Starosti a starosti. Ale také radost z dobrého hospodaření a zájmu lidí. Rozhledna Bramberk uzavřela první sezónu, jež absolvovala již pod plným patronátem města Lučany.

To, že majitelem je město, je na rozhledně znát. „Hned na jaře jsme vykáceli vzrostlé stromy, které vadily při výhledu na Jablonec, teď na podzim se ještě pustíme do dalšího kácení stromů ve směru vyhlídky na Lučany," přiblížil Jiří Řešátko, starosta města Lučany.

Každý rok na rozhlednu Bramberk vystoupalo kolem sedmi tisíc turistů více, letos o dva tisíce více. „Do rozhledny už můžeme, jako majitelé, investovat, což je vidět. Otevřeli tu i občerstvení, což si samozřejmě lidé řeknou. A je to vždy lepší, když si po výstupu dáte něco na přísun energie," vypráví Řešátko. Město chce v úpravách rozhledny pokračovat i nadále. Po menších krůčcích, ale neustále. „Počítáme s opravou schodiště, kvůli rozpočtu musíme ale po etapách," narazil Jiří Řešátko na fakt, že městská pokladna stále ještě počítá šrámy po dubnové dražbě rozhledny.

Dveře Bramberku se tedy pro letošní rok uzavřely. Ale nemusíte zcela zoufat. Pokud bude pěkné počasí, na chvíli rozhlednu otevřou. A pokud plánujete výlet a chcete na Bramberk vystoupat, není nic lehčího, než vytočit telefon na zdejší městský úřad, pokud možno v pracovní době.

Na jaře rozhledna opět naplno otevře. „Teď se sejde nové zastupitelstvo, tak uvidíme, třeba někdo přinese nový nápad, jak Bramberk provozovat dále. Určitě ale chceme prodloužit otevírací dobu tak, aby byla rozhledna otevřena denně minimálně od začátku června do konce září, podle počasí," doplnil starosta Lučan Řešátko.

Velké peníze

Město koupilo rozhlednu po mnohaletém snažení letos na jaře. Cena za Bramberk v dražbě z vyvolávací ceny 800.000 korun narostla více než trojnásobně na 2,51 milionu korun. Protože je ale pro město důležitá, koupili ji, i když je tato částka nad možnosti Lučan.

Ale objevili se sponzoři, kteří pomáhají. Půl milionu korun městu věnoval lékař, který je velkým příznivcem jizerskohorských rozhleden, a dalších 400.000 korun získalo město od jablonecké firmy Jablotron. Symbolicky pomohlo i město Jablonec

Dobré podmínky získalo město i při získání úvěru. „Máme úvěr na čtyři roky s navýšením 1,6 procenta," uvedl Řešátko. Starosta věří, že jim se splacením úvěru pomohou znovu patrioti i turisté. „Na sbírkovém účtu už máme zatím 350 tisíc korun," řekl starosta. Číslo účtu je80039-963239399/0800.