Jiří Šalamoun platí za jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů druhé poloviny 20. století. Kresbami, pro které je typická hravost, výrazová zkratka a sarkasmus, ozdobil knihy světových autorů jako Kronika Pickwickova klubu, Poslední Mohykán, Pan Tau a tisíc zázraků, Tracyho tygr nebo Tolkienův Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pro děti vytvořil nezapomenutelnou postavu mluvícího Maxipsa Fíka, kterého vídaly v kreslených příbězích v režii Václava Bedřicha.

Šalamoun byl výtvarníkem i řady dalších animovaných filmů, vytvořil desítky volných litografií a plakátů. Vydal také dvě sbírky básní a jednu sbírku záznamů snů.

Jan a Pavlína Saudkovi.
Nepředvídatelný i zraňující, říká o životě se slavným fotografem Saudková

Šalamoun se narodil v roce 1935 v Praze, vystudoval grafiku na Akademii výtvarných umění v Praze a Vysokou školu grafiky a knižního umění v Lipsku. Jako pedagog vyučoval v Americe i v Evropě a 14 let vedl Ateliér ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM. Byl držitelem mnoha českých a zahraničních ocenění za knižní ilustrace. Šalamoun knihy nejen ilustroval, ale také graficky upravoval a vytvářel plakáty k filmům nebo divadelním představením.

Loni velkou výstavu děl Jiřího Šalamouna hostilo Muzeum Kampa.