Po Verdiho Trubadúrovi, který v sobotu 3. října slavnostně otevřel jubilejní 10. sezónu přenosů, přijde do kin další Verdiho dílo Otello. V nové inscenaci o mouřenínu benátském se představí litevský tenorista Aleksandrs Antonenko a vycházející hvězda, bulharská sopranistka Sonja Jončeva. Jablonecké kino Radnice jej v sobotu 17. října přenáší od 18.45 hodin.

První bílý Otello. „Rozhodli tuto více než stoletou tradici změnit," uvedl generální ředitel Met Peter Gelb pro New York Times s tím, že inscenace potlačí rasový kontext, se kterým bývá předloha spojována, a zdůrazní úlohu majetnictví a moci.

Tenorista Antonenko je v roli Otella jako doma, vystupoval v ní v pařížské opeře i v Covent Garden, v Met je to pro něj premiéra. Kritici na jeho podání Otella ocenili mimo osobního vcítění především „jemné barvy a pronikavé tóny, které vkládal do svého zpěvu." Ještě výraznější superlativa šla na adresu Sonji Jončevy, třiatřicetileté bulharské sopranistky, která v roli křivě obviněné manželky Desdemony debutuje. Režie Bartlett Sher a orchestr vede Yannick Nézet-Séguin.