Starý vysloužilý kompostér se skoro rozpadá. Upadlo víko a to již není ono. I proto zaujala starostu Velkých Hamrů Jaroslava Najmana výzva Státního fondu životního prostředí na budování systémů odděleného sběru bioodpadů.Něco získat zdarma? Na to jistě nejen Češi slyší. Někde (právě třeba v Hamrech) teď zapůjčí zdarma kompostér.

Tři sta padesát pět kompostérů o objemech 450 až 2000 litrů čeká na jaro uloženo v Harrachově, část ve Velkých Hamrech. Zcela zdarma mohou takový kompostér získat do zápůjčky obyvatelé šesti obcí a měst. Na jaře je máte na zahradě.

„Každá obec nyní přijímá přihlášky obyvatel, kteří kompostér chtějí. Velké Hamry jich mají k dispozici devadesát a přibližně na čtvrtinu již přihlášky máme. Zájem se určitě zvedne nástupem jara," přiblížil starosta Najman.

Sám si přihlášku také podal. „Dlouho mi trvalo, než jsem kompostování zcela porozuměl a teď bych neměnil. Když vidíte, jak to funguje, jakou krásnou zeminu z kompostu dostanete, nejde odolat," popsal Najman.

Prvotního nápadu se chytly další obce a města. Do projektu se kromě Velkých Hamrů zapojila města Smržovka a Harrachov a obce Kořenov, Jiřetín p. B., Albrechtice v J. h. a částečně i Zlatá Olešnice, kam poputuje deset kompostérů.

„Objem kompostérů k zapůjčení pro rodinné domy bude dle dohody 450 litrů, 700 litrů a 900 litrů?" vypočítala Kateřina Preusslerová, manažerka Svazku obcí Mikroregion Tanvaldsko.

Když se rozhlédneme i po městech, která vstoupila do projektu s oficiálním názvem Vybudování systému odděleného sběru bioodpadů Tanvaldska, shlédneme jen pár paneláků, zbytek měst tvoří rodinné domy se zahradami. „Vždyť jsme taková větší vesnice," pousmál se Jaroslav Najman, starosta Velkých Hamrů.

Snahou všech obcí a měst zúčastněných v projektu je snaha o snižování množství komunálního odpadu. I proto do domácností zamířily informační letáčky s přihláškou. „Leták obsahuje i popis jednotlivých kompostérů a návod, jak kompostovat, co do kompostérů patří a co ne," popsal Jaroslav Najman.

Jak již bylo řečeno, menší kompostéry si mohou zdarma zapůjčit domácnosti. Větší kompostéry budou umístěny u objektů příspěvkových organizací (MŠ, ZŠ, Domy s pečovatelskou péčí, Domovy důchodců), v lokalitách, kde vzniká biologicky rozložitelný odpad z údržby zeleně. Objem těchto nádob je tisíc a dva tisíce litrů.

Do kompostérů patří skoro vše z rostlinné říše. Tedy třeba tráva, ovoce i nasekané větvičky, z domácnosti pak třeba zbytky zeleniny, či hobliny, ale i čajové sáčky a kávové filtry či hygienické papírové kapesníčky a papírové kuchyňské utěrky.

Naopak sem nepatří kosti a zbytky masa a vařených jídel či dětské plenky.

Vytvoření systému separace bioodpadů v Mikroregionu Tanvaldsko

V rámci projektu bylo zakoupeno celkem 355 kompostérů o objemech 450 2 000 litrů.

Celkový rozpočet projektu je 1 263 540 Kč, z toho dotace z Operačního programu Životní prostředí a Státního fondu životního prostředí ve výši 85 %, bude činit 1 074 009 Kč.

Obce tak ze svých rozpočtů dohromady zaplatí 189 531 Kč.