Cyklisté přijížděli ve směru od Nové louky nebo Jizerky také mezi prvními. Vítali se s krojovanými organizátory a prodejci jako s dobrými přáteli.

V ranním slunci a příjemné atmosféře se zdravili známí i neznámí. „Ahoj, dobré ráno, dobrý den" bylo slyšet ze všech stran.

Na kristiánovské louce čekaly na všechny domácí výrobky, počínaje krajícem chleba se sádlem a konče slušivými pokrývkami hlavy z dílny. Někteří návštěvníci spěchali na ranní mši, jiní na tradiční české občerstvení nebo s dětmi na atrakce.

Spokojenost s účastí i s programem vyjádřila ředitelka jabloneckého Muzea skla a bižuterie Milada Valečková: „Letos máme dvaadvacátý ročník sklářské pouti. Tradice vznikla před dvaceti lety jako setkání lidí, kteří mají Kristiánov rádi. Ze skromné akce se časem stala veliká pouť, na které se setkávají poutníci ze širokého okolí Jizerských hor. Hlavním organizátorem je jablonecké Muzeum skla a bižuterie. Prosluněná sobota nabízela vyžití pro všechny. Počínaje atrakcemi a divadlem pro děti, konče kramářskými písněmi, country hudbou nebo folklorem. Při hezkém počasí, jak potvrdila ředitelka muzea, se na Kristiánově schází až tři tisíce lidí. Letošní počasí slibovalo rekord. „Akci jsem ve své funkci zdědila. Věděla jsem, do čeho jdu. Letošnímu úspěchu určitě napomůže i nádherné, slunečné počasí," konstatovala Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie.

Na pouti frčely jizerské máčenky

Přehlídka domácích řemesel, rukodělných výrobků a produktů ze zahrádek se staly cílem stovek turistů mířících v sobotu na sklářskou pouť do Kristiánova. Nabídka uspokojila jak oči, tak chuťové buňky. Bylo totiž z čeho vybírat. Prodejci potvrdili, že se do těchto míst rádi vracejí.„Jsme tu podesáté," uvedla Milena Hartigová, která ve svém stánku představovala výrobky z přírodních materiálů, sušených květin, klasů nebo kukuřice. „Pokaždé nás přivítá krásná atmosféra. Akce patří k nejlepším poutím v širokém okolí," dodala.

„Pro mlsné jazýčky připravujeme dobroty z domácích produktů. Největším lákadlem jsou kyselé jizerské máčenky, chleba se sádlem, škvarky a cibulí, bramborové placky nebo papriky z uzeným masem", představila sortiment dobrot kolegyně Zuzana Krykorková.

Další z prodejců, Lucie Vobejdová, dodala: „U nás si přijdou na své princezny a princátka a také soutěživé děti. Je pro ně připravena dobová střelnice se zbraněmi. Protože tady vládne pohodová atmosféra a počasí přeje, věřím, že se tu za rok zase potkáme."

U jiného stánku se zastavovaly hlavně ženy. Nabízel totiž ručně vytvořené pokrývky hlavy všech druhů, typů a vzorů. Svoji tvorbu hned Martina Baňasová ze Železného Brodu také předváděla. Kolempostávající dámy po očku sledovaly její šikovné ruce a obdivně pokyvovaly hlavami. Nabídka pestrá, žádný kýč, krásné módní doplňky. „Pletením a háčkováním se živím, nemám žádného šéfa, jsem pánem svého času. Tvořím nejen klobouky a čepice, ale také sezónní zboží, třeba velikonoční vajíčka," řekla výtvarnice.

Na otázku, proč se rozhodla strávit sobotu právě na Kristiánově, prozradila, že na podobných setkáních dostala tip právě na tuto akci. Upřednostnila ji proto před jinými, které se ve stejný den v regionu konaly. Za rok se sem vypraví znovu.

Autor: Dagmar Březinová