Peníze jsou určeny Jablonecké energetické. "Nejde o žádnou dotaci, ale o peněžitý vklad, investice se městu vrátí, až začne modernizovaný systém vydělávat," popsal náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Náklady na modernizaci systému se odhadují na 270 milionů korun, další peníze žádá energetická firma z fondů EU.

V letošním roce se instaluje nový kotel ve výtopně Brandl, což umožní odstavit ztrátovou výtopnu Rýnovice. "Dokončen by měl být v srpnu," informoval zastupitele ekonomický ředitel Jablonecké energetické Jan Suchánek. V příštím roce by měla revitalizace pokračovat výstavbou devíti plynových kotelen v oblasti Mšena a Pasek a v roce 2016 se počítá s výstavbou dalších sedmi blokových kotelen v centru města a v oblasti Žižkova vrchu. "Pak by mohlo být odstaven i Brandl," dodal.

"Na příští rok už se Jablonecké energetické podařilo uspět s žádostí o dotaci ze Státního fondu životního prostředí, získali jsme 82 milionů korun," doplnil Vele. Firma také vyjednává s odběrateli, kteří ohlásili, že mají v plánu se od centrálního zásobování teplem odpojit. "Některé se podařilo přesvědčit, aby se neodpojovali, počkají na vybudování blokových kotelen, je jich ale málo," řekl náměstek primátora.

Jablonecká energetická zajišťuje centrální zásobování teplem v Jablonci od roku 1994, od roku 2005 zásobuje i Jablonné v Podještědí. V Jablonci je na teplárnu napojeno kolem 7200 domácností a 87 podniků, obchodů a veřejných budov. Síť je však zastaralá a ztráty dosahují podle odhadů zhruba 40 procent. Teplo v Jablonci patřilo ještě loni k nedražším v zemi, domácnosti platily 807 korun za gigajoule. Město, které je dnes jediným vlastníkem teplárny, ale od Nového roku snížilo cenu na 689 korun, aby zastavilo odpojování odběratelů. Pokud se podaří dokončit modernizaci, mohla by se cena snížit na 650 korun za gigajoule.