„Tady v Brodě benzín nekupuji, to by už musela být nouze. Mají to tady drahé, jinde jsou i o dvě koruny níž. Raději vezmu kanystry a dojedu si natankovat do nákupní zóny v Liberci. Tam mě to vyjde ještě levněji," vypráví devětapadesátiletý muž z Železnobrodska. Podle svých slov v Brodě nenatankoval už léta, u čerpací stanice směrem na Tanvald tu v pondělí odpoledne stál litr benzínu 31,90.

Není sám. Každý řidič hledí na to, kde levněji natankovat. A tak i když ceny pohonných hmot klesají, lidé na levnější benzín prostě slyší. Ale ne všichni. „Natankuji, když mám prázdnou nádrž. Asi bych nebral benzín za třicet devět, ale abych kvůli dvěma korunám na litr jel třeba do Liberce, to tedy ne," říká dvaačtyřicetiletý Jan. Tankuje většinou právě v Brodě.

Ceny pohonných hmot se často liší i o pětikoruny. „Jak teď klesají ceny benzínu, vidíme, jak jsou kde vysoké marže. Jak to, že někde mají benzín i pod třicet korun a jinde třeba i za pětatřicet? To je pěkná zlodějna," rozčiluje se další z řidičů.

Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně v kraji prodává v průměru za 30,63 korun za litr, před týdnem byl o 1,03 dražší. Nafta zlevnila o 75 haléřů na 30,88 korun.

I v celostátním měřítku ceny pohonných hmot klesly, i když o něco méně. Za litr benzinu platí motoristé aktuálně v průměru 30,84 Kč, před týdnem byl o 71 haléřů dražší. O 67 haléřů zlevnila nafta.

Litr nafty se teď prodává v průměru za 31 korun. Ceny v Libereckém kraji jsou tak pod celostátním průměrem. Nejlevněji natankují řidiči na Českolipsku, kde už průměrná cena benzinu klesla na 29,61 Kč za litr a nafty na 29,82 Kč. Nejdražší je v kraji Jablonecko. V průměru. Ale i tady lze najít čerpací stanice, u nichž natankujete za částku pod hranicí třiceti korun.

Nejvýrazněji klesly v Libereckém kraji ceny pohonných hmot na Liberecku, a to o více než korunu na litru. Průměrná cena Naturalu 95 klesla od minulého týdne o 1,64 Kč na 30,75 Kč za litr. Za litr nafty platí motoristé v průměru 31,30 Kč, před týdnem byl o 1,08 Kč dražší. Třeba v krajském městě lze ale natankovat ještě výrazně levněji. Například čerpací stanice Globus a Prim prodávaly dnes ráno litr benzinu na 27,90 Kč, nafta tam byla o 60 haléřů dražší.

I v sousedním Polsku ceny pohonných hmot dál klesají. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info se litr benzinu aktuálně prodává v průměru po čtyřech zlotých (26,34 Kč). Nafta je o něco dražší motoristé za litr platí 4,07 zlotého (26,80 Kč). I v Německu benzin a nafta od minulého týdne opět zlevnily. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, se prodává v průměru po 1,279 eura (35,86 Kč) za litr, nafta je po 1,129 eura (31,65 Kč) za litr.