Den zdravotně postižených, který se minulý týden konal před jabloneckou radnicí, moderoval známý český moderátor Honza Musil. Při této příležitosti jsme se ho zeptali, jak on sám vnímá handicapované.

Co si myslíte, že kromě zdraví chybí postiženým?

To je moc hezká otázka, ale já si myslím, že pak jim nechybí už skoro nic. Těchto lidí znám spoustu. Bude to možná znít paradoxně, ale oni zdraví už mnohdy nepovažují jako handicap. Spíš jim vadí jiná věc že ostatní lidé se na ně dívají přes prsty. Myslím si, že v naší zemi je to přežitek, který stále trvá. Musím říci, že pouze v naší zemi, za hranicemi je to jinak.

Co vás mezi zdravotně postižené přivedlo?

Tak to už je moc dávno, ale kdybych se měl vrátit ve vzpomínkách, tak má teta byla na vozíku. To byly ještě manuální vozíky, tak to bylo pro tetu dost náročné. K postiženým jsem se dostal přes moderování. Přišly pozvánky na akce postižených. Deset let jsem jezdil na Plumlovskou přehradu, kde se konal obrovský festival pro postižené děti a tam jsem se naučil je brát takové jaké jsou. Jakýkoli náznak mé pomoci se setkal s velkou negací, prostě vše zvládnou samy. Když jsem chtěl vytlačit svůj první vozík do takového mírného nájezdu na pódium, tak jsem dostal přes prsty a slyšel jsem pouze: Já to umím sama. To byl takový zásadní zlom a od té doby mě to baví.

Myslíte si, že je u nás dost akcí pro handicapované?

Určitě se to zlepšuje, ale dost jich nebude nikdy, protože kdyby akcí bylo dost, tak by postižení neměli ten pocit, že ostatní se na ně dívají ostentativně, přes prsty. To ale nemyslím v negativním smyslu. Zkrátka naše společnost tyto lidi nevstřebává jako normálno, což je pro naši zemi specifické. Podobné akce navíc přinášejí informace o handicapovaných pro zdravé lidi, což znamená bourání bariér.

A ještě jednu poslední otázku momentálně je před létem jak vy sám budete o prázdninách odpočívat?

Asi před pěti lety jsem si říkal, že chci mít léto a pohodu, jako když jsem byl malý kluk a chodil do školy. Doufám, že se mi to letos poprvé podaří. Prostě jen budeme doma na zahradě, nikam nejedu.