I. Dobrotivý byl posledním skutečným obyvatelem zámku.
Ten pak byl po jeho smrti roku 1875 navštěvován už jen sporadicky. Roku 1918, po zániku monarchie, přešel společně s ostatními císařskými statky do vlastnictví státu a patří mu doposud. Dnes se tu kromě klasických prohlídek pořádají také svatby. O nadcházejícím víkendu se tu navíc sejdou milovníci dnes už legendárních automobil „barkas“.
Co byste měli vědět…
Veteráni:
4. září si před zámkem dají dostaveníčko milovníci barkasů
Otevírací doba a vstupné:
do konce září vstup od 9.00 do 16.00 hodin, otevřeno bude také v říjnu, ale pouze o víkendech a státních svátcích
Vstupné a sleva
dospělí 80 korun, děti 60 korun, rodinné vstupné 240 korun
sleva platí pro návštěvníky, kteří se při vstupu prokážou vstupenkou ze Zoo Liberec.