„Umím jen míchanou. Je to celkem věda naučit se správně točit zmrzlinu. Ještě, že mě to majitel cukrárny pan Eliáš pořádně vysvětlil, " řekl jablonecký zastupitel Pavel Svoboda. Za vysvědčení si kluci i holky mohli totiž, výjimečně už od půl deváté, přijít pro odměnu. A že tam tedy bylo plno! A největší fronta byla na zmrzlinu.„Jak dopadlo vízo, kluci," zjišťoval zmrzlinář. A když slyšel, že všechno bylo v pohodě, jen fyzika a chemie klukům ve frontě zrovna nešla, tak natočil poctivou porci.

A na otázku, jaké byly jeho školní výsledky, odpověděl jasně: „Učil jsem se dobře, prý jsem byl šprt. Ale měl jsem jedničky. Jen na jazyky jsem byl trochu slabší," vysvětlil Svoboda a dodal, že základní školní docházku absolvoval v Rychnově. Po ní ho čekaly čtyři roky na Gymnáziu U Balvanu. A pak vystudoval práva. A jestli by politiku vyměnil za post zmrzlináře?

„Určitě má člověk v hlavě větší klid a nemusí pořád nad něčím přemýšlet. A to vůbec není špatné," dodal dobrovolný prodavač zmrzliny.

Po desáté hodině měl ještě plné ruce práce. „A nemůžete se naučit točit třeba meruňkovou?" Tak zněl dotaz usměvavé paní, která si ji zaplatila. Od činného politika hned tak přece zmrzku mít nebude.