Lze si prohlédnout uhelné elektrárny Tušimice a Počerady, Informační centrum Elektrárny Ledvice a dále malou vodní elektrárnu Želina a vodní elektrárnu Střekov. Do všech provozů je nutné objednat se předem na níže uvedených telefonních číslech.
Role si po několika letech vyměnily elektrárny Prunéřov a Tušimice. První je nyní vzhledem k probíhající komplexní obnově pro veřejnost uzavřena, druhá je po již ukončené modernizaci opět zájemcům o prohlídku přístupná. Její komplexní obnova definitivně skončila na začátku června a společně s najetím všech čtyř výrobních bloků do provozu se inovace dočkalo i zázemí pro návštěvníky. Uhelná elektrárna Tušimice bude přístupná od pondělí do čtvrtka, a to mezi 9. až 13. hodinou. Prohlídku je nutné si objednat předem na telefonním čísle 720 733 105, nebo 724 551 232. Další hnědouhelnou elektrárnou, která je tradičně přístupná veřejnosti během Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, je Elektrárna Počerady. Lze si ji prohlédnout od pondělí do pátku mezi 8. až 14. hodinou. Také v jejím případě platí, že se exkurze týkají předem objednaných osob, a to prostřednictvím telefonního čísla 411 112 221.
Trochu jiný pohled na elektrárenský provoz nabízí Informační centrum Ledvice. Jeho návštěvníci sice vzhledem k probíhající výstavbě nového vysoce ekologického zdroje 660 MW nemohou do samotné elektrárny, zato se prostřednictvím virtuální reality, 3D filmu a interaktivních panelů dokonale seznámí s historií a vývojem klasické energetiky až do dnešních dnů. Informační centrum Ledvice je i otevřeno od pondělí do pátku, a to v čase od 8 do 16 hodin. Návštěvu si lze sjednat na telefonním čísle 411 102 313, nebo e-mailem: infocentrum.ele@cez.cz.
Ke své návštěvě zvou také obě vodní díla Skupiny ČEZ na severu Čech. Přístupná bude vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem, a to denně od 9 do 16 hodin. Exkurzi si lze objednat telefonicky na čísle: 411 124 467 nebo 723 953 845. Rovněž denně a ve stejný čas lze zavítat podél řeky Ohře i na prohlídku malé vodní elektrárny Želina u Kadaně. Stačí přitom zavolat na 723 006 645 nebo 724 645 989, případně se domluvit rovnou na místě.
V průběhu 12. ročníku Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR jsou otevřena i další informační centra a vybrané elektrárny Skupiny ČEZ. Mimo severní Čechy zve proto k návštěvě vodních elektráren Štěchovice, Dalešice, Lipno, Orlík, Slapy, Vydra, Čeňkova pila, přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně a Informačního centra Obnovitelné zdroje a malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Stranou nezůstanou ani jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, z hnědouhelných elektráren pak Tisová, Poříčí, Hodonín a Dětmarovice.
Skupina ČEZ tak nabídne různorodý a hlavně názorový pohled na energetické výrobní zdroje různých typů. O ty severočeské je už nyní rozhodně zájem. Například první exkurze jsou již nahlášeny v elektrárnách Počerady a Tušimice, v první konkrétně na 7. listopadu a ve druhé na 14. a 15. listopadu. Zatímco v Počeradech se zatím jedná o skupinku pěti osob, v případě Tušimic si přijde například 14. listopadu zmodernizovanou elektrárnu prohlédnout třicet dětí z 5. ZŠ v Kadani.
O elektrárně Střekov
Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. střekovské přehrady vybudované v letech 1932-35. Samotná elektrárna zahájila provoz v roce 1936. Celkový instalovaný výkon elektrárny činí 19,5 MW, nasazena je zde trojice vertikálních Kaplanových turbín. V roce 2008 dodala do sítě více než 80 milionů kWh. Vyrobenou elektřinou za toto období by mohla celoročně zásobovat přes 14 170 domácností, tedy například města Jablonec nad Nisou či Českou Lípu.
Elektrárna je využívána nejen v tzv. energetických špičkách, ale trvale. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře. Střekovská přehrada vytváří jezero o délce 19,5 km a zadržuje 16 milionů kubíků vody.
Hlavním účelem současného využití vodního díla Střekov v Ústí nad Labem je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho vodní dílo umožňuje bezpečný rybí přechod.
V roce 2006 ukončila Skupina ČEZ modernizace elektrárny, v jejímž rámci byly provedeny generální opravy všech turbín a automatizován jejich provoz novým řídicím systémem. Díky rekonstrukci došlo ke snížení negativního dopadu na životní prostředí z hlediska turbín, neboť došlo k výměně některých olejových zařízení za bezmazná. Do provozu byla také uvedena čistička odpadních a splaškových vod. Kompletní modernizace vodní elektrárny si vyžádala investici ve výši 167 mil. Kč.
V létě 2008 započal provozovatel vodní elektrárny Střekov, společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, s generální opravou rychlouzávěru jedné ze tří Kaplanových turbín. Ze šachty byla vyzdvižena tabule rychlouzávěru vysoká přes sedm metrů, o váze 65 tun, která uzavírá tok do turbíny a slouží jako stavidlo. Oprava by měla být dokončena letos v listopadu a předběžné náklady na opravu přesahují 3,5 milionu korun. www.cez.cz
O Informačním centru Ledvice
Informační centrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách.
Informační centrum Ledvice je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Tematicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje. Nové informační centrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Ledvice-IStyl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku, atd. Kapacita informačního centra pro skupiny je 50 osob.
Informační centrum Ledvice nabízí pohled do minulosti, současnosti a budoucnosti klasické energetiky. Jeho návštěvníci se mohou nejdříve prostřednictvím 3D filmu seznámit se vznikem Vesmíru, tedy i planety Země a jejím evolučním vývojem. Všichni se tak hned na začátku exkurze dozvědí, kdy se mezi plavuněmi a přesličkami proháněli dinosauři, jaký je potkal osud a co z toho vzniklo.
Samozřejmě uhlí a od něj už byl jen krůček, trvající ovšem ještě řadu století, ke zrození první uhelné elektrárny a po ní pak dalších. Závěrečný pohled na osvícená města pak nenechá nikoho na pochybách, že se ocitl správně v předpolí Elektrárny Ledvice, v níž se staví nový moderní vysoce ekologický výrobní zdroj.
I s tím je možné se ve virtuálním a interaktivním světě Informačního centra seznámit. Pomocí joysticku se do velké trojrozměrné obrazovky ponoří každý a hned vidí, jak vypadá elektrárna zevnitř. Projde se kolem turbíny, nahlédne do odsíření, kotelny a dalších provozů. Samozřejmostí je pak audiopanel se zvuky chladicí věže, turbíny, elektroodlučovačů a dalších elektrárenských zařízení. Bez povšimnutí není ani on-line měření fotosyntézy živého stromu a rekultivace. Prostřednictvím více či méně náročných testů si pak každý může ověřit své znalosti z klasické energetiky, ať už s nimi na prohlídku Informačního centra přišel nebo je zde právě získal. www.cez.cz