V úterý proběhla v jabloneckém Eurocentru beseda týkající se bezpečnosti ve městě, soužití s nepřizpůsobivými a sociálních dávkách, které se účastnil i senátor Jaroslav Zeman a bývalá poslankyně Ivana Řapková.

Hned ve své úvodním proslovu jablonecký primátor Petr Beitl ocenil velký počet občanů, kteří přišli na besedu diskutovat. Uvedl také na pravou míru dvě fámy z poslední doby, které se dostali mezi jablonecké občany.

Jednalo se o jízdenky zdarma pro nepřizpůsobivé bydlící v nyní již neexistujících domech v Zeleném údolí a také vznik ubytovny pro Romy v budově bývalé porodnice.

„Jednalo se opravdu o fámy, které jsme museli neustále dokola dementovat," řekl na besedě Petr Beitl a i přesto se objevují neustále znovu.

Právě díky těmto nepravdivým informacím vzniká podle primátora ve městě rasové napětí. Město zároveň vytypovalo na dvacet problémových domů, kde je problém s nepřizpůsobivými největší.

Pomoci má uzávěra

Kromě bezpečnosti a soužití s nepřizpůsobivými se debata týkala i podnikání se sociálními dávkami. „Je to spíše problém Tanvaldska," zmínil senátor Zeman, pro kterého byl tento obchod jedním z hlavních témat jeho volební kampaně.

Jedním z nových řešení, které by mělo pomoci Jablonci v této situace, by se měla stát stavební uzávěra pro nově zřízené ubytovny, kterou budou radní projednávat v pondělí 8. září.

Toto řešení by případně kvitoval i opoziční politik Jindřich Berounský, pokud by se uzávěra dostala do programu zastupitelstva. „Je to zvláštní podnikání. Co je dobré pro Jablonec podpořím," řekl.

Většina přítomných se shoduje v tom, že bez legislativní změny se situace z dlouhodobého hlediska nezlepší.

Účastníci úterního setkání měli také možnost podepsat petici organizovanou Svazem měst a obcí ČR. V ní žádají vládu a parlament o rychlé přijetí opatření ke zlepšení pořádku i sociální situace a týká se celkem šesti okruhů. Vymahatelnosti práva, přestupků, výkupu kovů, sociálního bydlení, dávek a zaměstnanosti. Petice je k dispozici do konce září ve vnitřním informačním středisku magistrátu v přízemí radnice.