Ve všech velkých skiareálech na Jablonecku od sobotního rána jedou sněžná děla. Podmínky k zasněžování jsou sice hraniční, ale i tak se mohou sjezdaři na první lyžovačku těšit už o nadcházejícím víkendu.„Na oba dny chceme otevřít Arniku na Severáku," informoval Pavel Bažant, ředitel společnosti SKI Bižu, která na Jablonecku provozuje všechny tři velké skiareály.

Od soboty se sice zasněžuje i na Tanvaldském Špičáku a v Bedřichově, ale tyto areály prozatím zůstanou uzavřené. „Severák po víkendu taky zavřeme. V polovině prosince bychom pak rádi šli do provozu ve všech třech střediscích najednou," konstatoval Pavel Bažant.

Zatímco sjezdaři si ještě pár dnů musejí počkat, běžkaři se po Jizerkách prohánějí už od konce minulého týdne. Jizerská, o. p. s., už navíc začala s úpravou tratí.

„Rolba vyjela v pátek i v sobotu večer. A hned první víkend přilákal mnoho lyžařů. Centrální parkoviště v Bedřichově bylo po oba dny skoro zaplněné," uvedla Jana Lhotová, ředitelka Jizerské, o. p. s., která spravuje tratě Jizerské magistrály.

Běžkaři, kteří v těchto dnech míří na magistrálu, by ale neměli zapomínat, že podmínky ještě nejsou úplně dokonalé. „Proto v tuto chvíli doporučujeme vzít si spíše starší lyže," upozornila Jana Lhotová.

Zatímco tratě Jizerské magistrály budou moct běžkaři i v letošní sezoně využívat zdarma, za sjezdovky si lyžaři po několika letech připlatí. Celodenní jízdné ve všech třech skiareálech SKI Bižu letos podraží na rovných 500 korun.