Konečně posun. Okresní soud v Jablonci nad Nisou před několika dny rozdělil jmění manželů Jindříškových, bývalých majitelů areálu Bramberk, který skončil v konkurzu. Součástí konkurzní podstaty je i turisty vyhledávaná rozhledna Bramberk, které tím svitla naděje, že se v dohledné době dočká nového majitele a s ním i potřebných investic. Vyhráno ale stále není.„Bude záležet na tom, zda proti rozsudku padne odvolání. Kdyby ne, mohl bych začít připravovat dražbu, která by byla reálná klidně už na jaře. Ale raději předpokládám, že nastanou další průtahy," řekl Deníku správce konkurzní podstaty Jiří Šubr.

Moc zatím nejásá ani dosavadní nájemce, kterým je město Lučany nad Nisou. Jeho vedení se dlouhodobě nijak netají tím, že bude chtít rozhlednu v samostatné dražbě odkoupit a investovat do jejích oprav.

„Jsme rádi, že se po dlouhé době, kdy byla situace kolem Bramberku na mrtvém bodě, věci konečně hnuly, ale dokud rozsudek nebude pravomocný, je předčasné dělat nějaké závěry," konstatoval starosta Lučan nad Nisou Jiří Řešátko. Jedním dechem však potvrdil, že město má o rozhlednu eminentní zájem a hned, jak to půjde, chce svému záměru dostát.

Zajímavostí je, že kamenná rozhledna má podle památkářů ambice a po definitivním vyřešení majetkoprávních vztahů i reálnou šanci stát se kulturní památkou. O to smutnější je jeho nedávná historie. Kamenná rozhledna z roku 1912 je totiž znovuotevřená až od srpna roku 2010, kdy ji jako nový nájemce zpřístupnilo právě město Lučany. Předchozí nájemce celý areál na několik let uzavřel a obehnal cedulemi zákaz vstupu. „Když jste se tam vypravili, mohli jste se v lepším případě připravit na nadávky," vzpomíná dvaatřicetiletý Martin z Jablonce.

Petice turistů, kteří se s tímto stavem nechtěli spokojit, na sebe nenechala dlouho čekat a vše nakonec vyústilo tím, že správce konkurzní podstaty bývalému nájemci vypověděl smlouvu a svěřil Bramberk do péče městu. Od roku 2010, kdy je rozhledna vždy od jara do podzimu znovu přístupná, zajistilo město alespoň dílčí opravy, díky nimž je nyní rozhledna pro turisty bezpečná. Desetikorunovým vstupným přispěli na opravu schodiště, nový ochoz a nová okna i sami výletníci. Větší investice si zatím město coby pouhý nájemce dovolit nemůže.