Volební sliby v mnoha případech odplují v dál, dříve či později po volbách. Však to nejen český člověk zná více než dobře.

Při vzniku osadního výboru Mšeno se také sliby nešetřilo. Ale, světe, div se, tady se sliby plní.

Hodiny na věži

Jedním z prvních kroků, které osadní výbor Mšeno, jehož jádro se rekrutuje z občanského sdružení Jablonecká přehrada, avizoval již v lednu letošního roku, je od čtvrtka minulého týdne skutečností. Na věži kostela Nejsvětější Trojice ve Mšeně (u Kauflandu) se objevily věžní hodiny.

„Coby sdružení jsme od sponzorů a dárců vybrali osmdesát dva tisíce, více než padesát tisíc nám poskytlo město," přiblížila Marie Maturová, členka jak sdružení, tak výboru.

Hodiny, bití a žaluzie pro šíření zvuku a jejich instalace, to vše stálo přes sto třicet tisíc korun.

Ve čtvrtek 16. října budou hodiny slavnostně vysvěceny a to v rámci mše, jež se v kostele Nejsvětější Trojice konají od 18 hodin. „Osobně pozveme sponzory, vítáni jsou ale i obyvatelé, nejen Mšena," doplnila Maturová.

Výsledky jsou vidět

Osadní výbor Mšeno pracuje ve prospěch městské části vskutku agilně. V různých stádiích řízení je cirka dvacet podnětů směřujících do zastupitelstva města. „Nechtěli jsme tu další panelový dům, nebude. Po energetické společnosti jsme chtěli opravu trafostanice, opravují," přiblížila Maturová.

Mšeno bude mít zřejmě i svůj vánoční strom. „Chceme, aby byl ozdoben a aby se tu lidé nejen na Štědrý den sešli," popsala členka osadního výboru Mšeno.

Ale ani to není vše. Osadní výbor se stará o to, aby se Mšeno zvelebilo kompletně. Aby zmizely třeba staré kůlny či garáže, ke kterým se nikdo nehlásí. Právě u zmiňovaného kostela je třeba stará garáž, kam nevede přístupová cesta.

Trnem v oku je i sociální zařízení u Rybářské bašty. „Navíc chceme, aby je mohli využívat i další lidé, nejen hosté restaurace."

Každoročně pořádá osadní výbor Mšeno a občanské sdružení Jablonecká přehrada i pravidelné úklidy okolí přehrady.

Osadní výbory

Vznik osadního výboru upravuje zákon o obcích. Osadní výbor má právo překládat zastupitelstvu návrhy týkající se části Mšeno a stejně tak se má právo vyjadřovat k materiálům předkládaným zastupitelstvu a radě města k rozhodnutí, pokud se týkají části obce Mšeno. „Funkční období osadního výboru zastupitelé schválili na čtyři roky, tedy do konce roku 2017," přiblížila mluvčí Markéta Hozová.