Stáhnete si nějaký obrázek z internetu a pověsíte si ho třeba na obrazovku počítače. Dobrá. Stáhnete obrázek z internetu a bez jakýchkoli skrupulí si z něj uděláte plakát, který rozešlete do redakcí novin a vylepíte je na každém rohu? Pozor, jedná se o krádež a upozornit vás může autor či jeho fanoušek, ale třeba i policie.Podobné faux pas se podařilo úředníkům jabloneckého magistrátu. Akci ke Dni otců reklamoval plakát, kterému vévodila kreslená postava rytíře. V souvislosti s tím, že v programu oslav vystoupí i skupina historického šermu.

Jenže: autorem originálního obrázku je Dominic Kerley z města Bournemouth ve Velké Británii. Specializuje se na ilustrace fantasktních postav nejen podle své fantazie, ale i z filmů či her. Prodává je.

Na zneužití jeho obrázku rytíře na propagačních materiálech města Jablonec upozornil Petr Zetek. „Tu postavu jsem poznal hned, je to karikatura postavy z jedné z nejúspěšnějších her na X-Box. Na magistrát jsem zaslal podklady jako důkaz o tom, že grafika rytíře z plakátu není autorským dílem nikoho z úřadu ani z grafického studia," popsal Zetek.

Magistrát se k problému postavil čelem a přiznal, že došlo k pochybení.

„Skutečně došlo k chybě na naší straně. Grafik, který plakát pro město připravoval bez nároku na honorář, se domníval, že jde o nekomerční využití, jelikož se jedná o plakát na akci určenou rodinám s dětmi bez vstupného," přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

„Chybou je, že není uveden autor," doplnila.

Kresba byla zároveň upravena. „Nejmarkantnější je křídlo orla, kde část byla dokreslena a část naopak umazána, zřejmě omylem při retušování," popsal Zetek.

„Učinili jsme taková opatření, aby se tato situace v budoucnu neopakovala a věříme, že celá záležitost nijak neovlivní v Jablonci n. N. již tradiční a oblíbenou akci pořádanou ke Dni otců," doplnila Hozová.

Program Dne otců začíná u jablonecké přehrady na Tajvanu v neděli ve 14 hodin. Na programu je kromě skupiny historického šermu ukázky sokolnictví, pohádky pro nejmenší, hudební vystoupení Duro Nux nebo koncert Quanti Minoris.