Bez servítek se do sebe hned na úvod čtvrtečního zasedání libereckého zastupitelstva pustili primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) a opoziční zastupitel Jan Korytář (hnutí Změna). Důvodem byla změna termínu referenda. V něm by měli lidé rozhodnout, zda má nebo nemá město Liberec prodat letiště a technické služby, aby se tak asi dvěma sty miliony korun naplnila prázdná městská kasa.

Termín referenda už byl stanoven před letními prázdninami na 4. října 2013. S tím ale opoziční Změna nesouhlasila a nesouhlasí.

Hádka politiků

Proto se na zastupitelstvu snažila toto rozhodnutí zvrátit zařazením bodu o změně termínu na program jednání. Zastupitelstvem ovšem návrh neprošel, Korytář se následně přihlásil do diskuze pro občany. Primátorka to okomentovala takto: „Mám tomu rozumět tak, že se chcete vzdát postu zastupitele, když se hlásíte jako občan?"

„Rozumějte tomu tak, jak vám to vaše mozková kapacita dovoluje," zareagoval Korytář na slova primátorky. Ta ho však zpražila. „Já alespoň nějakou mám."

Slovní přestřelka ustala a na termínu referenda 4. října 2013 se tedy nic nezměnilo. „Před prázdninami jste argumentovali tím, že datum je dáno takto z toho důvodu, že ještě není znám termín předčasných parlamentních voleb. To se ale nyní změnilo (volby se konají 25. a 26. října) a přece by vůbec nevadilo, kdyby se termín posunul o tři týdny, aby referendum podpořilo co nejvíc lidí (zákonem stanovené minimum je 35%)," řekl Korytář (na snímku), který je zmocněncem přípravného výboru referenda.

Dodal, že udělá maximum, aby lidí přišlo co nejvíce. Poznamenal, že se nediví ODS, která hlasovala proti zařazení bodu na program. „Všichni stále posloucháte, co řekne bývalý primátor Kittner," zmínil Korytář.

Reakce z řad ODS na sebe nenechala dlouho čekat. „Jsme dospělí a rozhodujeme se sami, ale vaše předloha byla nesmyslná a navíc nám byla dodána pozdě. Kdybychom dnes udělali revokaci rozhodnutí, tak už vždy budeme čelit obstrukcím," oponoval Ondřej Červinka (ODS). O slovo se přihlásili také komunisté a Liberec občanům.

„Před prázdninami jsme hlasovali tak, aby se referendum konalo zároveň s předčasnými volbami, ale teď jsme proti. Referendum už bylo jednou bylo řádně vyhlášeno podle určitých pravidel. Zákon o něm je velice specifický, proto už nyní souhlasíme s daným termínem," uvedla zastupitelka Věra Skřivánková (KSČM).

O legislativě hovořila rovněž Věra Rosenbergová (Liberec občanům): „Další rozhodování o referendu by bylo porušením zákona a nechceme dopustit, aby se z referenda stala politická fraška."

To ale doslova rozlítilo šéfa Změna. „Nevycházím z údivu, jakou aktivitu jsou kluby schopny vyvinout, když jde o návrh Změny. Doufám, že vás už po dalších komunálních volbách neuvidím," zareagoval ostře. „Vyloženě chcete, aby k referendu přišlo co nejméně lidí, mohl ho kdokoliv napadnout a muselo se konat znovu. Nemáte zájem, aby byla velká účast a referendum tak bylo závazné," rozzlobil se.

Hlasovat už chce 8 tisíc Liberečanů

Osm a půl tisíce lidí už má jasno v tom, jak budou v referendu rozhodovat. Podepsali dokonce petici, která poukazuje na to, proč by měli být lidé proti prodeji pomalu posledního městského majetku. „Liberecké letiště je jeden z posledních cenných majetků města Liberce. Jeho prodej není podle nás výhodný ani strategický. 100 milionů do letošního rozpočtu umožní navíc současnému vedení města další odložení některých nutných změn v hospodaření města a zhorší celkovou situaci zadluženého Liberce v příštích letech," upřesnil koordinátora místního referenda Jakub Macek. Podobně je to podle něj také s technickými službami. „Záměr prodat TSML, které největší část svých zakázek získávají od města, je typickým příkladem neschopnosti současného vedení města obsadit klíčová místa v městských společnostech, jako je právě tato, schopnými manažery. Kromě toho je to výrazem krátkozraké politiky ve stylu: Není důležité, co bude za rok nebo za dva, ale jen to, co je teď," doplnil Macek.