Nejznámější koloběžkový závodník Libereckého kraje, jablonecký vicemistr světa Richard Jisl přestupuje? Závodník, který do českých zemí uvedl úspěšně finský koloběžkový stroj Kickbike se ve chvíli, kdy s tímto footbikem, jak se velkým závodním koloběžkám říká ve světě, dosáhl fenomenálních výsledků, uvažuje, že změní dres.„Dostal jsem zajímavou nabídku", usmívá se jablonecký koloběžec. „Už roky se znám s majitelem a klíčovými zaměstnanci firmy Kostka kolobka, naším vynikajícím výrobcem koloběžek. Už před několika lety jsem pracoval jako jejich prodejce a v současné době mám na starost celý severočeský region a dostal jsem také nabídku stát se firemním jezdcem a zároveň se podílet na vývoji nových modelů. Kostka šla v posledních letech kvalitou výrazně nahoru a v současné době nalezla i skvělá nová řešení a design. Moc se těším na závodní stroje, které mi mají přijít během příštího týdne. V současné chvíli už trénuji na jednom z prototypů."

A jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy koloběžek? „Rozdíly jsou ve tvaru i použitém materiálu, při výběru je nejlepší vyzkoušet, jak se Vám na koloběžce jede. Proto připravujeme možnost vyzkoušení koloběžek přímo u nás a to i s instruktáží jízdy. Vlastní svezení na koloběžce není nic náročného, ale i spousta koloběžkových závodníků má problémy s technikou jízdy. Správný způsob jízdy se liší u hobby koloběžkám a u závodníků. Spousta lidí testuje různé varianty jízdy a někdy jsou překvapeni, jak se jim zvýší rychlost jízdy a jízda se stane méně fyzicky náročnou. Jako metodik sportu a fyzioterapeut s touto oblastí mám dost zkušeností, které mi pomáhá vyvažovat bratr Jaroslav, který má naopak strojírenské vzdělání. Snažíme se šířit koloběžkový sport a dá se říci, že s poslední době zájem výrazně stoupá. Lidé hledají zdravý sport, který rovnoměrně zatěžuje celé tělo a přináší radost a zábavu. Jízda na koloběžce, myslím tím na velké koloběžce pro dospělé, neboli footbiking je přesně to pravé."

A jak začala letošní sezóna? Jablonečtí závodníci Richard a Jaroslav Jislovi se spolu s novou posilou Petrem Kolátorem zúčastnili cyklistického klání MTB Author 50km Český ráj, aby změřili své síly s nejlepšími cyklisty. „Podle profilu a délky trati jezdíme tak ve třetině až dvou třetinách závodního pole, je to hlavně adrenalin a výborný trénink", říká Richard Jisl, který 50km absolvoval jako nejrychlejší z celé trojice v čase 2:25:47. V současné chvíli se jablonečtí závodníci připravují i na silnici, kde absolvují cyklistické časovky do vrchu.