Po měsíci zajímavého putování napříč několika zeměmi, stanula trojice Dominik Liška, Jirka Kočíb, Matyáš Fous opět tam, kde to všechno 4. srpna začalo.

Celou cestu do Benátek absolvovala proti předpokladům pouze trojce výletníků. Jakub Vrbický totiž nepřekročil hranice naší republiky a musel výpravu opustit.

Chyběl zároveň i na slavnostním uvítání, které si pro své navrátilce připravilo Gymnázium Dr. Randy. Ostatní členové jej chtěli přizvat k sobě, ale jak jeden z učitelů poznamenal, výuka mu začínala až o něco později, takže o celou slávu přišel.

Nic netušili ani samotní studenti. Většina z nich náročnou pouť sledovala díky sociálním sítím, kde kluci dopodrobna líčili své každodenní radosti a starosti, takže o jejich příjezdu informováni byli, ale o slavnostním přivítání nevěděl nikdo.

Prošli špalírem jako slavní vítězové

Školou se rozezněl požární poplach a prostor před ní se pomalu začal zaplňovat studenty, s nic netušícím výrazem na tváři. Ředitel gymnázia Tomáš Hofrichter je ovšem rychle uvedl do obrazů. Zrak všech se potom obrátil směrem k vrcholu ulice Dr. Randy, odkud prošli tři skromní hrdinové Dominik, Jirka a Matyáš. Studenti jim vytvořili slavnostní špalír, kudy cestovatelé prošli a doprovázel je mohutný potlesk.

Bolest nohou a lámaná italština

Nejhorší část cesty byla ve Veselém nad Lužnicí, kde postupně všem docházely síly. „Nohy pekelně bolely a ještě procházet skrz celé Veselí, to nebyl žádný zázrak," smál se při zpětné vzpomínce Dominik Liška. Matyáš Fous navíc doplnil, že ani závěr putování nebyl procházka růžovým sadem. „Poslední tři dny se šlo hlavně po hlavních silnicích a také most z Mestre do Benátek má asi 5 kilometrů, takže to bylo náročné."

Dlouhá cesta sebou ovšem přinesla i nečekané pozitivum v učení italštiny. Dost často se totiž v této jižní zemi stává, že narazíte na člověka, který anglicky nemluví a nezbude než improvizovat.

„Italům bylo opravdu jedno, že nikdo z nás italsky nemluví. Pouze zopakovali to, co už nám říkali, jenom o něco pomaleji, takže jsme s tím bojovali a museli se učit," řekl Dominik Liška.

Cesta proběhla bez větších komplikací. „To, kde budeme nocovat bylo dílem náhody. Parkoviště, přístřešky," popsal Dominik a doplnil ho Matyáš. „Měli jsme sebou stany, ale několik lidí tady v republice a Rakousku nás nechalo přespat u nich doma."

I po tisíci absolvovaných kilometrů za jeden měsíc dokázal jeden z členů výpravy přibrat. „Je pravda, že po včerejším vážení jsem zjistil, že mám kilo navíc," smál se Dominik Liška. Oproti tomu Matyáš Fous zase cestou do Benátek zhubl o 4,5 kila a Jiří Kočí shodil jedno kilo.