Až se školáci ze základní školy v ulici 5. května vrátí v březnu z jarních prázdnin, zamíří se učit úplně jinam, než jsou zvyklí. Celou jejich školu totiž během jarních prázdnin a přidruženého ředitelského volna čeká kompletní stěhování. Důvodem je chystaná rekonstrukce, informoval primátorův náměstek Ivan Langr. Zpátky se mají školáci vrátit v říjnu.

Prozatím se budou učit v budově v Mařanově ulici ve Vesci. „Je to školní budova, kdysi v ní sídlilo gymnázium, posléze vysokoškolské koleje a ubytovna,“ popsal Langr. Budova je podle něj v perfektním stavu a uzpůsobená pro školní účely.
„Už přesně víme, kam které třídy umístíme, která patra obsadíme. Stěhování se týká 24 tříd, bude to velký zásah pro naši školu,“ řekla ředitelka školy Iveta Rejnartová.

Do náhradní budovy se podle ní vejdou žáci z obou stupňů školy, nachází se zde i jídelna. „U nás ve škole nemáme kuchyň, ale pouze výdejnu, takže nám dodavatel bude dál dovážet jídlo, jen na jiné místo,“ uvedla ředitelka.

Aktuálně se ještě řeší doprava žáků. Do Vesce totiž jezdí pravidelné linky MHD a zastávka se nachází přímo u náhradní školy. „Nevíme ale ještě, zda běžné spoje dokážou pojmout tolik dětí navíc,“ přiblížil Langr. O posílení spojů, případně o možném školním autobusu, budou vedení města a školy jednat s rodiči a s dopravním podnikem.

Základní školu 5. května tvoří dvě budovy v centru města, stomilionová oprava se týká obou z nich. „V budově prvního stupně je už několik let uzavřeno horní patro kvůli havarijnímu stavu,“ připomněl Langr. Po rekonstrukci zde vznikne sedm nových odborných učeben.

„Součástí kompletní rekonstrukce je mimo jiné i zateplení, vybudování výtahů nebo výměna dveří a oken,“ dodal Langr s tím, že škola má být po skončení prací nejmodernější v Liberci.

Ačkoli školu čeká náročný půlrok, podle ředitelky Rejnartové je pozitivní, že škola v náhradní budově zůstane pohromadě. Školáci z 5. května totiž nejsou jediní, kteří se musí na čas stěhovat. Kvůli rekonstrukci se aktuálně učí jinde žáci i z ruprechtické „základky“, a to hned na třech místech – na základních školách Sokolovská, Vrchlického, a také na Technické univerzitě.

Ruprechtičtí školáci tam letošní školní rok zahájili, a jak se nyní ukazuje, pravděpodobně ho tam i ukončí. Rekonstrukce totiž nabrala drobné zpoždění a dokončit stavbu se do konce pololetí nestihne.

„Firma má na rekonstrukci padesát týdnů, což dodrží. Měli jsme ústní příslib, že se pokusí skončit dříve, písemně nám to ale slíbit nemohli,“ vysvětlil Langr. K předání budovy tak dojde na přelomu března a dubna. Děti se už ale zpět na pár měsíců vracet nebudou.

„Zejména univerzita s tím měla problém, protože s dětmi už nepočítali. Podařilo se ale domluvit s panem rektorem, že je tam ještě nechají,“ uzavřel Langr.