„Řeknu to, řekl jsem to i primátorovi. Prostě od té doby, co je tady ten slavný azylový dům, tady mají bezdomovci volný prostor. Každou chvíli jsou ožralí, dělají bordel, člověk aby se bál kolem některých projít," nadává starší muž bydlící nedaleko azylového domu v Jablonci, který provozuje občanské sdružení Naděje. S tím ale zaměstnanci azylového domu těžko něco udělají.

Jablonecký magistrát nyní chce bezdomovce vystěhovat z centra města na periferii. Pomoci mu k tomu mají peníze z Evropské unie.

„Od přestěhování azylového domu si slibujeme jednak lepší služby pro lidi bez přístřeší, ale i zklidnění situace v centru Jablonce. Vyjdeme vstříc občanům, kteří bydlí v blízkosti azylového domu a na setkáních s občany si často stěžují právě na jeho klienty," popsala náměstkyně primátora Soňa Paukrtová.

Nový azylový dům chtějí vybudovat v ulici Za Plynárnou 13, v objektu, který město vlastní.

Budou se ale chtít bezdomovci z centra města stáhnout? „Mě to je jedno, do centra chodit budu. Ti „slušní" lidé nás prostě jen nechtějí mít každý den na očích," vykládá postarší muž, který služby azylového domu využívá dlouhodobě.

Vedoucí Domu Naděje Tomáš Šretr nevidí případné stěhování nijak dramaticky. „Zase tak daleko, jako do azylového domu v Liberci, kde je až v Kateřinkách a lidé nechodí, to není. Lidé, kteří k nám chodí, dojdou i tam. Spíš půjde o sžití s lidmi v okolí. Přece jen, ten pohyb tu bude," vysvětlil Šretr.

Dokumentace na rekonstrukci objektu Za Plynárnou je hotová, předpokládané náklady se odhadují na 9,5 milionu korun.

Současný azylový dům provozovaný sdružením Naděje má nedostatek lůžek a malou kapacitu nízkoprahového denního centra zvláště v zimním období.

Současný azylový dům s 20 lůžky v Podhorské ulici je ve velmi špatném technickém stavu, 20 lůžek má i noclehárna. Nízkoprahové denní centrum pojme třicet klientů.

„Což je málo zejména v zimě, kdy jej navštěvuje minimálně pětatřicet i čtyřicet klientů denně a zřizují se zde mnohdy i provizorní přistýlky k přenocování," přiblížila náměstkyně primátora Soňa Paukrtová.

Problematické je přijímání klientů s omezenou schopností pohybu a starších lidí, protože celý objekt není bezbariérový.

Kritické je zázemí pro sociální pracovníky, klientům není možné prát, jelikož chybí prostory pro pračku a sušení, kuchyň je příliš malá pro denní přípravu cca 35 porcí jídel a skladování potravin.

„Za Plynárnou by bylo možné navýšit kapacitu vždy o pět míst v azylovém domě, noclehárně i v denním centru, vybudovat prádelnu, kuchyni, bezbariérový přístup a kvalitnější zázemí pro sociální pracovníky. Předpokládáme i rozšíření služeb, například o startovací bydlení pro mládež z dětských domovů či krizové sociální ubytování," popsala Paukrtová.