Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dali na pytle jména i adresy, hned se chytil

Jablonec n. N. - A nepříliš inteligentní obyvatel vytvořil z pytlů se svou adresou černou skládku.

11.2.2014
SDÍLEJ:

Pytle na odpadFoto: archiv

Je to až úsměvné. Člověk, který si na jablonecké radnici vyzvedl pytle na separovaný odpad, zkušebně popisované adresou, do nich nacpal odpad a pytle pak pohodil. Jaký údiv musel následovat, když na něj přišli!

Magistrát začal popisovat pytle v měsíčním zkušebním provozu. V těchto dnech se celý systém rozjel naplno.

„K opatření jsme přistoupili proto, že stále častěji docházelo ke zneužívání pytlů na separovaný odpad," vysvětluje Jitka Lochovská, vedoucí oddělení správy veřejné zeleně, která návrh na popisování pytlů předložila městské radě 6. února. Radní návrh schválili s okamžitou platností.

Výsledky byly zřejmé hned od prvních dní. „Opatření přineslo ovoce. Kromě dokázaného založení černé skládky se snížil počet vydaných pytlů," přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Provizorní popisování také odhalilo, že pro pytle na separovaný odpad si chodí i lidé z okolních obcí, což samozřejmě nežádoucím způsobem zvyšuje náklady městu Jablonec.

„V loňském roce došlo k nárůstu počtu vydaných pytlů, bohužel v souvislosti s tím jsme nezaznamenali větší objem vytříděného odpadu. Naopak jsme zjistili, že pytle jsou zneužívány pro odkládání jiných druhů odpadů a pytle se směsným odpadem se objevily i na černých skládkách," doplnila Lochovská.

Barevné pytle na separovaný odpad se vydávají zdarma ve Vnitřním informačním středisku (VIS) v přízemí radnice a na recepci společnosti Severočeské komunální služby s. r. o. ve Smetanově ulici. Najednou je možné získat pět pytlů od každé komodity.

Za odpady platí těžké miliony

Pytle budou na základě předloženého občanského průkazu popisovat pracovnice na Vnitřním informačním středisku, respektive recepční ve středisku Severočeských komunálních služeb.

Celkové náklady na odpadové hospodářství v Jablonci se pohybují ve výši cca 36 milionů korun. Podíl města bude v roce 2014 činit cca 6,5 milionů. V odpadovém hospodářství jsou na straně příjmů, kromě platby za nádoby na směsný odpad, i odměny od kolektivních systémů.

Díky vytříděným odpadům a vysloužilým elektrospotřebičům může v roce 2014 město obdržet přes 4 miliony korun, které pokryjí až polovinu vynaložených nákladů na separovaný odpad. V roce 2013 město zaplatilo za žluté pytle na směsné plasty přibližně 120 tisíc korun.

Autor: Jan Sedlák, Redakce

11.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Někteří lékárníci se 18. října připojili ke stávce praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů. Na snímku lékárnice vylepuje symbolické protestní oznámení v lékárně v Jablonci nad Nisou, ta fungovala v běžném provozu.
5

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení