Obří unikátní stavba v Krásné na Pěnčínsku, takzvaný Burk či Kittelův dům, má šanci na pořádnou finanční injekci. Do parády si ho spolu s obcí a společností Kitl vzal Jan Sedlák, zpracovatel žádosti o dotace z Norských fondů. A mimochodem, bývalý kastelán hradu Grabštejn.Muzeum, knihovna, infocentrum a prodej suvenýrů. Pořádání kulturních akcí, kurzů a seminářů. To vše by měl Burk pojmout.
Nyní je otázkou, zda v horizontu několika málo či několika mnoho let. „Práce ale budou pokračovat i v případě, že se obci peníze získat nepodaří, potrvá to ale mnohem déle," potvrdila starostka obce Pěnčín Vladimíra Paldusová.
Jan Sedlák neváhá Burk označit za zámek. „Posláním bylo hlavně sloužit lidem v nemoci. A protože nebyl ani sídlem panstva, ani nebyl lidovou stavbou, nestal se součásti sítě českých zpřístupněných památek," míní Sedlák.
Obří hrázděný dům prochází rekonstrukcí již téměř jedno desetiletí. Obec ho ve zdevastovaném stavu koupila v roce 2004. V té době dokonce hrozilo zřícení objektu, kam by zakázán vstup.
Obec začal s opravami, které rok co rok bojovaly s financováním. „Z obecního rozpočtu dáváme každý rok nejméně milion korun," přiblížila vklad obce starostka Paldusová.
Bezmála dvacet milionů korun dalo postupně na obnovu cenné stavby ministerstvo kultury, zhruba šest set tisíc korun přidal kraj.
A proto tu je žádost o podporu z Norských fondů. „Žádost bude nastavena na třicet milionů korun, ve finále záleží na kurzu eura, ve kterých Norské fondy dotace proplácí," upřesnil Jan Sedlák.
Obec Pěnčín a jablonecká společnost Kitl dlouhodobě spolupracují na záchraně areálu památek na Krásné a Kittelova domu. V sousedství Burku najdou zvídaví Kittelovo muzeum, provozované právě společností Kitl.
Jan Sedlák toho nyní ví o zajímavostech stavby Burku snad nejvíce. Co ho překvapilo, co je raritní? Čtěte v pondělním Jabloneckém deníku.