Jaro je definitivně tady. Díky mírné zimě přišlo nezvykle brzy. Své o tom vědí i zemědělci. Už tento týden začínají se setím či hnojením ozimů. Toho, že bude ještě mrznout, se nebojí.

Meteorolog: jarní ráz počasí zůstane

Ostatně to, že žádné kruté mrazy už nepřijdou, potvrzuje i Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu. „Předpokládáme, že následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné. Zima už růžky pravděpodobně nevystrčí. Objevit se sice mohou ranní mrazíky, ale nebudou mít dlouhého trvání," říká.

Na polích se proto rozbíhají jarní práce. „U nás už od úterý sejeme jarní pšenici, do konce týdne by mělo být hotovo," potvrzuje například ředitel společnosti AGRO Český ráj Jiří Drahoňovský. Podobně je na tom i Zemědělská společnost Dubnice. „Do konce týdne začneme sít jarní pšenici, ječmen i oves. Do půlky měsíce bude všechno v zemi. Není na co čekat," říká tamní ředitel a zároveň předseda Okresní agrární komory Liberec a Jablonec nad Nisou Jiří Sameš.

Obavy ze sucha

Podle něj není problémem zemědělců ani tak obava z mrazů, ale spíše z nedostatku vláhy. „Za únor spadly jen čtyři milimetry srážek a podle odborníků je posledních pět měsíců ve znamení srážkového deficitu. Doufáme, že v březnu se to zlepší," podotýká Sameš.

Meteorolog Petr Dvořák k tomu říká: „Obecně se usuzuje, že když není v zimě sníh, bude v létě sucho. Potvrdit to ale nemůžu a ani žádné odhady nemůžeme vydat. Zatím je hladina spodní vody v normálu a aktuální předpověď nenasvědčuje, že by měla přijít nějaká krize. Ale jestli bude v půlce dubna nebo v květnu málo vláhy, teď opravdu říct nemohu."

Zemědělcům tak nezbývá než čekat. Berou to ale s nadhledem. „Za léta v zemědělství vím, že podnikání ovlivňuje ze 60 procent počasí a s ním nic neuděláme," uzavírá Sameš.