Značným úspěchem reprezentace Libereckého kraje skončilo celostátní finále Helpíkova poháru, které se konalo v sobotu 25. května v Koutech nad Desnou. V členité krajině Jeseníků se utkaly posádky českých a moravských základních škol ve snaze co nejlépe předvést v náročných podmínkách simulaci záchrany lidského života a poskytnutí první pomoci.Vynikající druhé místo získala v soutěži mladých záchranářů Masarykova základní škola a obchodní akademie z Tanvaldu. Dalších skvělých umístění dosáhly ZŠ Rokytnice nad Jizerou se šestým a osmým místem a posádka z rádelské základky obsadila příčku desátou.

V pěti soutěžních modelových situacích děti řešily například situaci při neodborném zacházení s pyrotechnikou nebo stav silně opilé osoby v bezvědomí. Vysoká náročnost soutěže se ukázala v okamžicích, kdy bylo zapotřebí při resuscitaci použít automatický defibrilátor nebo s pomocí lavinového vyhledávače najít zasypanou osobu a zároveň vysílačkou navést na místo horské záchranáře.

Výkony dětských posádek ocenili při společném slavnostním ceremoniálu profesionální záchranáři, kteří soutěžili v prestižní mezinárodní soutěži Rallye Rejvíz. Letos všem dětským týmům tleskali záchranáři například z Kanady, Austrálie, Německa, Turecka nebo Estonska.

„Účastníkům finále sice chyběl doprovodný program, na který jsou zvyklí v krajském kole Helpíkova poháru v Jablonci, ale průběh soutěže jim to bohatě vynahradil," řekl Miroslav Hradecký, ředitel základní školy v Rádle. Pořadatelé jim přichystali pár adrenalinových zážitků. Pro dosažení autentičnosti záchranné akce byli nezletilí zdravotníci do místa „laviny" spuštěni lanovkou, na jejíž trase překonali řeku Desnou.

Schopnosti všech účastníků celostátního kola Helpíkova poháru ukázaly, jak je důležité zabývat se výukou v oblasti ochrany života a zdraví obyvatel. Organizátoři ocenili dobrou práci zřizovatelů škol, která přivedla účastníky až do celostátního finále.

Ředitel závodu, Tomáš Stronček, poukázal na odpovědnost učitelů základních škol za výuku v oblasti ochrany života a zdraví obyvatel. Významné postavení v tomto vzdělávání nejen dospělých ale i dětí zaujímají oblastní spolky Českého červeného kříže a jejich profesionálně vyškolení lektoři.

Ředitel Stronček dodal, že Helpík a také Záchranný kruh jsou připraveny pomoci v době, kdy školy čeká velké množství práce s přepracováním a doplněním osnov právě v oblasti výuky ochrany zdraví.

Autor: Dana Eršilová