„Otcem myšlenky založit muzeum socialistických aut byla parta kolem Ladislava Hrubého. Všichni o sobě říkají, že muzejnictví je jejich poslání a nemoc zároveň. Jsou prý pacienty svého koníčka, někteří už víc jak čtvrtstoletí.

První krok už udělali v roce 2011, když nedaleko Prahy, v obci Kozovazy, otevřeli první muzeum tohoto typu. Dojíždět a věčně tyto vozy stěhovat ale bylo náročné. Takže slovo dalo slovo a o víkendu byla ve Velkých Hamrech otevřená další, nová expozice. „Začalo to inzeráty v Tip servisu, dnes už hledáme auta přes internet. Sehnat se dá cokoli, když je člověk ve správný čas na správném místě. Většina vozů vznikala z vraků," uvedl Ladislav Hrubý.

Škodovky milují

Při návštěvě muzea v bývalém areálu Seby Velké Hamry si milovník historických vozů přijde na své. „Jsme protipólem muzeí historických vozů. Začínáme výrobou od šedesátých let. Máme tady třeba raritu, vůz Škoda 1000 MBX. Je to dvoudvéřová tisícovka, kterých se vyrobilo pouze dva a půl tisíce kusů. Tisícovky jsou vůbec naší srdeční záležitostí, proto ji máme také ve znaku. A toto auto je dnes už hodně vyhledávaný veterán," dodal Ladislav Hrubý.

Volný čas v dílně

O sobě a svých kamarádech prozradil, že jsou vlastně všichni postižení historickými auty. Nechodí do hospod, ale raději do dílny, kde nechali už nespočetné množství hodin. Náročnému koníčku se mohou věnovat také díky podpoře rodiny. Už teď tuší, že jim ale jednou i tato nová hala bude malá.

Určitě neodmítnou žádnou podporu, protože chtějí, aby se tyto vozy zachovaly pro další generace. „Většina aut je pojízdných a provozuschopná. Často se používají na různé akce, rodinné oslavy, svatby, ale i pro natáčení filmů nebo jiných pořadů. Máme ještě další stovku aut v jiné hale," popsal hobby své a svých kamarádů Láďa Hrubý.

Vedle aut se návštěvník přenese do socialistické éry také v další části muzea. Prohlédne si magnetofon, televizi, sifonovou lahev, psací stroj, cestovní kufr, kalkulačku a další vymoženosti té doby. „Přivítáme každého, kdo při vyklízení půdy nebo sklepa objeví takové poklady a přinese nám je," doplnil Hrubý, který bude expozicí provázet.

A co bude dál?

Chtějí, aby se muzeum stalo cílem návštěv turistů, aby se v něm pořádala školení, setkání veteránů i exkurze.

„První víkend se povedl. Muzeum navštívily téměř tři stovky lidí a to nás potěšilo. Také jsme dostali několik nabídek, které se týkaly aut z této doby," popsal úspěšný první víkend průvodce.

Od samého začátku také založili kroniku. A už se setkali se spoustou ohlasů, které jejich zajímavou volnočasovou aktivitu jen chválily. Za partu nadšenců potvrdil Ladislav Hrubý, že se mají další návštěvníci na co těšit, protože do muzea brzo přibudou kousky, které budou stát za to.

Embéčko, žigulík, wartburg, trabant, oltcit, maluch, gazík nebo pověstná dvanáctsettrojka určitě potěší každého, kdo do muzea zamíří.

Kdy a za kolik?

Navštívit muzeum je možné od úterý do neděle, od 10 do 16 hodin. Vstupné je 60,- korun, děti za polovic.