Už už to vypadalo, že obor Technologie skla zmizí i z osnov Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.

Ale skláři, konkrétně jejich největší zaměstnavatel minimálně v kraji, řekl ne. A proto, aby mohl být nový ročník po pauze otevřen, slíbil pěti studentům stipendium ve výši pěti tisíc korun.

„Obor jsme měli v osnovách stále, ale nedokázali jsme ročník naplnit," přiblížila ředitelka SUPSŠ, akademická sochařka Zdeňka Laštovičková.

Pomohl obr

Zájem přišel z druhé strany od zaměstnavatelů. Největší projevil největší z nich, společnost Preciosa, jejíž vedení se již na podzim loňského roku rozhodlo podpořit pět studentů, kteří se přihlásí na obor Technologie skla.

„Vnímáme nedostatek technicky vzdělaných absolventů nejen na střední ale i vysoké škole. Doufáme, že studenti železnobrodského oboru technologie skla budou pokračovat i na vysoké škole a že se nám je do budoucna podaří zlákat jako zaměstnance pro nás," sdělila již na podzim Pavla Řezníčková, specialista ze společnosti Preciosa.

Škola studentů oboru potřebuje nejméně osm. V případě naplnění pak Preciosa podpoří pětici nejlepších studentů podle prospěchu.

Studenti Technologie skla nastoupí do víceoborové třídy. V kombinaci s oborem Aplikovaná chemie. Společně se budou učit všeobecné předměty, specializace zvláště.

„Na veletrzích forma studia Technologie skla lidi přitahovala. Lidé se ptali a zajímali se. Uvidíme, za tři týdny mají přicházet přihlášky," popsala Laštovičková.

Zájem pomalu roste

Škola se snaží informace o znovu otevřeném maturitním oboru předat především rodičům, kteří ve sklářském průmyslu pracují. „Lidé si již uvědomují, že školu je potřeba vybrat i podle požadavků trhu práce, který po sklářích zase začíná volat," věří Laštovičková.

A i když studenti úspěšně odmaturují a odejdou třeba na vysokou školu, je velká pravděpodobnost, že se vrátí do regionu.

SUPSŠ Železný Brod zaznamenala loni mírně zvýšený zájem o studium, když nabrali o tři studenty více. Letos se na výtvarné obory přihlásilo 23 studentů a v dalších kolech přijímacího řízení přibudou zřejmě ještě další.

Otevřené dveře lákaly i na znovuzrozený obor

Reálné vyučování i zákulisí Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě si prohlédly ve středu desítky zájemců o studium na tomto vyhlášeném místě.

A obdivovat bylo co. „Mě překvapilo, jak tady mají zařízené laboratoře, se základkou se to nedá srovnat. Vůbec," popsala brzy již patnáctiletá Naděžda z Liberce, která o studiu na zdejší škole uvažuje již několik let. Proto se sem přijela podívat i s rodiči.

Zájemci si kromě laboratoří ale mohli prohlédnout i další specializovaná pracoviště, například počítačovou učebnu.

Ale zpět do laboratoře. Na stolku zde stojí zajímavý, byť nijak extravagantní přístroj. Jmenuje se polarimetr a škola jej nedávno získala coby součást dotace TechUp, jež rozdělovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím Libereckého kraje.

Jinde zase stojí dilatometr. „Jde o jednoduchý měřící přístroj. Studenti pochopí, jak funguje, není to žádná složitá elektronika," popsala Zdeňka Laštovičková, ředitelka železnobrodské školy.

Studenti a masopust

A ještě jednou událostí v těchto dnech žije „sklanda", jak se škole v Brodě a okolí říká. Blíží se totiž masopust.

A zdejší studenti již tradičně připravují masky, aby mohli v úterý 4. března tvořit gró masopustního průvodu.

Letos prváci pracovali na kašírovaných maskách na téma zvířata. A tak vznikly masky tří prasátek, vlka, krávy, ovečky. A řezníka. „Naši studenti se do oživení tradice vrhli již před léty. Každý rok nějaké masky přibudou a tak již nyní je průvod dost veselý. Teď ještě opravují starší masky a v úterý to vypukne," usmívá se Zdeňka Laštovičková.

Průvod masek vyráží v úterý 4. března v 15 hodin od Domu dětí a mládeže. Studenti pak zajišťují i provoz některých stánků na Malém náměstí.

My ty nové masky viděli. Věřte, že se vyplatí se na průvod alespoň podívat.