V pondělí se návštěvníci Železného Brodu mohou věnovat základům horolezectví, v úterý si prohlédnout kovárnu a Che atelier Davida Szalaye, středa patří vodní turistice na Jizeře, pátek zase jezdectví na farmě Kokrháč v blízkosti Železného Brodu. A proč chybí čtvrtek?

Zlatý čtvrtek

„V tento den se toho pro návštěvníky Železného Brodu nabízí asi nejvíc. Propojena jsou tři témata: sklo, lidová architektura a pohádky," přiblížila Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod.

Od 13 hodin je připravena komentovaná prohlídka místní sklářské školy a v prostorách školy je k vidění obdivuhodná velká letní výstava skla.

Od 14 hodin mohou zájemci s průvodcem projít Trávníky, chráněnou památkovou rezervaci, která vede zajímavými zákoutími křivolakých uliček. Součástí poznávacího okruhu Trávníky je i kostelní vršek s kostelem sv. Jakuba Většího a zvonicí a Běliště největší a nejkrásnější roubená stavba ve městě. „Její zahradu každý druhý prázdninový čtvrtek oživí divadelní představení a kratochvíle pro děti," připomněla Chaloupková.

Pohádkové dny

Čtvrtek 11. července byl prvním pohádkovým dnem na Bělišti. Do Železného Brodu přijelo Divadlo Pohádka Praha se svými Pohádkami ze mlýna. „Děti si mohly před samotným představením u paní Aleny Kortanové navléknout náhrdelník nebo náramek a jen málokteré z dětí této zábavě odolalo," pochvalovala si Iva Chaloupková.

Konala se i první dílnička v rámci projektu Dětství a hrátky půl století zpátky. Jde o inspiraci pro celou rodinu, kdy děti vyrábí jednoduchého ušáka z uzlíků, lodičky z kůry či oříšku, panenky či skřítka z klacíka a hrají téměř zapomenuté hry jako čára, krvavé koleno atd. Areály lidové architektury, zákoutí starých roubených chalup jsou pro takové hraní jako stvořené.

Na železnobrodském Bělišti se tak můžete bavit se svými dětmi o prázdninách každý druhý čtvrtek. Ostatně, za návštěvu stojí již samotná chalupa, kde si nejen děti mohou prohlédnout, jak se žilo našim předkům.

Ve čtvrtek 25. července se od 15:30 mohou návštěvníci města těšit na další, tentokrát krabičkovou pohádku O kohoutkovi a slepičce v podání Malého divadélka Praha a další řemeslné dílničky. A v srpnu Aktivní dny pokračují …

Zájem? Až překvapující

Aktivní dny odstartovaly poprvé v Železném Brodě o minulých letních prázdninách a vlastně ihned přilákaly pozornost mnoha návštěvníků města.

Třeba do Che atelieru uměleckého kováře Davida Szalaye proudily davy lidí.

„Byli jsme z toho překvapeni. Zájemcům jsme ukázali techniky klasického kování, ti odvážnější si to i vyzkoušeli. Byly tu i děti, jež poznávaly tradiční řemesla v rámci jakéhosi programu, což mi bylo sympatické," přiblížil David Szalay.