V Arbesovce budou mít delší prázdniny. V nejbližších dnech začnou v této jablonecké Základní škole ve Mšeně zateplovat budovu. Školáci se začnou učit proto v září o týden později. Kompletně hotovo bude za rok v říjnu.

Základní škola v Arbesově ulici je další z velkých pavilonových škol, kterou je třeba kompletně zateplit včetně výměny oken. „Letos škola oslavila třicet let své existence, a tak rekonstrukce, na kterou se nám podařilo získat dotaci z evropského Fondu soudržnosti a Státního fondu životního prostředí, přichází v pravý čas," řekl náměstek primátora Petr Vobořil.

Škola se skládá ze šesti jednotlivých pavilonů propojených takzvanými krčky. Cílem projektu je zateplit fasády všech pavilonů včetně spojovacích krčků, pásová okna nahradí novými plastovými.

Před hlavním vstupem vznikne rampa pro bezbariérový přístup a úpravou projde samozřejmě i okolní zeleň.

Investoři chtějí předejít komplikacím s likvidací nebezpečného azbestu tak, jako tomu bylo při rekonstrukci školy v Liberecké. Zakázku zadali odborné firmě.

„Ta před demontáží nejprve boletické panely i konstrukci podrobně prohlédne, provede případně další doplňující sondy a laboratorní zkoušky, aby se zabránilo úniku azbestových vláken do okolí. A před tím, než vstoupí do zrekonstruovaných míst děti a zaměstnanci školy, provedeme opakovaná kontrolní měření," ujišťuje Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby.

Nyní se firma Ještědská stavební společnost připravuje na realizaci díla. První známky skutečné stavby lidé uvidí v týdnu před prázdninami, kdy si zhotovitel staveniště přebere. „Letos plánujeme práce na pavilonu tělocvičny, družiny, bytové jednotky a hlavního pavilonu s kancelářemi, sborovnou a šatnami včetně spojovacích krčků," popisuje postup rekonstrukce Mikulášek.

„Tento školní rok skončí stejně jako v ostatních školách, prázdniny ale budou mít školáci z Arbesovky delší, první školní den pro ně bude až 8. září," konstatuje náměstek Vobořil, ale nevylučuje, že následující školní rok 2014/2015 bude muset v červnu skončit dříve.

„Jak mě však ujistil ředitel školy Jiří Čeřovský, o děti, pro něž jejichž rodiče nemají na první zářijový týden žádnou alternativu, se učitelé postarají a zajistí i stravování," dodal náměstek.