„Na betlému jsme pracovaly tři roky. Zrodil se nápad a každá z žen si zvolila jednu figuru. Ztvárnily ji podle svých představ a ve finále jsme pracovaly společně na závěrečné podobě našeho díla," vysvětlila lektorka Viktorie Vacková.

Společně vyrobily čtyřicítku prvků, aby ztvárnily betlém v plné kráse. Při jeho křtu, na poslední předprázdninové lekci, si předaly nejen keramická vysvědčení, ale i vánoční dárky. Ty přece k betlému patří.

Prozradily, že práce s hlínou je pro ně způsob, jak se zastavit v každodenním shonu a odpočinout si od starostí. A také proto mají docházku na hodiny tvoření bez absence. Lektorka Viktorie Vacková vede dva kurzy žen a také děti. Právě ty už někdy začínají s keramikou v první třídě. Také jejich výkony Viktorie chválí.

Betlém chce ale se svými dospělými žákyněmi ještě rozšiřovat o další postavy. „Chtěly bychom ho také ukázat veřejnost. Už byl vystavený v divadle a v Kostele svaté Anny. A ohlas byl velmi dobrý," dodala lektorka.

Keramice se věnuje už třináct let. Co dokáže vystudovaná umělecká keramička je vidět všude v jejím okolí, třeba velkou zahradu zdobí její díla, originální nápady, které se jinde nevidí.

„Keramiku spolu děláme už deset let. I kdyby padaly trakaře, ve středu jdu na kurz. Vikina je naše sluníčko, přináší dobrého ducha," prozradila Dana Pospíšilová. „A je to nejlepší tchyně na světě," potvrdila Gábina, další keramička a snacha v jedné osobě.