Je hotovo, šmytec, balíme. Není to hlavní: sníh. A jak to vypadá, tuto zimu si ho již více neužijeme.

S definitivní platností skončily snahy organizátorů recesistické akce Lety na sněhu, jež se měla konat v Plavech příští sobotu. „Prostě není sníh, co se dá dělat," poznamenal za pořádající TJ Sokol Plavy její předseda Martin Makovec.

Na webu obce stojí, že akce byla zrušena kvůli špatným sněhovým podmínkám. Ruku na srdce, byly ty sněhové podmínky letos vůbec nějaké?

Odpískána tak byla akce, jež do obce mezi Tanvaldem a Železným Brodem přitáhla desítky samotných recesistů a tisícovky diváků. „Určitě jsem se těšil, loni bylo na Letech hodně veselo. Dokonce jsme s kamarády přemýšleli, že nějaké vozítko také postavíme, ale když jsme viděli, jak zima pokračuje, snahy po velkém prvotním nadšení upadly. Ale máme základ pro další ročník," sdělil šestačtyřicetiletý Petr z Tanvaldu.

Již poněkolikáté

Lety na saních se nekonaly již několikrát. V posledních několika letech hned dvakrát za sebou: v roce 2011, kdy stráň na bývalém skokanském můstku zůstala také skoro beze sněhu, a o rok později, kdy se pořadatelé, tedy místní Sokolové tak nějak nedali dohromady. „Prostě nám došel dech. Je zlá doba, nesehnali jsme dobrovolníky k přípravě trati a organizaci," vysvětloval tehdy Martin Makovec.

Loni pořádala obec

Obci došla trpělivost a organizaci loňského ročníku si vzala na své bedra ona.

Vše klaplo, jak mělo dobrovolníci připravili špičkovou trať a to i díky pěknému spadu sněhu.

Na trať vyrazily alegorické vozy, o nichž se ještě dnes vypráví nejen po hospodách. Vzpomeňte si na Tarzana či Zadar Tým!

Potěšily nejen výkony posádek, ale i hojná účast diváků a suma peněz, kterou od nich obec vybrala formou dobrovolného vstupného.

K překvapení všech pořadatelů bylo dobrovolným vstupným vybráno celkem 46 564 korun!

„Jak jsme deklarovali před akcí, byl výtěžek věnován na dobročinné účely, pro děti," doplnila starostka obce Plavy Věra Mužíčková.

Lety na saních se tak v posledních letech konaly v roce 2010 a 2013. Před ročníkem 2010 se ale nekonaly dokonce šestkrát!

Další akce

Ale Lety na saních 2014 nejsou jedinou akcí, kterou překazilo teplé počasí letošní zimy.

Zrušena byla další recesistická akce Lyžníci, již každoročně hostí tamní vlek Kedr.

Oblíbené klání lyžníků v dobovém oblečení korunované lety na lyžích se letos neuskutečnilo. „S velkou nelibostí oznamujeme, že letošní ročník Lyžníků, který měl proběhnout tuto sobotu, je pro nepříznivé sněhové podmínky zrušen," sdělili organizátoři v čele se starostou města Smržovka Markem Hotovcem. Pro věrné, odhodlané a natěšené bylo ve skiareálu Kedr uspořádáno jen přátelské setkání spojené s opékáním buřtů a likvidací nerozdaných cen, které by do příštího ročníku vyprchaly.

Zrušeny byly i další akce: Na Bedřicha s Bedřichem, Zásadská Pralyže, Bzovský sjezd a další. Inu tak, tahle zima nám nepřála. Tak snad příští rok. Skol!