„V našem knihkupectví Serius je to už čtvrtá snídaně, na kterou zveme veřejnost k nám mezi knížky. Kromě kávy a dobrých koláčků si mohou především prohlédnout knihy, v klidu posedět a popřemýšlet, jestli by nebylo dobré si právě nějakou na dovolenou u nás koupit," vysvětlil netradiční akci majitel knihkupectví Vladimír Opatrný.

Zapomenutý žánr

Při této příležitosti mají vždycky návštěvníci možnost seznámit se s nějakou novinkou. „Tentokrát jsme pro příchozí připravili povídkovou snídani. Chceme čtenářům připravit bohatou nabídku povídkového žánru, několik desítek titulů," dodal jablonecký knihkupec.

Připomněl také, že tento žánr je v poslední době spíše opomíjený. Ale pro čas dovolených se hodí nejvíce.

Dahl nebo Jonson

Na otázku, kterou z povídkových knih by si přečetl, odpověděl bez rozmyšlení: „Určitě bych sáhl po britském autorovi Roaldu Dahlovi z dvacátého století. Píše výborné knihy jak pro děti tak pro dospělé. A ještě navíc se správným britským břitkým nadhledem," doporučil Opatrný.

A pokud by někdo náhodou chtěl raději místo povídek přibalit jiný žánr, doporučil majitel knihkupectví knihu se zajímavým názvem Analfabetka, která uměla počítat od švédského autora Jonase Jonassona. Zfilmovaný příběh je teď právě také v nabídce kin. Představuje svěží švédský humor. Autor je už u nás známý knihou Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. „Je to přesně ta kniha, kterou, když přečteme, naladí nás koupit si jeho další dílo. Dlouho jsme od něj nic neměli a teď v květnu vyšla dlouho očekávaná další kniha plná svěžího švédského humoru," charakterizoval autora Opatrný.

Netradiční snídaně pořádají v knihkupectví Serius třikrát ročně. Zákazníci si už na zajímavou nabídku knih v centru města zvykli a přichází jich ve stanovené den, vždy mezi mezi sedmou a devátou, stále víc.

„Nakupuji tady knížky pravidelně. Na snídani už jsem po třetí. Dnes si určitě koupím povídky Petra Váši, básníka a zpěváka z Brna, protože ho mám moc ráda," prozradila čtenářka Zuzana Bímová.