Třiatřicet studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě se zapojilo do designérské soutěže na návrhy výrobků pro nižborskou firmu Rückl Crystal, jež se školou úzce spolupracuje již několik let.„Vzniklo celkem padesát pět návrhů, studenti se návrhy zabývali tři měsíce," přiblížil Martin Hlubuček, zástupce ředitelky SUPŠS. Prohlédnout a vybrat si návrhy do realizace přijel samotný Jiří Rückl, přímý potomek sklářského rodu Rücklů, majitel sklárny v Nižboru, se svými spolupracovníky.

„První dojem je bezvadný, líbí se mi hodně návrhů. Studenti přesně vystihli naši filosofii," neskrýval nadšení Rückl, mimochodem bývalý senátor Parlamentu ČR. Ihned mu padla do oka souprava skleniček, popelníku a svícnu z dílny studenta čtvrtého ročníku Štěpána Kováře. „Líbí se mi především pro svou čistotu. To dáme rovnou do výroby," usmíval se sklář.

Nadšení zkušených sklářů

Poté ale došlo na detailnější prezentace návrhů. A že měli pánové z čeho vybírat! Ať již přímo ve fyzické podobě, či v podobě nákresů a vizualizací se v maturitní místnosti, přestavěnou spíše na místnost výstavní, kupily návrhy svítidel, těžítek, různého dekorativního skla, sklenek, váz či mís. Zástupci firmy selektovali, co je vhodné pro výrobu sklárny, co se naopak vyrobit sice dá, ale s obřími náklady, a o co zájem prostě nemá. Posledně jmenované návrhy šlo napočítat jen na jednotky.

Zástupce sklárny zaujaly i návrhy svítidel. „Právě chceme začít vyrábět v tomto segmentu, převážně stolní svítidla. Zdejší studenti nám hned poskytli pěkný návrh," potěšilo Rückla.

Jiří Rückl přecházel od stolu ke stolu. U největšího se zastavil. „Tady bych nevyřadil nic," mávl rukou evidentně nadšený sklář. Nadšeně glosovali zástupci sklárny hned několik návrhů, podle čehož je jasné, že do výroby jich půjde vícero.

Druhé kolo ve výrobě

V rohu místnosti se to plní nákresy návrhů. To jsou ty, které nyní poputují do sklárny, kde si nad nimi sedne skupina odborníků a provede další selekci. „Máme toho opravdu hodně, z některých návrhů mám upřímnou radost. Studenti odvedli vynikající práci, některé z výrobků budeme, jak se říká, dávat rovnou na stůl," kochal se pohledem Rückl.

Sklárna Rückl Crystal spolupracuje se železnobrodskou sklářskou školou dlouhodobě. „Dodává nám tvary a formy na sklo či zve studenty ke studijně pracovním návštěvám," přiblížila Zdeňka Laštovičková, ředitelka SUPŠS.

A co studenti, jejichž návrhy projdou sítem výběru i v nižborské sklárně a budou schváleny do výroby? „Vyrobíme formy a začneme foukat polotovary. V dubnu nebo květnu pozveme vybrané studenty k nám, aby pomohli s dokončením výrobku. V jednání ohledně ocenění duševního vlastnictví jsme pak s nimi osobně," vysvětlil Rückl.

Bohatá historie sklářů Rücklů

Společnost Rückl Crystal navazuje na bohaté, dnes již třísetleté tradice rodové sklářské dynastie. Sklářský rod Rücklů, tedy Rücklové, přišli do českých zemí pravděpodobně z území dnešního Švýcarska, někdy na přelomu 17. a 18.století.

Přímí předchůdci zakladatelů nižborské sklárny se usadili na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v tamním Cyranově Wostrově (dnešním Ostrově). Jeho syn Antonín pak vybudoval sklárnu ve Včelničce u Jindřichova Hradce v roce 1875, ve Skalici u České Lípy v roce 1893 a jako poslední a nejmodernější v té době, v roce 1903 sklárnu v Nižboru u Berouna.

1. června 1992 se na základě vítězného privatizačního projektu a následného odkoupení závodu od Fondu národního majetku stal Jiří Rückl, přímý potomek sklářského rodu Rücklů, majitelem sklárny v Nižboru.