Vyplývá to z nedávno vytvořeného posudku policie, který má k dispozici ČTK. Úsek mezi osadou Loužek a Dolánky totiž povede po úzké silnici, po níž jezdí i auta. Cyklisté se jim tam jen obtížně vyhnou. Ideálním řešením by podle policie bylo rozšíření vozovky, která se po nedávné opravě už stala také oblíbeným místem pro inlajnisty. S tím se ale v projektu nepočítá.

„Domníváme se, že problematika bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích byla při přípravě předmětného úseku trasy Greenway Jizera podceněna," píše se v posudku. Více než dvoukilometrový úsek je široký od 2,6 do 3,25 metru, policisté doporučují jeho rozšíření na 4,5 metru s odděleným pruhem pro cyklisty a inlajnisty. Minimálně by se měly zřídit takzvané výhybny pro bezpečné vyhnutí motoristy s cyklistou nebo inlajnistou. Při výjezdu z chatové osady by se také měla, pro lepší rozhled řidičů, odstranit zeleň. Pokud by to nestačilo, je nutné tam umístit dopravní značku upravující přednost v jízdě a zrcadlo.

Ke sporům mezi motoristy a sportovci v Loužku docházelo už letos. „Je to stresující. Už se mi stalo, že mi inlajnista kopl kolečkovými bruslemi do auta. Jednou přišel také jeden muž a obviňoval mě, že jsem srazila jeho manželku, když jela na inlajnech. Až později se mu žena přiznala, že spadla sama," řekla obyvatelka Loužku Jana Svobodová. Jeden z obyvatel osady podle ní při cestě autem z Loužku do Dolánek spočítal, že minul asi 50 cyklistů a inlajnistů. „Až bude cyklostezka otevřená, bude to ještě horší," obává se Svobodová. Aut tady denně projede přes deset.

I kvůli relativně malému provozu turnovská radnice nechce inlajnisty nebo cyklisty omezovat. Podle Vaňátka by se měli motoristé, inlajnisté a cyklisté vzájemně respektovat a chovat ohleduplně.

Zhruba desetikilometrový úseky cyklostezky mezi Turnovem a Líšným za 33,4 milionu korun by měl být hotový do jara příštího roku. Proti výstavbě cyklostezky protestují majitelé nemovitostí v Loužku už několik měsíců. Obrátili se i na Liberecký kraj s žádostí o přezkoumání vydaného stavebního povolení, krajský úřad však jejich žádost zamítl. Podle ředitele Sdružení Český ráj Jiřího Lukeše, které je investorem výstavby, není možné vést cyklostezku přes osadu jinudy. Starostka Turnova Hana Maierová už dříve uvedla, že z Loužku budou častěji vyvážet odpadky a vybudují odpočívadlo pro cyklisty mimo osadu. Greenway Jizera by měla v budoucnu vést od pramene řeky až po soutok Jizery s Labem. Do roku 2015 by mělo vzniknout asi 190 kilometrů.