Miloš Zeman nezavítá na Jablonecko poprvé, premiérově však jako prezident České republiky. Zastaví se v Jablonci a Nové Vsi.

Prezident republiky Miloš Zeman dostává na svých cestách dárky jako na běžícím pásu. Jablonecká radnice má přichystán dárek trošku praktický, trošku vtipný, nicméně zůstává překvapením. „Dar, který bude předávat primátor je typický pro náš region, je skleněný, autora a povahu daru sdělíme až po jeho předání," vysvětlila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého Magistrátu.

Prezident Zeman jej dostane ve středu 11. června, kdy do města dorazí, aby zakončil třídenní návštěvu Libereckého kraje.

„Pan prezident začne svou návštěvu Jablonce nad Nisou návštěvou podniku Preciosa, kde si projde i výrobní halu a poté promluví se zaměstnanci," přiblížila Štěpánka Šedivá z Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Podle předběžného programu návštěvy by měl prezident Zeman dorazit pět minut po jedenácté před jablonecký Magistrát. „Zde proběhne předání daru města prezidentu republiky. Ten bude poté dekorovat prapor města Pamětní stuhou prezidenta republiky," přiblížila Markéta Hozová. Setkání v obřadní síni se mohou zúčastnit pouze pozvaní hosté a novináři.

Bezpečnostní opatření budou zajisté velká, nikterak však přehnaná. I na jabloneckou radnici se v době návštěvy prezidenta lidé dostanou. „Omezení pro občany v budově radnice nejsou plánována," potvrdila Hozová.

Po poledni se má prezident republiky setkat s občany na Mírovém náměstí, kde začne o deset minut dříve Den zdravotně postižených. Od 12.10 do 12.50 je naplánována beseda, kdy prezident bude odpovídat na dotazy veřejnosti z pódia. Poté pokračuje Den zdravotně postižených dle programu.

Poté zamíří prezident Zeman v doprovodu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty ke kostelu svaté Panny Marie v Nové Vsi n. N.

Tady ještě nemají jasno, čím prezidenta Zemana podarují. „Určitě to bude nějaký regionální výrobek a určitě to nebude popelník," pousmál se starosta Nové Vsi Milan Fiala. Miloši Zemanovi a jeho suitě na Teprberku zazpívá dětský sbor Novovesánek.

Že by na prezidenta republiky někde čekalo nějaké překvapení? „Dalo by se o tom přemýšlet, ale program je jasně daný a nezbývá tam ani skulinka," popsal Fiala.