Už zítra v 11 hodin je na programu první závod Jizerské padesátky Bedřichovská 30. Oblíbené lyžařské závody, které v neděli vyvrcholí hlavním kláním na 50 kilometrů, letos přitáhnou nejen necelých sedm tisíc závodníků, ale podle předpokladů i deset tisíc diváků. „Dva až tři tisíce lidí budou jen na stadionu," odhaduje mluvčí Ski klubu Jizerská 50 Tomáš Leixner. Pro malou obec je to každoročně obrovský nápor. Řidiči se proto musí připravit na dočasné uzavírky hlavní silnice.Zatímco loni byl Bedřichov pro lidi bez patřičného povolení k vjezdu uzavřený jen část neděle, letos to bude i v sobotu. „Po oba dny bude krátkodobá úplná uzavírka silnice číslo III/29022 platná od šesti hodin do půl desáté dopoledne," upozornila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

V dané době bude moct hlavní silnicí projet pouze dopravní obsluha a vozidla s povolením k vjezdu, které vydává bedřichovský obecní úřad. „To je letošní novinka. Povolení dostanou místní lidé a majitelé nemovitostí pro parkování na jejich vlastním pozemku. V minulosti se totiž povolenky vydávaly ve velkém a snadno se daly dál předávat, což způsobovalo problémy," informoval starosta Bedřichova Petr Šmaus.

Řidiči bez povolení budou muset v době uzavírek Bedřichov objet. Trasa povede obousměrně z Janova přes Jablonec do Liberce a přes Lukášov a Kunratice ve směru na „Českou chalupu".

Plná parkoviště

Zítra a v sobotu budou všechna bedřichovská parkoviště až do vyčerpání kapacit k dispozici pro veřejnost. V neděli to ale bude jinak centrální parkoviště P1, Maliník P2 a hřiště P3 budou vyhrazena pouze pro účastníky závodu na padesát kilometrů.

„V době konání závodů budou všechny parkovací plochy i ubytovací zařízení plně vytížené, což znamená i pravděpodobnost zvýšení trestné činnosti. Hrozí především vloupání do vozidel nebo jejich krádeže, vloupání do rekreačních objektů a krádeže lyžařského vybavení," konstatovala Dagmar Sochorová s tím, že na bezpečnostních opatřeních se budou podílet policisté pořádkové, dopravní a cizinecké policie, stejně jako kriminalisté. „Ve společných hlídkách budou ve službě s našimi policisty i kolegové z Polska," poznamenala mluvčí.

Odvrácená strana

O odvrácené straně oblíbených lyžařských závodů se jak diváci, tak závodníci přesvědčili i loni. Finskému běžkaři krátce po dojezdu do cíle padesátky někdo ukradl lyže v hodnotě 24 tisíc korun. Jednomu z návštěvníků zase zmizela z auta navigace a dalšímu střešní nosič. Objevily se i kapesní krádeže.

Policisté tak jako každý rok nabádají, aby lidé nenechávali cenné věci viditelně odložené v autech a dávali si dobrý pozor na svou lyžařskou výbavu.

Po zítřejším závodu na 30 kilometrů je v sobotu od 9 hodin na programu Jizerská 25 a v neděli ve stejný čas konečně hlavní Jizerská 50. Důležitou informací je, že konání Jizerské padesátky nijak neomezí provoz vleků v bedřichovském skiareálu. „Vyjma doby uzavírek to v Bedřichově bude fungovat jako obvykle," říká starosta.