Soubor Traditional Jazz Studio známý pod označením Smetáčkovci si v roce 2014 koncertem v Českém muzeu hudby v Praze připomněl 55. výročí svého prvního vystoupení z 8. listopadu 1959. Soubor propagoval a aktivně rozvíjel odkaz tradičního jazzu. Zpočátku se skupina důsledně soustředila na rekonstrukci jazzové klasiky 20. let 20. století, ale brzy rozšířila záběr i o modernější období vývoje žánru.

Skupinou prošla více než stovka předních českých jazzových hudebníků. Odehráli kolem pěti tisíc vystoupení. Spolupracovali příležitostně s Hanou Hegerovou, Evou Olmerovou a mnoha českými i zahraničními hudebníky.

Připomeňte si starší rozhovor Deníku s Pavlem Smetáčkem:

Pavel Smetáček - kapelník Traditional Jazz Studia neboli Smetáčkovců
Smetáček: Zdravé bláznovství odedávna vyhledávám

„Naše první vystoupení se uskutečnilo v sálu Pygmalion paláce Fénix na Václavském náměstí, kam do jazzového klubu chodila i Vlasta Průchová a Jan Hammer,“ vzpomínal Smetáček.

Vedle mnoha skladeb je Smetáček autorem několikrát doplňovaného vydání knihy Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou. Postavení tradičního jazzu v České republice považoval za stabilní. „Má to mírné výkyvy, ale pořád je zde takových sto tisíc lidí, které to zajímá a existují i další potenciální příznivci. Jedná se o stále živý žánr a trvalou součást kulturní scény,“ uvedl.

Držitel řady ocenění 

Smetáček byl držitelem řady ocenění, například Výroční ceny České jazzové federace za rok 1967 nebo Evropské ceny Masarykovy akademie umění za celoživotní činnost.

Člen legendární kapely Jasná Páka Michal Ambrož na snímku pořízeném 14. dubna 2022 v Praze
Zemřel hudebník Michal Ambrož. Frontman skupin Jasná Páka a Hudba Praha

Pavel Smetáček se narodil 4. ledna 1940 v Praze. Jeho otcem byl uznávaný dirigent a hobojista Václav Smetáček, který přes tři desetiletí působil v čele orchestru Pražských symfoniků. Bratrem Pavla Smetáčka byl spoluzakladatel souboru Traditional Jazz Studio tubista Ivan Smetáček, který zemřel před dvěma lety ve věku 83 let. Synem Pavla Smetáčka je bubeník a kapelník Štěpán Smetáček, který spolupracuje s předními rockovými zpěváky a popovými kapelami. Byl strýcem pražských politiků Jana Čižinského a Pavla Čižinského.