Přehrada Desná byla vybudována na řece Bílé Desné v Jizerských horách. Stavba v nadmořské výšce 806 m.n.m., ležící nad obcí Desná v Jizerských horách v katastrálním území obce Albrechtice v Jizerských horách byla dokončena v roce 1915.

Deník na návštěvěZdroj: Deník Přehrada se 18. září 1916, zhruba po roce existence, protrhla a smetla část obce Desná. Jedná se o největší katastrofu v rámci protržení přehrady v Čechách. To mělo katastrofické následky. "Povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů," stojí v kronice města Desná.

"Dnes je areál přehrady upraven, velkou zásluhu za to má i starosta vedlejších Albrechtic a senátor Jaroslav Zeman. Byly vykáceny vzrostlé stromy a areál byl osazen informačními cedulemi, na místě je i stánek s občerstvením," přiblížil starosta Desné Jaroslav Kořínek. V areálu, kam vedou turistické cesty z Desné, Albrechtic či Josefova Dolu, jsou k vidění unikátní zbytky protržené přehrady.

V roce 1996 byla Protržená přehrada prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.